rodzina zastępcza

Jak się przygotować


Jeśli zdecydowaliście skorzystać z procedury in vitro, warto poświęcić czas, aby zapoznanie się z dostępnymi na rynku Klinikami  i pracującym tam Zespołem. Na co zwrócić uwagę i gdzie szukać takich informacji, o tym przeczytasz  TUTAJ

 

Jeśli wybraliście już odpowiednią Klinikę – czas umówić się na wizytę i przygotować się do niej.

  1. Pierwsza wizyta służy zebraniu informacji nt waszego zdrowia. Pacjentka (w zależności od wymogu Kliniki), powinna być, między 2-5 dniem cyklu, bądź w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Podczas wizyty, Lekarz bada Pacjentkę ginekologicznie. Ponadto, jeśli posiadacie już jakiś bagaż doświadczeń z inną Kliniką bądź Lekarzem, w tematyce niepłodności, należy wziąć ze sobą całą dokumentacje medyczną. W trakcie pierwszej wizyty, Lekarz zaleci badania, które koniecznie muszą być wykonane przed przystąpieniem  do procedury in vitro.  Personel, który przeprowadza badania jest profesjonalnie przeszkolony i przygotowany, więc cała procedura badań, przebiega sprawnie bez naruszenia godności osobistej.
  1. W trakcie drugiej wizyty, Lekarz, na podstawie uprzednio przeprowadzonego wywiadu medycznego oraz przedstawionych aktualnych badań, ustali sposób podawania leków do stymulacji hormonalnej (która zwiększa liczbę dojrzałych komórek jajowych, gotowych do zapłodnienia). Może również skierować na dodatkowe badania, w przypadku gdy poprzednie wyniki ujawniły duże odchylenia od normy.
  1. W trakcie stymulacji hormonalnej, która trwa od 7 do 14 dni, Pacjentka musi być pod stałą kontrolą lekarza. Lekarz monitoruje dojrzewanie komórek jajowych. Liczba wizyt jaka jest zalecana w tym czasie: od 2 do 4
  1. Gdy komórki jajowe są już odpowiedniej wielkości ( około 17-20 mm), można przystąpić do punkcji. Punkcja jest to zabieg, podczas którego z jajników jest pobierany płyn pęcherzykowy wraz z komórkami jajowymi. W tym samym czasie, kiedy Pacjentka poddana jest punkcji, partner oddaje nasienie.
  1. Pobrane komórki jajowe i nasienie, łączy się w laboratorium. Powstałe zarodki w 2,3 lub 5 dobie od zapłodnienia, umieszcza się w jamie macicy za pomocą cienkiego cewnika.

 

Poniżej przedstawiamy listę, jak przygotować się do procedury, aby wzmocnić jej powodzenie?:

  1. Badania

Wykonaj wszystkie badania, zalecane przez swojego lekarza prowadzącego. Nawet jeśli odnosisz wrażenie, że zbędne jest robienie po raz kolejny, tego samego badania!

 

  1. Leki

Pamiętaj o regularnym zażywaniu przepisanych leków. Pamiętaj również, aby stosować je tylko przez ściśle określony przez lekarza czas np. do czasu punkcji.

 

  1. Zagrożenia – porozmawiaj z lekarzem

Zapoznaj się z zagrożeniami/powikłaniami jakie mogą (co zdarza się bardzo rzadko) wyniknąć w czasie trwania stymulacji hormonalnej, punkcji i po transferze . Omów ze swoim Lekarzem, procedurę działania w takich sytuacjach (jakie objawy mają prawo Cię niepokoić, a co jest normalną reakcją organizmu).

 

  1. Telefon alarmowy

Poproś Lekarza o numer telefonu alarmowe, abyś czuła się bezpiecznie podczas stymulacji  hormonalnej, punkcji oraz po transferze.

 

  1. Jednorazowa odzież

Zapytaj Lekarza czy Klinika posiada dla Pacjenta jednorazowe ciuchy,  z których będziesz mogła skorzystać podczas punkcji czy transferu.

 

  1. Pamiętaj!

Pamiętaj – w dniu punkcji powinnaś zgłosić się na zabieg na czczo.

 

  1. Pamiętaj!

Pamiętaj – przed transferem powinnaś dobrze nawodnić organizm i nie korzystać z toalety, gdyż pełny pęcherz moczowy, ułatwia transfer zarodka do macicy.

 

  1. Zadbaj o to co jesz

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą mieć duży wpływ na Twoją płodność, okres ciąży, jak i samo dziecko: Sprawdź: KALKULATOR . Nadwaga, to zbędne obciążanie organizmu kilogramami. Obciążone stawy, kręgosłup, nadciśnienie, cukrzyca, to tylko nieliczne problemy kobiet z nadwagą. W walce o zrzucenie zbędnych kalorii powinniśmy pamiętać o naszym dziecku. Mamy, które  posiadają zbędne kilogramy  rodzą większe dzieci, co istotnie przekłada się na trudny poród, problem z właściwym ułożeniem dziecka, bądź zatruć.

Niedowaga to również zagrożenie dla przyszłej mamy jak i dziecka. Przyszła mama musi mieć siły na poród. Musi również zaopatrzyć swój organizm w dostateczną ilość tkanki tłuszczowej oraz pozostałych mikroelementów które, zapewnią prawidłowy rozwój łożyska oraz płodu. Niedowaga, to również ryzyko przedwczesnego porodu, co może wiązać się również z niską masą urodzeniową dziecka. 

Jadłospis przyszłych rodziców powinien być bogaty w wartościowe produkty, zawierające dużą ilość składników odżywczych (jogurty, migdały, kapusta szpinak- wapń). Spożywanie min. 60g dziennie białka pomoże przy produkcji zdrowych komórek jajowych (ryby, fasola, chude mięso, jaja). Zróżnicowana dieta zapewnia dobry stan zdrowia i właściwe funkcjonowanie narządów płciowych. To, co jecie pośrednio wpływa też na gospodarkę hormonalną, a także jakość produkowanych komórek jajowych i plemników, tym bardziej więc postarajcie się zadbać, by były to wartościowe produkty. Ważne jest też nie tylko co jecie, ale również jak będziecie jeść. Regularne spożywanie 4 lub optymalnie 5 posiłków dziennie jest zdrowym rozwiązaniem. Taki sposób odżywiania pozwala dostarczyć organizmowi witaminy i składniki mineralne, jak również będzie pomagać w prawidłowej przemianie materii. Koniecznie należy odstawić wysoko przetworzoną żywność. Zwracaj uwagę na konserwanty i sztuczne barwniki w produktach. Unikaj ich, jak i również szybkich dań typu gorący kubek, chińska zupka. Unikaj słodyczy, chipsów, potraw smażonych, napojów słodkich, gazowanych. Wyeliminuj mocną kawę, papierosy oraz alkohol.  Polecam, zagłębić się w temat.

 

     9. Rzuć papierosy

Palenie papierosów to jeden z największych wrogów płodności. Obniża płodność kobiety aż o 60%! Osłabia wydolność ciałka żółtego, podnosi ryzyko poronienia, a także przyśpiesza menopauzę.

Także płodność twoje partnera, nie zostaje obojętna, na związki chemiczne zawarte w dymie tytoniowym. Palenie zwiększa ryzyko impotencji o 50%! Obniża ilość plemników, osłabia ich ruchliwość oraz pogarsza jakość.

 

    10. Ogranicz alkohol

Najlepiej również wyeliminuj alkohol. Nawet mała dawka trunku wysokoprocentowego, może skutecznie wypłukiwać z organizmu witaminy i mikroelementy jak i upośledzać sprawność plemników.

 

    11. Wypoczywaj

Uprawiaj sport, zwłaszcza na na świeżym powietrzu. Dotlenisz swój organizm, wzmocnisz stawy, kręgosłup, mięśnie. Dzięki lekkiemu wysiłkowi fizycznemu, również poprawi się twój sen. Tak przygotowany organizm będzie łatwiej znosił czas ciąży i porodu.

Śpij. Kobiety, które cierpią na niedobór snu, mogą mieć wyższy poziom niektórych hormonów stresu (jak np. Kortyzol), który negatywnie wpływa na płodność. Zbyt krótki sen dotyczy również i mężczyzn.  Jeśli chcesz zwiększyć jakość swego nasienia i tym samym podnieść płodność, powinieneś spać dłużej niż sześć godzin. Okazuje się, że panowie, którzy śpią za mało, mogą mieć osłabioną płodność. Dotyczy to także młodych, sprawnych, zdrowych mężczyzn. Zaobserwowano u nich jakość nasienia niższą o 29 proc. w porównaniu z nasieniem mężczyzn, którzy śpią wystarczająco długo.

 

    12. Uzupełniaj niedobór witamin

Przed planową ciąża, warto skontrolować swoje wyniki badań. Okres ciąży, to wytężona praca organizmu matki. Dziecko, przez cały okres ciąży, będzie sięgać do zasobów zgromadzonych przez mamę. Warto wiedzieć i w razie czego uzupełnić ewentualne niedobory.

Natomiast, niezależnie od wyników badań, z całą pewnością powinnaś sięgnąć po kwas foliowy. Jego stężenie powinno być już duże w momencie zapłodnienia ponieważ, bierze on udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA człowieka. Jego brak może powodować poważne wady płodu. Nadmiar kwasu foliowego jest wydalany z moczem, więc nie ma niebezpieczeństwa jego przedawkowania.

 

    13. Odwiedź stomatologa

Chore zęby mogą zwiększać trudności z zajściem w ciążę. Zwiększają ryzyko poronień, są przyczyną przedwczesnych porodów oraz niższej masy urodzeniowej. Warto wyleczyć zęby przed ciążą, choćby po to, by uniknąć stresu związanego z wizytami u stomatologa lub bólu, który może pojawić się w niewyleczonym zębie. Odpowiedź na pytanie o związki stanu zdrowia jamy ustnej i ryzyka poronień jest zdecydowanie twierdząca. W ciąży nie można wykonać pantomogramu i innych badań radiologicznych, a są one ważne w prawidłowej diagnostyce stanu uzębienia, gdyż RTG pantomograficzne pokazuje nam ubytki kostne, kieszenie kostne, nieprawidłowo przeprowadzone leczenia kanałowe, zmiany okołowierzchołkowe, torbiele, a także nowotwory…

 

    14. Myśl pozytywnie

Jest to chyba jedno z najcięższych zadań do wykonania. Mam jednak nadzieję, że chociaż w małym stopniu, pomożemy ci przetrwać ten czas oczekiwania w naszym serwisowym  SPA.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *