dni płodne i ciąża

Jak określić najlepszy czas na zapłodnienie

Bardzo wiele par ma problemy z określeniem własnej płodności i wyznaczeniem najlepszego momentu na zapłodnienie. Kobieta i mężczyzna współżyją, a gdy po 3–4 miesiącach nie dochodzi do ciąży, pojawiają się podejrzenia niepłodności. Tymczasem problem leży często wyłącznie w nieznajomości cyklu. O tym, jak określić najlepszy czas na zapłodnienie, rozmawiamy ze specjalistą leczenia niepłodności z kliniki InviMed, doktorem Robertem Gizlerem.

Jak zajść w ciążę?

Średni czas uzyskania ciąży dla populacji europejskiej wynosi 7–12 cykli. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko statystyka. Są pary, którym udaje się to zdecydowanie szybciej, ale zdarzają się także sytuacje z brakiem efektu nawet po 14. cyklu. Nie zawsze oznacza to od razu niepłodność. Często kobieta i mężczyzna nie znają cyklu i nie wiedzą, jak określić najlepszy czas na zapłodnienie.

Aby doszło do ciąży, konieczne jest zaistnienie kilku warunków:

  • owulacja,
  • złapanie komórki jajowej przez jajowód,
  • zbliżenie kobiety i mężczyzny,
  • wniknięcie plemnika do komórki jajowej,
  • utworzenie się zarodka,
  • przedostanie się zarodka do jamy macicy,
  • zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy.

Trzeba mieć na uwadze, że na każdym z tych etapów mogą pojawić się komplikacje. Nie każdy cykl menstruacyjny jest owulacyjny – to znaczy, że są sytuacje, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Poza tym jajeczko nie zawsze musi być zdolne do zapłodnienia. Niekiedy powstają także wadliwe zarodki, którym nie udaje się przeżyć.

Cykl menstruacyjny liczy się od pierwszego dnia krwawienia, a nie od momentu, w którym dopiero pojawia się plamienie – wyjaśnia doktor Robert Gizler. – Pierwsza faza, tzw. folikularna trwa do owulacji. Trwa ona różnie długo. Po niej jest owulacja. Następnie rozpoczyna się faza lutealna, która ma stałą długość 13–14 dni. Gdy nie doszło do zapłodnienia, ponownie pojawia się krwawienie, a tym samym rozpoczyna kolejny cykl. Znając moment krwawienia, wiemy, że owulacja miała miejsce 14 dni wcześniej. Ale znając 1. dzień cyklu nie wiemy, kiedy zostanie uwolniona kolejna komórka jajowa.

Okno, aby uzyskać ciążę jest bardzo wąskie. Trzeba pamiętać, że komórka jajowa po owulacji żyje średnio 8 godzin. Pomocny jest fakt, że plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet przez 72 godziny (niektóre źródła podają, że nawet 96 godzin).

Jak określić najlepszy czas na zapłodnienie?

U podstaw poznania swojego cyklu leżą wszystkie metody określane jako naturalne metody regulacji poczęć. Pozwalają one wyznaczyć dni o największej szansie na uzyskanie ciąży.. Dokonując współżycia w tym czasie zwiększamy prawdopodobieństwo na zapłodnienie, a unikając zbliżeń zmniejszamy je. Para, która chce wiedzieć, jak określić najlepszy czas na zapłodnienie, powinna stosować jedną z poniższych technik:

  • metoda objawowo-termiczna,
  • metoda termiczna,
  • metoda Billingsów,
  • model Creightona,
  • metoda podwójnego sprawdzenia.

Nawet nie korzystając z żadnej z tych metod, ale opierając się wyłącznie na regularnym współżyciu szanse na uzyskanie ciąży są duże – uspokaja doktor Robert Gizler. – Najgorsze, co można zrobić to starać się celować w dzień owulacji. Spóźnienie się o 24 godziny skutkuje niepłodnością poowulacyjną, ponieważ komórka jajowa żyje krótko. Obniżają się także parametry nasienia. Już po 8–10 dniach bez współżycia plemniki tracą prawie całkowicie zdolność do zapłodnienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *