Jak samemu badać piersi? Instrukcja krok po kroku

Nie wiesz, jak badać piersi w domu? To proste. Samobadanie składa się z dwóch etapów – w pierwszym oglądamy stan ogólny swoich piersi, w drugim – badamy się poprzez dotyk. To dobry nawyk, który może uratować życie – twoje lub twojego dziecka.

Rak i ciąża to złe połączenie, a jednak wiele kobiet musi się z nim zmierzyć. Nie zawsze historie te mają happy end. Rak piersi atakuje kobiety w każdym wieku – także przed trzydziestką. Jeśli myślisz więc o dziecku, nie zaniedbaj badania piersi. Rób je profilaktycznie – by zapobiec, a nie leczyć i znów walczyć.

Jeśli skończyłaś trzydziestkę, co dwa lata zrób kontrolne USG, jeśli masz więcej niż czterdzieści lat – raz na półtora roku. Bez względu jednak na wiek, co miesiąc przeprowadź badanie w domu.

Jak badać piersi – etap pierwszy

Stań nago przed lustrem i obejrzyj się, szczególną uwagę zwracaj na: kształt, wielkość, kolor brodawek, sprawdź, czy na piersiach nie ma wyprysków, dołków lub wciągnięć skóry. Przyjrzyj się, czy obie piersi są jednakowe. Oglądaj się nie tylko z przodu, ale z każdego boku, zakładając ręce na głowę. Następnie połóż dłonie na biodrach i naciskając je, sprawdź, czy nie widzisz i nie odczuwasz zmian. Na koniec pochyl się do przodu i sprawdź, czy nie ma zmian w kształcie piersi ani naciągnięć skóry. Warto także sprawdzić, czy z brodawki nie wycieka żaden płyn – ściśnij ją kciukiem i palcem wskazującym.

Jak badać piersi – etap drugi

Badanie wykonaj, leżąc na plecach, na płaskiej powierzchni. Jeśli badasz lewą pierś, lewa ręka leży pod głową, a badanie przeprowadź palcami prawej dłoni. Jeśli badasz pierś prawą, zrób odwrotnie.

Jak badać piersi trzy rodzaje ruchów, którymi musisz się dotykać

Ruchy okrężne – polegają na zataczaniu koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym malutkie kółeczka, prostopadłe do kierunku ruchu. Zataczamy okręgi w stronę sutka i poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Ruchy promieniste – wyobraź sobie, że twoja pierś to tarcza zegara. Okrężnymi ruchami przesuwaj się od sutka do zewnątrz, zaczynaj od godziny 12 aż do zbadania całej piersi.

Ruchy góra-dół – podziel pierś na podłużne paski i przemieszczając się od góry do dołu i od dołu do góry, zataczaj małe kółeczka.

>>> Nowe urządzenie do samobadania piersi – kupisz je w aptece

WAŻNE: Podczas badania uciskaj dłonią całą pierś. Nie można pominąć żadnego obszaru – niedbałość może cię wiele kosztować. Sprawdź także pachy i dołki nadobojczykowe – miejsca ulokowania węzłów chłonnych.  

Fot.: www.mz.gov.pl

Fot.: www.mz.gov.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Planujesz ciążę? Musisz to robić między 6. a 9. dniem cyklu!

Rak i ciąża – trudna droga do macierzyństwa

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 2

Ja od jakiegoś czasu do badania swoich piersi w domu, wykorzystuje taką specjalna rękawicę femiglove, którą kupiłam na stronie naturalnaplodnosc. Rękawica zrobiona jest ze specjalnego tworzywa, tak by zwiększać czucie w dłoni. Badam się zawsze tego samego dnia cyklu.

Ja ostatnio byłam w szoku, jak wiele moich koleżanek nie bapad piersi. Już nawet nie mówię o takim systematycznym badaniu co miesiąc, ale one szczerze przyznają, że nie badają wcale, nigdy, bo po co, bo są młode, przecież rak dotyka kobiety po menopauzie. Zupełnie nie rozumiem takiego podejścia. Przyznaję, że mi też brakowało w tym wszystkim regularności, ale kiedy zachorowała moja znajoma, to się ocknęłam i badam jak nalezy co miesiąc. Nawet zastanawiam sie czy nie dałoby się zrobić czegoś więcej, żeby to samobadanie było jeszcze dokładniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *