Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności. #WszystkiegoNajlepszego - zobacz, jak UE wspiera niepłodne pary

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności. Zobacz, jak UE wspiera niepłodne pary

Właśnie rozpoczął się 3. Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności. Potrwa od 5 do 11 listopada. Ma na celu zwrócenie uwagi na problem niepłodności wśród par na całym świecie. Organizacja patronacka Fertility Europe, która zrzesza stowarzyszenia zajmujące się niepłodnością, podkreśla, jak poważnym obecnie problemem staje się niepłodność i jak istotna jest walka z nim zakrojona na szeroką skalę.

 

#WszystkiegoNajlepszego

Aby uczcić 40. rocznicę urodzin Louise Brown, pierwszego dziecka urodzonego w wyniku zapłodnienia in vitro (FF), Fertility Europe ogłasza dziś kampanię #HappyBirthday, rozpoczynając Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności 2018.

Ile razy w roku mówimy tekst lub piszemy słowa “Happy Birthday” bez zastanowienia? Dla tych, którzy chcą mieć dziecko, ale zmagają się z niepłodnością, fraza ma głębsze znaczenie. Organizacje pacjentów z całej Europy połączą w tym tygodniu działania, aby podkreślić znaczenie urodzin dla rodzin, które przezwyciężyły niepłodność i dzielą się historiami z tymi, którzy wciąż mają nadzieję zostać rodzicami i tymi, którzy pozostali bezdzietni.

1 na 6 par boryka się z problemem niepłodności

Niepłodność dotyka jedną na sześć par na całym świecie – 25 milionów obywateli w Unii Europejskiej. Każdego roku liczba osób skierowanych do ośrodków niepłodności wzrasta o 8-9%. Jednak mimo że na całym świecie jest ponad osiem milionów osób urodzonych dzięki leczeniu bezpłodności, pacjenci nadal napotykają piętno i muszą walczyć z brakiem informacji oraz barierami w dostępie do leczenia i finansowania.

Dlaczego komórki jajowe wyglądają prawidłowo, ale nie zapładniają się?

W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności 2018 Fertility Europe uruchamia również wezwanie do działania, w którym prosi decydentów aby:

  • uznać prawo do próby posiadania dziecka jako prawa uniwersalnego w całej UE;
  • zapewnić równy, sprawiedliwy i bezpieczny dostęp do leczenia niepłodności;
  • zapewnić publiczne finansowanie wszystkich linii leczenia niepłodności;
  • zaangażować sektor publiczny w dostarczanie lepszych informacji na temat płodności i niepłodności;
  • realizować kampanie komunikacyjne w celu usunięcia stygmatyzacji związanej z niepłodnością.

Satu Rautakallio-Hokkanen, przewodniczący Fertility Europe, z okazji rozpoczęcia Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności 2018 powiedział:

 

“Niepłodność pozostaje niedoceniana i niezrozumiana. To nie jest łatwy problem, a pacjenci potrzebują wsparcia ze strony przyjaciół, rodziny, pracodawców, społeczeństwa i decydentów. UE jest odpowiedzialna za przyczynianie się do promowania edukacji i zapewnienia powszechnego dostępu do równego, sprawiedliwego i bezpiecznego traktowania. Jesteśmy to winni 25 milionom obywateli UE, którzy codziennie zmagają się z problemami z płodnością.”

 

Wezwanie do działania zostało już zatwierdzone przez posłów do Parlamentu Europejskiego spośród różnych grup politycznych i narodowości. Fertility Europe zaprasza teraz wszystkie zainteresowane strony do wspierania i dzielenia się zaproszeniami w mediach społecznościowych (#FertilityWeek2018 #HappyBirthday).

 

 


O EUROPEJSKIM TYGODNIU ŚWIADOMOŚCI NIEPŁODNOŚCI

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności zainaugurowano w 2016 r. Stworzono go, aby ukazać rzadko poruszany temat płodności i niepłodności w Europie. W 2017 roku Fertility Europe podkreśliło 40 powodów, dla których ważna jest płodność, w 40. rocznicę koncepcji pierwszego na świecie dziecka z IVF. W tym roku #FertilityWeek2018 zobaczą życzenia #HappyBirthday, referencje i wezwanie do działania Fertility Europe dla decydentów UE w centrum kampanii.

W zeszłym roku w akcję „40 powodów” zaangażowało się polskie stowarzyszenie Nasz Bocian.

40 powodów, dla których (nie)płodność jest ważna i nie może być tabu!

 

O FERTILITY EUROPE

Fertility Europe to paneuropejska organizacja zrzeszająca 24 stowarzyszenia pacjentów z 22 krajów, które są zaangażowane w podnoszenie świadomości w zakresie niepłodności poprzez edukację, rzecznictwo, komunikację i partnerstwo. W ciągu 10 lat działalności pracowali nad zapewnieniem prawa dostępu do równej, wysokiej jakości, holistycznej opieki nad pacjentami z niepłodnością.

 


Fot: materiały prasowe, fertilityeurope.eu

POLECAMY TAKŻE

„1,5 roku zmarnowałam na zwykłego ginekologa. Potem problem gonił problem…” Jak udało się Beni zajść w ciążę?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Wiele świetnych informacji.Jest po 2 poronienia i długo noc,dziękuję za informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *