Finansowanie in vitro z budżetu coraz bliżej. Senatorowie jednogłośnie za ustawą

W Sejmie i Senacie trwają prace legislacyjne nad ustawą „Tak dla in vitro”. 7 grudnia jednogłośnie poparli ją senatorowie z senackiej Komisji Zdrowia. Jej przewodnicząca senator Beata Małecka-Libera stoi na stanowisku, że program finansowania in vitro powinien wejść w życie w połowie 2024 r. Teraz ponownie o dalszym losie ustawy zdecydują posłowie w Sejmie.

Na pierwszym po wyborach posiedzeniu 7 grudnia senacka Komisja Zdrowia zajęła się nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Senatorowie jednogłośnie poparli jej przyjęcie.

Nie mniej niż 500 mln zł rocznie na in vitro

To projekt obywatelski. Zgodnie z jego zapisami minister zdrowia będzie zobowiązany opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie zostanie przeznaczona na realizację programu i będzie wynosić nie mniej niż 500 mln zł.

“Zbierając podpisy pod tą ustawą, obserwowaliśmy jak chętnie ludzie, mimo różnic politycznych, podpisywali się pod tą ustawą. Są pary, które stać na poniesienie kosztów całej procedury, a są takie, których na to po prostu nie stać” – podkreśliła Małecka-Libera.

O przyjęcie ustawy bez poprawek zwróciła się posłanka Agnieszka Pomaska.

“Rządząca przez ostatnich osiem lat partia zlikwidowała działający w latach 2013-2016 program in vitro, mimo że był on ogromnym sukcesem. Dzięki wsparciu państwa urodziło się w jego ramach ponad 20 tysięcy dzieci. Program był w pewnym stopniu zastępowany przez różne inicjatywy, w tym samorządowe. (…) Chcemy ustawowo uregulować wpisanie do budżetu wskazanej kwoty, ale szczegóły programu ustali minister zdrowia” – powiedziała Pomaska podczas posiedzenia Komisji.

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Sejm przyjął ustawę „Tak dla in vitro”. To dla niepłodnych par więcej niż radość!

 

 


Emilia Grzela - dziennikarka, absolwentka Wydziału Polonistyki oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Dla serwisu Płodność.pl tworzy materiały z obszaru medycyny rozrodu oraz ginekologii i położnictwa, dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności, starań o dziecko, przebiegu ciąży i różnorodnie uwarunkowanych powikłań ginekologiczno-położniczych. Współpracuje również z Pulsem Medycyny. Kontakt: emilia.grzela@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *