Podcast: Inseminacja a in vitro podcast Sylwii Bentkowskiej

Inseminacja a in vitro – różnice. Kiedy inseminacja będzie najlepszym wyborem i jak się przygotować?

Kluczem do macierzyństwa jest płodność. Podcast Sylwii Bentkowskiej

Leczenie metodami wspomaganego rozrodu jest dla wielu niepłodnych par jedyną szansą na ciążę. Na czym polega inseminacja domaciczna i czy jest skuteczna? Jaki wpływ na tę skuteczność mają przyczyny niepłodności? Kiedy inseminacja nie wystarcza i konieczne jest in vitro? Na te i wiele innych pytań odpowiedział  w podcaście Sylwii Bentkowskiej doktor Tomasz Dworniak, specjalista ginekolog-położnik z Klinki Leczenia Niepłodności InviMed w Warszawie.

 

Podcast: Inseminacja a in vitro podcast Sylwii Bentkowskiej

 

Na czym polega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna jest dość prostym zabiegiem. Polega na wprowadzeniu do macicy kobiety odpowiednio przygotowanego nasienia jej partnera. Czynność ta musi być wykonana w sprzyjającym momencie cyklu owulacyjnego.

Nim dojdzie do inseminacji, musimy starannie wybrać moment wprowadzenia nasienia do macicy. Służy temu monitorowanie cyklu i sprawdzanie, czy rośnie pęcherzyk dominujący, jak dynamicznie, kiedy możemy spodziewać się owulacji. Zabieg przeprowadzamy w bardzo bliskim „sąsiedztwie” owulacji”, zwykle z dokładnością plus/minus 24 godziny. Przed zabiegiem prosimy partnera o oddanie nasienia. Przygotowanie tego nasienia – preparatyka laboratoryjna – polega na wydobyciu najruchliwszych i najlepiej zbudowanych plemników. Robimy to, by dawka podawanych plemników była jak najlepsza, jak najbardziej skondensowana – wyjaśnia doktor Tomasz Dworniak.

Jakie badania wykonuje się przed inseminacją?

Przed przystąpieniem do leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu konieczne jest m.in. określenie statusu hormonalnego pacjentki, jej rezerwy jajnikowej, a także wykonanie badania nasienia u mężczyzny.

Zabieg inseminacji wykonujemy ze wskazań medycznych. Musimy ściśle i precyzyjnie dopasować stan kliniczny pacjentki do wykonywanego zabiegu. Pytanie, czy dana para kwalifikuje się, by wykonać właśnie inseminację – być może mamy zupełnie inne sytuacje kliniczne, które dyskwalifikują z możliwości wykonania tego zabiegu, bądź nie jest on w danych okolicznościach wskazany – tłumaczy doktor Dworniak.

Czy inseminacja jest skuteczna przy endometriozie?

Jak każda metoda leczenia, inseminacja domaciczna ma swoje konkretne wskazania. To m.in. umiarkowane obniżenie parametrów nasienia czy niepłodność idiopatyczna. W przypadku endometriozy mamy bardzo szczegółowe, odgórne rekomendacje.

Przy endometriozie niskiego stopnia – pierwszego czy drugiego – powinniśmy myśleć o wykonywaniu serii inseminacji w cyklach stymulowanych farmakologicznie. Dlaczego stymulujemy, czyli podajemy leki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, wzrastanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe? Dlatego, że w endometriozie występuje defekt owulacji. Częściej obserwujemy stan niepękania pęcherzyka. Dlatego wspomagamy ten cykl farmakologicznie stosując odpowiednie preparaty, które działają i na wzrost, i na dojrzewanie komórek jajowych, i na pękanie pęcherzyka, co kończy się owulacją – mówi doktor Tomasz Dworniak.

 

PODCAST ZREALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FIRMY

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Ciąża wielopłodowa a in vitro – czy zapłodnienie pozaustrojowe jej sprzyja?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *