immunologiczne przyczyny niepłodności

Immunolog odpowiada na pytania o agresywny śluz, uczulenie na nasienie, podwyższone przeciwciała ANA

Immunolog profesor Krzysztof Łukaszuk z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA, odpowiada na Wasze pytania  o podwyższone przeciwciała ANA, uczulenie na nasienie partnera oraz agresywny śluz szyjkowy – jakie są szanse na ciążę, jak wygląda leczenie? Sprawdź odpowiedzi naszego specjalisty. Cykl „Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals. 

Co zrobić, gdy w wynikach badań są znacznie podwyższone przeciwciała jądrowe ANA? Co to znaczy i w jaki sposób się je obniża? Jak długo trwa takie leczenie?

Prof. Krzysztof Łukaszuk: Nie ma jednoznacznych danych dotyczących tego, że podwyższone przeciwciała jądrowe ANA mogą mieć związek z niepłodnością. W opisanej sytuacji warto zgłosić się do reumatologa oraz kontynuować poszukiwania przyczyny trudności z zajściem w ciążę. Jeśli jednak opisanym wynikom dodatkowo towarzyszą zaburzenia autoimmunologiczne zaleca się konsultację ze specjalistą z kliniki leczenia niepłodności. W takiej sytuacji konieczne może być leczenie.

 

Czy są jakieś objawy – oprócz braku ciąży, że mogę mieć agresywny śluz szyjkowy? Czy taki śluz wygląda inaczej, ma inny zapach? Czy mogę to sama zaobserwować? W jaki sposób to potwierdzić i jak to się leczy?

Prof. Krzysztof Łukaszuk: Opisany problem nie daje żadnych charakterystycznych objawów, które kobieta zaobserwować może samodzielnie. Jedynym badaniem umożliwiającym zdiagnozowanie wrogości śluzu w warunkach naturalnych jest test po stosunku PCT. Badanie należy wykonać po wcześniejszej kontroli USG i przeprowadzeniu diagnostyki hormonalnej. Musi też zostać wykonane w odpowiednim laboratorium. Test przeprowadza się do kilku godzin po stosunku w okresie okołoowulacyjnym. To o tyle istotne, że fizjologicznie śluz w dniach niepłodnych (przez większość czasu w cyklu) jest środowiskiem niesprzyjającym plemnikom. Jedynie w okresie okołoowulacyjnym umożliwia on plemnikom dostanie się do macicy. Wrogi śluz zawiera przeciwciała, które mają negatywny wpływ na plemniki i blokują im drogę do macicy także w czasie dni płodnych.

 

Co to jest alergia na nasienie partnera? W jaki sposób się objawia?

Prof. Krzysztof Łukaszuk: Alergia na nasienie partnera może się objawiać jak każde inne uczulenie. Mogą wystąpić świąd, pieczenie, zaczerwienie czy wysypka zwłaszcza w okolicach, w których nastąpiła styczność z alergenem. Alergia może być często mylona z objawami grzybicy, stanów zapalnych czy alergią np. na kosmetyki do higieny intymnej. Do reakcji uczuleniowej najczęściej dochodzi w ciągu godziny po stosunku. Kobieta może być uczulona ogólnie na nasienie (może mieć to związek z dietą, jaką stosuje partner, np. czy pojawiają się w niej orzechy, czekolada, mleko itd). Alergia na nasienie partnera nie powoduje zaburzeń płodności i nie jest to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę. Jednak dla bezpieczeństwa pacjentki, w przypadku wysokiego ryzyka występowania silnych stanów uczuleniowych, porównywalnych nawet to wstrząsu anafilaktycznego, konieczne może okazać się zapłodnienie pozaustrojowe. Warto pamiętać, że alergia na nasienie partnera występuje ekstremalnie rzadko. Dotąd opisano tylko kilka takich przypadków w skali całego kraju.

 


Prof. Krzysztof Łukaszuk – Kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA i pracownik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; posiada specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii, endokrynologii oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości; Senior Clinical Embryologist ESHRE. Jako pionier w Polsce, wspólnie z zespołem ekspertów INVICTA, rozwija autorską metodologię diagnostyki preimplantacyjnej PGD umożliwiającą parom z obciążeniem genetycznym posiadanie zdrowego potomstwa. Szczególnie interesują go zagadnienia związane z oceną rezerwy jajnikowej, pogłębioną diagnostyką niepłodności męskiej, diagnostyką genetyczną oraz kompleksowym leczeniem nawracających poronień. Prowadzi liczne badania naukowe, w tym poświęcone zastosowaniu sekwencjonowania następnej generacji (NGS) w leczeniu niepłodności (INVICTA wprowadziła tę metodę do praktyki klinicznej jako pierwsza na świecie).


Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals

Zapraszamy na media społecznościowe Ferring Pharmaceuticals: profil na Instagramie oraz na Facebooku

 

POLECAMY TAKŻE:

Ekspert Invicty odpowiada na pytania: diagnostyka preimplantacyjna, jakość zarodków a wiek pary, azoospermia

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *