Rodzaj kwasu foliowego może wpłynąć na efekt starań o dziecko

Wybór odpowiedniego kwasu foliowego i przyjmowanie go na etapie starań o dziecko, może realnie zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Skuteczność aktywnej formy folianu potwierdziły badania naukowe przeprowadzone w 2018 r.

Podstawowym źródłem składników odżywczych jest zbilansowana dieta. Dotyczy to zarówno kobiet starających się o dziecko, jak i tych w ciąży. Jednak zmiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej powodują ograniczenie biodostępności wielu składników diety, a obecność rozwijającej się ciąży znacząco zwiększa zapotrzebowanie na niektóre z nich. Takim składnikiem jest m.in. kwas foliowy. Okazuje się, że należy go stosować nie tylko w trakcie ciąży, ale też na etapie starań o dziecko – a jak potwierdzają badania, wybór odpowiedniej jego formy, może realnie przełożyć się na skuteczność starań i szybsze zajście w ciążę.  

Obecnie w dobie szerokiej dostępności produktów zawierających foliany, warto wybrać ich złożone źródło, które zawiera oprócz zwykłego kwasu foliowego również jego aktywną formę. Ostatnie badanie wykazało również, że aktywna forma folianu najnowszej IV generacji może również zwiększyć szansę na zajście w ciążę. 

Kwas foliowy – czym jest i jaką rolę pełni

Znany jako folacyna, folan i kwas pteroiloglutaminowy, kwas foliowy jest witaminą z grupy B (witamina B9). Występuje w żywności pod postacią folianów. Choć znajdziesz go w wielu różnych produktach, bardzo łatwo ulega degradacji w wyniku wysokiej temperatury, promieni słonecznych, wysokiego pH, a nawet zbyt długiego oddziaływania powietrza – kwas foliowy szybko się utlenia.

Ten niepozorny związek odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga w produkcji krwi, prawidłowej syntezie aminokwasów, przyczynia się do zmniejszenia czucia zmęczenia i znużenia, a także pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm homocysteiny oraz funkcje psychologiczne. Foliany biorą też udział w procesie podziału komórek.

Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla rozwoju płodu. Wraz ze zbyt niskim poziomem folianów u matki wzrasta ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka. To z kolei może skutkować m.in. rozszczepem kręgosłupa. Zamknięcie cewy nerwowej następuje do 30. dnia po zapłodnieniu, jednak jest bardzo ważne, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego przed tym momentem i po nim. Według rekomendacji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), uzupełniające spożycie kwasu foliowego w dawce 400 μg należy stosować minimum miesiąc przed poczęciem do trzech miesięcy po poczęciu. Przeprowadzone już w latach 90., wieloośrodkowe badania naukowe wykazały, iż suplementacja witaminą B9 obniża ryzyko wad rozwojowych układu nerwowego u płodu aż o 70%!¹

Zwiększenie szansy na ciążę!

O ile jednak wpływ kwasu foliowego na rozwój płodu jest ogólnie znany, o tyle jego pozytywne oddziaływanie na płodność – już niekoniecznie. Lekarze rekomendują rozpoczęcie suplementacji nawet 3-4 miesiące przed planowanym zapłodnieniem.

Foliany przyczyniają się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży, biorą udział w procesie podziału komórek, pomagają w prawidłowej produkcji krwi.

Niektórzy badacze sugerują, iż spożycie kwasu foliowego w dawce nie mniejszej niż 700µg znacząco poprawia owulację oraz reakcję jajników na impulsy FSH. Suplementacja tą cenną witaminą może podnieść szanse na zapłodnienie nawet o 50%.²

Co ciekawe, suplementacja kwasem foliowym jest wskazana także dla przyszłych ojców. To obok cynku najważniejsza substancja, którą musi zapewnić swojemu organizmowi mężczyzna starający się o potomstwo.

Jak długo i w jakich dawkach przyjmować kwas foliowy

Kobiety planujące ciążę powinny rozpocząć suplementację kwasem foliowym minimum 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem – niezależnie od tego, czy jest to kolejna, czy pierwsza próba poczęcia. Większość z nas tak naprawdę przez pierwsze kilkanaście dni ciąży nie jest jej jeszcze świadoma. A to ważny czas, w którym rozwijającemu się zarodkowi potrzebne są witaminy i składniki mineralne! Czym wcześniej zaczniesz przyjmowanie kwasu foliowego, tym lepiej.

A co, jeśli ciąża cię zaskoczyła? Zamiast panikować, jak najszybciej wprowadź suplementację. Tabletki witaminy B9 są obowiązkowe do 16. tygodnia ciąży. Wielu lekarzy jest jednak przekonanych, iż najlepiej przyjmować je przez całą ciążę, a także w okresie laktacji.

Optymalna dawka kwasu foliowego w okresie starania o ciążę, a także po zapłodnieniu, to 0,4 mg. W przypadku innych wskazań medycznych, lekarz może zalecić zwiększenie jej do 1 mg, a nawet 4 mg. Dotyczy to m.in. ciąży bliźniaczych, a także przyszłych mam o wskaźniku BMI powyżej 30 itp.

Dlaczego dieta nie wystarcza?

Idealna sytuacja to taka, gdy wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne uzyskujemy ze zbilansowanej diety. Niestety, w przypadku kwasu foliowego jest to praktycznie niemożliwe – jego straty są bowiem bardzo duże. Dlatego, choć oczywiście trzeba dbać o dostarczenie cennych składników z diety, niezbędna jest suplementacja.

Jak suplementować kwas foliowy

Kwas foliowy należy stosować nie tylko w trakcie ciąży, ale też na etapie starań, a nawet laktacji.

Kwas foliowy znajdziemy w naturalnych produktach, takich jak:

  • sałata
  • fasola biała
  • ciecierzyca
  • szpinak
  • korzeń i natka pietruszki
  • brukselka
  • jarmuż
  • słonecznik
  • sezam
  • jajka kurze

Sprawdź: W jakich produktach znajdziesz najwięcej kwasu foliowego

Mimo zróżnicowanej diety, wiele par bezskutecznie stara się o ciążę. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny bywają bardzo różne, a diagnoza może wymagać szczegółowych badań. Planując swój jadłospis i suplementację, warto jednak wziąć pod uwagę pewien czynnik. To mutacja genu MTHFR – przypadłość, na którą cierpi nawet połowa kobiet! Utrudnia ona metabolizm folianów. W rezultacie nawet dieta bogata w wymienione wcześniej składniki nie dostarczy organizmowi potrzebnej ilości witaminy B9.

Co więcej, mutacja genu MTHFR utrudnia też wchłanianie kwasu foliowego z ogólnie dostępnych suplementów. Zależność ta była przedmiotem wielu badań lekarzy i naukowców. Po wielokrotnych testach zakończonych zdrowymi ciążami, udało im się opracować nowy typ suplementu – łączący w sobie kwas foliowy i aktywną formę folianu. Zapewnia on natychmiastową dostępność folianów i działa niezależnie od aktywności enzymu MTHFR.

ActiFolin – nowa generacja folianów

Takie unikalne połączenie składników znajdziesz w suplemencie diety ActiFolin. Zawiera on folian IV generacji – znacznie lepiej rozpuszczalne i wykazujące się większą biodostępnością niż inne. Warto pamiętać, iż kwas foliowy nie jest formą aktywną. Aby został włączony w procesy biologiczne komórek, konieczna jest aktywność enzymu MTHFR. Foliany IV generacji zawarte w ActiFolin występują w aktywnej formie. Co to oznacza w praktyce?

Stosując ActiFolin, dostarczasz organizmowi swojemu i swojego dziecka aktywnych folianów, niezależnie od pracy enzymu MTHFR. Nawet jeśli jesteś w grupie 50% kobiet z mutacją tego enzymu, nie musisz martwić się o przyswajalność witaminy B9.

Skuteczność aktywnej formy folianu potwierdziły badania naukowe przeprowadzone w 2018 r.³ na grupie 30 kobiet starających się o ciążę od 4 lat lub dłużej. Wiele z nich w ogóle nie mogło zajść w ciążę lub zapłodnienia kończyły się poronieniem. Przy czym przynajmniej u jednej osoby z każdej starającej się pary stwierdzono mutację genu MTHFR.

Po 3 miesiącach suplementacji aktywnej formy folianu, wskaźnik ciąż wzrósł o 87%! Jeśli więc chcesz zapewnić swojemu organizmowi optymalne warunki do poczęcia i ciąży, już teraz zmień swój zwykły kwas foliowy na ActiFolin.

ActiFolin dostępny jest w dwóch dawkach: 0,8 mg i 2 mg.

Źródła: 
¹ Cieślik E., Gębusia A., Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym [w:] „Hygeia Public Health” 2011, 46(4), s. 432-433 [dostępne na: http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2011/hyg-2011-4-431.pdf 20.10.2020]
² Chavarro JE., Rich-Edwards JW., Rosner BA., Willett WC., Use of multivitamins, intake of B vitamins and risk of ovulatory infertility. Fertil. Steril., 2008; 89(3), s. 668-676 [dostępne na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17624345 20.10.2020]
³ Servy J. i wsp. MTHFR isoform carries. 5-MTHF (5-methyl tetrahydrofolate) vs folic acid: a key to pregnancy outcome: a case series. Journal of Assisted Reproduction and Genetics (2018) 35:1431-1435

 

Artykuł powstał we współpracy z Polski Lek

 

 

POLECAMY TAKŻE: 3-miesięczna kuracja, która zwiększa płodność kobiet – nowe doniesienia naukowe

3-miesięczna kuracja, która zwiększa płodność kobiet – nowe doniesienia naukowe

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *