Ferie zimowe 2022 w Polsce trwają od kilku tygodni. Jako rodzicowi z pewnością zależy ci na tym, aby podczas zimowej przerwy twoje dziecko nie tylko dobrze się bawiło, ale przede wszystkim było bezpieczne. Zobacz, jak możesz nauczyć dziecko podstawowych zasad odpowiedniego zachowania w miejscach, w których będzie ono szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.
Bezpieczne ferie zimowe – rozmowa to podstawa
Bardzo ważną kwestią, o której czasem zdarza nam się zapominać, jest rozmowa z dzieckiem. Nawet najlepszy markowy sprzęt, najdroższy obóz nie ochroni Twojego dziecka, jeśli ono nie będzie znało podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie będzie umiało ocenić zagrożenia. Młodzi ludzie wyjeżdżający na różnego rodzaju obozy czy kolonie spędzają mnóstwo czasu w grupie rówieśniczej. W takich warunkach bardzo łatwo ulec namowie kolegów czy koleżanek, chcąc zaskarbić sobie ich sympatię i szacunek.
To bardzo ważne, aby regularnie rozmawiać z dzieckiem o tym, jak mierzyć się z takimi sytuacjami. Nieuleganie presji społeczeństwa, grupy rówieśniczej jest niezwykle ważne dla zachowania własnego bezpieczeństwa. Realna ocena sytuacji i zagrożenia, a także umiejętność stanowczego uniknięcia go poprzez odmowę uczestniczenia w ryzykownych aktywnościach, mogą uratować Twojemu dziecku zdrowie, a nawet życie.
Tutaj warto również wspomnieć o fundamentalnej kwestii, jaką jest budowanie poczucia wartości dziecka. Dzieci, które na co dzień nie czują się dowartościowane, zmagają się z ciągłą krytyką cz–y gniewem ze strony rodziców lub opiekunów, znacznie łatwiej ulegają presji otoczenia. Próbują w ten sposób udowodnić sobie i innym własną wartość, nie oceniając realnie zagrożenia, jakie niesie określone zachowanie.
Polecamy: Jak nie uzależnić dziecka od siebie i mądrze uczyć samodzielności. Psycholog o wspieraniu autonomii dzieci
Naucz dziecko dbać o siebie na feriach zimowych
Rozmowy z dziećmi przed feriami zimowymi powinny dotyczyć tego, w jaki sposób radzić sobie w grupie, ale nie tylko. Powinieneś uczulić dziecko na to, aby nie oddalało się od grupy i stosowało się do poleceń opiekunów. Przypomnij również o tym, aby zgłaszało do opiekunów wszelkie niepokojące sytuacje. Złe samopoczucie czy problemy, które pojawiły się wśród innych dzieci – to sprawy, o których powinni dowiedzieć się dorośli.
Zwróć dziecku uwagę na to, aby pilnowało swoich wartościowych rzeczy, nie zostawiało ich na wierzchu i zawsze zasuwało plecak. W czasach pandemii Covid-19 bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem, a co za tym idzie, zdrowiem dziecka, jest przestrzeganie zasad sanitarnych, a przede wszystkim zasad higieny osobistej.
Obozy zimowe – jak przygotować dziecko na wyjazd?
Ferie zimowe to czas półkolonii w mieście oraz wyjazdów na obozy zimowe i kolonie. Przygotowując dziecko na wyjazd na obóz zimowy, powinniśmy zadbać o to, żeby w jego walizce nie zabrakło nie tylko ciepłej odzieży termicznej czy odpowiedniej ilości bielizny na zmianę, ale też takich rzeczy jak leki, które dziecko zażywa regularnie, plastry i środek do odkażania ran czy dokumenty. Uczul dziecko na to, aby zawsze miało przy sobie kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, w którym przebywa, oraz numerami kontaktowymi do opiekunów.
Warto wiedzieć: Apteczka dla dziecka – jakie leki zabrać na wyjazd? (lista do druku)
Przygotowane i zabezpieczone
Warto zadbać o to, aby dziecko znało numery alarmowe, a także przybliżyć zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia, a jeżeli to możliwe, nauczyć je podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
Bardzo ważne pod kątem bezpieczeństwa dziecka na feriach zimowych jest ubezpieczenie. Zwykle organizator obozów i kolonii zimowych zapewnia ubezpieczenie dla uczestników, ale każdorazowo należy upewnić się, czy rzeczywiście tak jest. Dla własnego spokoju warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka, które przykładowo będzie zawierało transport śmigłowcem ze stoku, opiekę szpitalną i poszpitalną, a także rehabilitację, umożliwiającą szybszy powrót od zdrowia.
Zimowe szaleństwa na stoku – ferie zimowe bez zmartwień
Podczas ferii zimowych dzieci wyjeżdżają same na obozy i kolonie, ale też często planujemy rodzinne wyjazdy na narty. Podczas takich wyjazdów również musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka i zapewnienie mu bezpieczeństwa. Sama nasza obecność przy nim tego nie gwarantuje.
Co roku, w sezonie zimowym na stokach narciarskich dochodzi do wielu groźnych wypadków z udziałem dzieci. Wypadki te zdarzają się zarówno z winy dorosłych, jak i nieuważności zjeżdżających dzieci.
To więc bardzo ważne, aby po pierwsze, wychodząc z dzieckiem na stok, zadbać o to, aby miało ono odpowiednio dobrany i dobrze zapięty kask. Aby jego obuwie narciarskie czy snowboardowe było dobrze dopasowane, porządnie zapięte i miało odpowiedni rozmiar. Niezmiernie ważny jest również stan sprzętu, z którego dziecko będzie korzystać. Jeszcze przed wyjazdem na stok, powinniśmy zadbać o serwis sprzętu narciarskiego czy snowboardowego. Ważne jest również, aby uczulić dziecko, jak bezpiecznie zjeżdżać. Bez względu na to, czy jest to dziecko, które dopiero stawia pierwsze kroki na nartach, czy już dobrze zjeżdżające. W każdym przypadku warto przypominać dzieciom o
- prawidłowym wypinaniu się z orczyka, czy schodzeniu z krzesełka,
- kontrolowaniu sytuacji wokół i odpowiednio wczesnym reagowaniu,
- wystrzeganiu się jazdy po trasach nieprzystosowanych do swoich umiejętności,
- unikaniu jazdy w rejonie zbocza, czy skał,
- dostosowaniu prędkość i odpowiednio wczesnym hamowaniu, gdy zbliżają się do kolejki lub stacji krzesełkowej.
W przypadku starszych dzieci i młodzieży szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na brawurę i popisy na stoku. Co więcej, należy przestrzec je przed wychodzeniem na stok pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.
Przedszkolaki na sankach – jak bezpiecznie bawić się zimą z najmłodszymi?
Ferie zimowe to czas, kiedy dzieci mogą beztrosko pobawić się na śniegu. Wyjście na lodowisko czy ślizgawkę pod domem to doskonała forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby jednak zabawy te przyniosły tylko miłe wspomnienia, musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci. W szczególności dotyczy to tych najmłodszych, które często nie potrafią dobrze ocenić sytuacji i nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie ona niesie.
Kiedy dziecko wybiera się na sanki, przede wszystkim musimy sprawdzić, czy sanki są w pełni sprawne. Wystające elementy, śruby czy połamane szczeble mogą być śmiertelnie niebezpieczne, szczególnie w czasie kolizji czy wywrotki. Bardzo ważne, aby dziecko nie zjeżdżało na sankach w pobliżu jezdni.
Wybierając górkę, wcześniej należy sprawdzić całą trasę, usunąć z niej potencjalne niebezpieczne elementy, takie jak gałęzie drzew, czy duże kamienie. Zadbaj o to, aby dziecko nie przechodziło w poprzek toru, kiedy na górce są inne dzieci.
Bezpieczne zimowe zabawy z dziećmi
Podczas spacerów z dzieckiem zawracaj uwagę na miejsca, gdzie mogą znajdować się sople zwisające z dachu. Powiedz dziecku o tym, że mogą być one bardzo niebezpieczne i należy unikać przechodzenia czy stania pod nimi. Jeżeli planujesz urządzić kulig, pamiętaj, aby sanki połączone były ze sobą grubą, mocną liną. Nigdy nie urządzaj kuligu na jezdni i nie stosuj do jego ciągnięcia samochodu. Oczywiście podstawą przyjemnej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu jest odpowiedni ubiór. Przed wyjściem na zewnątrz, dopilnuj, aby dziecko założyło ciepłe ubrania, rękawice, szal i czapkę na głowę. Unikniecie w ten sposób spędzenia reszty ferii w domu z katarem i gorączką.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Bon turystyczny 2022 – kiedy traci ważność? Nie przegap terminu!
Bon turystyczny 2022 – kiedy traci ważność? Nie przegap terminu!

Dodaj komentarz