inseminacja domaciczna wskazania i skuteczność

Inseminacja – wszystko, co warto wiedzieć. Rozmowa z dr Joanną Gaweł

Inseminacja domaciczna jest jedną z metod wspomaganego rozrodu. Zabieg jest prosty, bezbolesny, ale przede wszystkim skuteczny – szansa na ciążę wynosi nawet 25% na cykl. W przypadku niepowodzenia można podjąć kolejne próby. O tym, jak wygląda inseminacja i kiedy się ją stosuje, rozmawiamy ze specjalistką leczenia niepłodności z kliniki Invicta, dr Joanną Gaweł.

Co to jest inseminacja?

Inseminacja jest to zabieg stosowany u par, które mają trudności z zajściem w ciążę. Polega on na umieszczeniu odpowiednio przygotowanego nasienia w jamie macicy. Takie postępowanie skraca dystans, który muszą pokonać plemniki w warunkach naturalnych. Materiał może pochodzić od partnera kobiety lub anonimowego dawcy. Zwykle jest to pierwszy krok w leczeniu niepłodności. Skuteczność inseminacji sięga nawet 25%. Najważniejsze czynniki wpływające na powodzenie zabiegu to: wiek kobiety, jakość nasienia oraz ilość pęcherzyków jajowych uzyskanych w danym cyklu.

Inseminacja jest zabiegiem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Przeprowadza się go na fotelu ginekologicznym w pozycji leżącej. Lekarz zakłada wziernik i umieszcza w macicy cienką rurkę (o średnicy 1,5 mm), przez którą podaje 1 ml nasienia. Aby zwiększyć szansę na powodzenie zabiegu, kobieta powinna leżeć jeszcze przez 10–15 minut. Następnie może wrócić do domu.

Inseminacja to prosty zabieg – tłumaczy dr Joanna Gaweł. – Najpierw partner oddaje nasienie, które trafia do laboratorium. Tam wykonuje się z niego preparaty. Trwa to około 3 godziny. Następnie jest ono podawane do jamy macicy. Ważne jest, aby kobieta była odpowiednio przygotowana. To znaczy była w odpowiednim dniu cyklu.

Zaletą inseminacji jest to, że można ją wykonać wiele razy. Jednakże zwykle próby kończy się po 6 zabiegach. Brak ciąży oznacza, że trzeba rozważyć skorzystanie z innych metod leczenia niepłodności.

U kogo przeprowadzana jest inseminacja?

Wskazania do przeprowadzenia inseminacji domacicznej to:

  • nieprawidłowości w budowie anatomicznej szyjki macicy,
  • zaburzenia owulacji,
  • brak śluzu szyjkowego,
  • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
  • obniżone parametry nasienia,
  • endometrioza (I i II stopień),
  • brak plemników (wówczas korzysta się z nasienia dawcy),
  • niemożność odbycia stosunku seksualnego.

Wskazaniem do przeprowadzenia inseminacji jest także niepłodność idiopatyczna.

Przygotowania do inseminacji

Przygotowanie do inseminacji obejmuje kilka kroków. Najpierw odbywa się badanie ginekologiczne, cytologia i badanie drożności jajowodów. Para jest kierowana także na testy laboratoryjne (AMH, badanie nasienia, testy wirusologiczne, posiew z pochwy). Następnie następuje monitoring cyklu. Niekiedy konieczne jest stosowanie leków stymulujących owulację.

W dniu owulacji para zgłasza się do kliniki leczenia niepłodności. Najpierw pacjent oddaje nasienie (ważne jest, aby miało to miejsce po 3–5 dniach absencji seksualnej). Następnie jest ono odpowiednio przygotowywane i podawane kobiecie.

Ważne jest, aby kobieta w momencie inseminacji miała wypełniony pęcherz moczowy – zaznacza dr Joanna Gaweł. – Powoduje to naturalne odgięcie macicy i ułatwia wprowadzenie cewnika, czyli cienkiej, plastikowej rurki ze strzykawką wypełnioną nasieniem.

Inseminacja, przygotowania i zalecenia po zabiegu były tematem naszej rozmowy ze specjalistką leczenia niepłodności z kliniki Invicta, dr Joanną Gaweł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *