In vitro – i co dalej? Zalecenia po zabiegu

Embriotransfer, czyli przeniesienie zarodka do jamy macicy, to ostatni etap w procedurze in vitro. Tak jak kobiety naturalnie zachodzące w ciążę zmieniają swój styl życia i nawyki, tak kobiety po zabiegu in vitro są zobowiązane do przestrzegania zaleceń lekarza, by cały proces mógł zakończyć się powodzeniem. O czym należy pamiętać?

Bezpośrednio po zabiegu in vitro

Przed opuszczeniem kliniki zalecany jest odpoczynek, około 30 minut. Nie ma medycznych wskazań, by kobieta musiała leżeć. Ważne, by prowadziła oszczędny tryb życia i stosowała się do wskazań otrzymanych wraz z wypisem.

Terapia hormonalna, czy jest konieczna?

W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze świeżym transferem, czy z kriotransferem (wykonywanym w cyklu naturalnym lub wspomaganym) pacjentka przyjmuje suplementację gestagenami, aby zarodek mógł łatwiej się zagnieździć. Przyjmowanie leków jest też bardzo istotne w przypadku ciąż na cyklu sztucznym, wtedy trzeba przyjmować je dłużej, ponieważ organizm kobiety i zarodek nie wytwarzają w naturalny sposób potrzebnych w tym czasie hormonów.

Co oznacza krwawienie po in vitro?

Zdarza się, że około 6-10 dnia po transferze występuje plamienie. Jeśli plamienie takie jest lekkie i przemijające może oznaczać zagnieżdżenie i ciążę. Należy wtedy zwiększyć dawkę o 1 tabletkę dziennie, zażywać 2-3 razy dziennie No-Spę oraz jeśli to możliwe, więcej odpoczywać. Natomiast, gdy takie plamienie nasila się i zamienia w krwawienie, może to oznaczać niepowodzenie i miesiączkę.

Czy po in vitro można współżyć?

Należy powstrzymać się od współżycia przez co najmniej 14 dni. Po transferze kobieta może odczuwać bolesność jajników jak również współżyciu mogą towarzyszyć krwawienia.

Czego unikać po in vitro?

Oszczędny tryb życia to podstawa. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Dozwolone są natomiast lżejsze i bardziej relaksacyjne formy aktywności, np. spacery. Trzeba też unikać gorących kąpieli, sauny oraz solarium. Natomiast gdy kobieta była aktywna fizycznie przed zabiegiem, to do zajęć takich jak joga, może wrócić już po około tygodniu.

Czy trzeba zmienić dietę po in vitro?

Jeżeli kobieta jest po punkcji i do jej macicy został przeniesiony świeży zarodek (nie zamrożony), to jajniki mogą być powiększone. Mogą też pojawić się wzdęcia brzucha. Aby ich uniknąć, dobrze stosować lekkostrawną dietę i unikać gazowanych napojów. Zaleca się także profilaktycznie suplementację kwasem foliowym i magnezem.

Test beta HCG po in vitro – kiedy go wykonać?

W przypadku transferu 2-3 dniowych zarodków, poziom hormonu beta HCG warto zrobić po 13-14 dniach od transferu. Wówczas poziom tego hormonu jest na tyle wysoki, by potwierdzić ciążę. W przypadku transferu blastocysty, test można wykonać już po 11-12 dniach. Po oznaczeniu poziomu βHCG, bez względu na jego wynik, należy skontaktować się z kliniką.

Jak liczyć wiek ciąży po in vitro?

Ciążę po in vitro w większości sytuacji liczy się tak samo jak ciąż naturalnych, czyli od I dnia ostatniej miesiączki. Oczywiście z uwagi na pewne przesunięcia w cyklu lekarz może potrzebować innych danych takich jak data punkcji, transferu czy badanie Usg płodu.


Mgr Małgorzata Wójt,kierownik laboratorium embriologicznego Salve Medica, specjalizująca się̨ w procedurach rozrodu wspomaganego. Odbyła szereg szkoleń i warsztatów zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *