Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of the American Medical Association” wskazują 4-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na raka jajnika u kobiet z endometriozą w porównaniu z kobietami niecierpiącymi na to schorzenie.
Endometrioza (gruczolistość macicy) to podstępna i niezwykle trudna do wykrycia choroba, którą diagnozuje się średnio 7 lat. W Polsce co 10 kobieta choruje na endometriozę, a na świecie występuje u 11 proc. kobiet w wieku 15-44 lat.
Ryzyko raka zwiększa się nawet 10-krotnie
Czasopismo „Journal of the American Medical Association” opublikowało badanie przeprowadzone w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych na grupie ponad 500 tys. kobiet w wieku 18-55 lat. Badacze analizowali podtypy raka jajnika oraz różne typy endometriozy.
Wnioski z badania są jednoznaczne: endometrioza wielokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika. W przypadku lżejszych podtypów endometriozy ryzyko zwiększa się 4-krotnie, a w przypadku cięższego przebiegu – aż 10-krtonie.
Endometrioza – diagnostyka, objawy
Endometrioza polega na nieprawidłowym rozroście tkanki endometrium, czyli błony śluzowej macicy, która rozprzestrzenia się poza jamą macicy, w jajowodach, jajnikach, a nawet innych narządach. Wyróżnia się cztery stopnie endometriozy:
- I stopień (minimalny) – niewielkie ogniska endometriozy umiejscowione są na macicy, jajnikach, jajowodach i otrzewnej; mogą pojawić się niewielkie zrosty.
- II stopień (łagodny) – większe ogniska endometriozy, ulokowane poza macicą w tzw. zagłębieniu odbytniczo-macicznym.
- III stopień (umiarkowany) – obecność rozległych zrostów, ogniska pojawiają się także w więzadłach krzyżowo-macicznych.
- IV stopień (ciężki) – liczne i duże zrosty, możliwe unieruchomienie macicy; ogniska choroby mogą występować w wyrostku robaczkowym, jelitach, pęcherzu moczowym, pochwie, szyjce macicy.
Endometrioza ma szereg poważnych konsekwencji: silny ból w miednicy, bardzo bolesne menstruacje, obfite miesiączki, bolesne współżycie, ból podczas czynności fizjologicznych oraz problemy z płodnością skutkujące przedłużającymi się staraniami o dziecko.
Ze względu na trudności w diagnostyce, jak i zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika wśród kobiet chorujących na endometriozę, zaleca się dokładną, nowoczesną diagnostykę pozwalającą wykryć chorobę.
Obejmuje ona:
- Szczegółowy wywiad
- Badanie ginekologiczne
- CA-125 + badanie hormonalne
- Badanie USG
- Inne metody obrazowania – MRI
- Laparoskopię diagnostyczną
- Histeroskopią
- Nowe metody diagnostyczne – biomarker BCL6 i białko SIRT1.
Jak podkreślają badacze, leczenie raka jajnika jest utrudnione ze względu na niejednoznaczne objawy choroby, na początku dotyczące głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, biegunka, bóle podbrzusza.
Kobiety z endometriozą powinny więc zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę przeciwnowotworową i nie zaniedbywać regularnych badań. A jeśli w rodzinie są przypadki zachorowań onkologicznych, pacjentka powinna być pod opieką poradni genetycznej.
Źródło: zwrotnikraka.pl
Fot. pixabay.com/unknownuserpanama
Dodaj komentarz