witamina M dla kobiet w ciąży

Chcesz być mamą? Witamina M w tym pomoże

Starasz się o ciążę? A może wreszcie w niej jesteś?! Twój organizm potrzebuje dobrego przygotowania – zarówno do zapłodnienia, jak i potem do bycia najlepszym środowiskiem do prawidłowego rozwoju dziecka. Czy wiesz, że ze wszystkich witamin i składników potrzebnych przyszłej mamie, jedną z najważniejszych jest witamina M? To inaczej kwas foliowy, którego nie powinno zabraknąć ani podczas starań o ciążę, ani na pierwszych jej etapach.

Pamiętaj, by już na etapie planowania potomstwa dostarczyć sobie odpowiednich substancji, które zarówno wpłyną pozytywnie na Twoją płodność, ale także na późniejszy rozwój maluszka. W trakcie starań o ciążę, a także gdy już w ciąży jesteś, niezwykle ważne jest to, co jesz – w twojej diecie nie może niczego brakować. Jakich witamin i składników mineralnych szczególnie potrzebuje kobieta starająca się o dziecko i ta w ciąży?

Przede wszystkim dieta!

To nie jest pusty frazes i rada z podręcznika, którą można zbyć – dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Bardzo często okazuje się, że problemy związane z płodnością mają swoje źródło w złym stylu życia i niewłaściwej diecie.  Tylko dzięki odpowiednio dobranym składnikom spożywczym dostarczysz sobie, a tym samym swojemu dziecku, wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

To właśnie dzięki temu, że będziesz odżywiała się zdrowo i jadła produkty bogate w potrzebne witaminy i składniki mineralne, dostarczysz sobie i dziecku niezbędnych składników potrzebnych do budowy kości, mięśni, organów i innych komórek ciała. 

Dlatego jeśli odżywiasz się zdrowo i jesz: sezonowe warzywa i owoce, kasze, razowe pieczywo, makarony, ryż, chude mięso, ryby, orzechy, nasiona i dobre oleje, to z pewnością ułatwisz sobie zajście w ciążę, a także zapewnisz dziecku prawidłowy rozwój.  Kwas foliowy, żelazo, witamina D, DHA i jod to pięć składników aktywnych, które uznaje się za podstawowe elementy przydatne do stosowania w suplementacji ciężarnych.

Nie wiesz, czy twoja dieta jest odpowiednia? Zastanawiasz się, czy powinnaś stosować preparaty wspomagające?  Z pewnością nie zażywaj niczego bez konsultacji z lekarzem. Preparaty z witaminami i suplementy źle przyjmowane mogą zaszkodzić tobie i twojemu dziecku. Stosuj te rekomendowane przez specjalistów oraz mające działanie potwierdzone badaniami klinicznymi.

Ciążowe przypadłości – co robić?

Ciąża to okres, w którym nierzadko kobiety nie czują się najlepiej. Bardzo często mogą dokuczać im ciążowe przypadłości. Niektóre kobiety mają mdłości, jeszcze inne skurcze mięśni czy odczuwają wyjątkowe podenerwowanie.

 W chwilach zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne rozważ suplementację – jednak zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jakie witaminy i składniki mineralne są istotne dla  kobiety planującej ciążę i w ciąży?

  1. Witamina M, czyli kwas foliowy

Witamina B9, witamina B11, witamina M, folacyna lub foliany – to wszystko to nic innego jak kwas foliowy, który jest potrzebny każdej komórce naszego ciała. Przyjmowanie kwasu foliowego zalecane jest kobietom na długo przed ciążą – lekarze sugerują, by zacząć go przyjmować min. 3 miesiące przed poczęciem dziecka.

Specjaliści rekomendują także, by przy wyborze suplementów z kwasem foliowym zwrócić uwagę na ich skład i już na etapie planowania ciąży wybierać preparaty, które mają złożone źródło folianów, tzn. kwas foliowy oraz wysoko przyswajalną, aktywną formę folianu najnowszej generacji.

Jak tłumaczą to ginekolodzy, istotne jest to szczególnie dla kobiet, które mają mutację genu MTHFR. Z tego powodu niektóre osoby mogą mieć problem z przyswajaniem kwasu foliowego.

Warto wiedzieć, że aktywna forma folianu (znajdziesz ją w preparatach ActiFolin*) charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością i większą biodostępnością w porównaniu do folianu II (kwas foliowy) czy III generacji (Metafolina)1. Ta forma folianu jest od razu gotowa do wykorzystania przez organizm, jest więc łatwiej dostępna dla rozwijającego się dziecka. Foliany (w tym kwas foliowy) to niezbędny składnik zwłaszcza dla rozwijającego się płodu.

 

PAMIĘTAJ: Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem rozwoju ryzyka wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Niski poziom folianów u matki jest także ściśle związany z powstawaniem wad rozwojowych układu nerwowego, czyli tzw. wad cewy nerwowej.

Oprócz preparatów z kwasem foliowym można również znaleźć go w: ciemnozielonych warzywach (szparagi, brokuły, szpinak, kapusta włoska), papryce, natce i korzeniu pietruszki, kiwi. TUTAJ SPRAWDZISZ PRODUKTY Z NAJWIĘKSZĄ ILOŚCIĄ KWASU FOLIOWEGO 

  1. Witaminy z grupy B

Do witamin grupy B należą witaminy: tiamina, ryboflawina, niacyna, B6 i B12.  Witaminy B6 i B12 przyczyniają się do zmniejszenia zmęczenia i znużenia. Tiamina pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Niacyna pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Ryboflawina przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu żelaza.

Tiamina, ryboflawina, niacyna i B12 dostarczają produkty takie jak chude mięso, ryby, podroby, sery, mleko, jajka. Natomiast źródłem witaminy B6 są: mięso, drób, ryby, drożdże, jajka, mleko.

  1. Witamina C

Witamina C pozytywnie wpływa na układ odpornościowy kobiety w ciąży. Ponadto witamina C poprawia również przyswajalność żelaza. Jako naturalny antyoksydant pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

Witaminę C można dostarczyć do organizmu dzięki: owocom cytrusowym,porzeczkom, malinom, kiwi, cebuli, pomidorom, brokułom, a nawet brukselce.

  1. Żelazo

W ciąży dzienne zapotrzebowanie na żelazo zwiększa się w pierwszym i w trzecim trymestrze – co jest wynikiem wzrostu zapotrzebowania rosnącego płodu, popłodu i zwiększenia się objętości mięśnia macicy.

Najlepszym źródłem żelaza jest czerwone, chude mięso. Zalecana dawka żelaza to 30 mg.

  1. Magnez

Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

Najlepszym źródłem magnezu są banany, figi, migdały, kasze, a także woda wysokomineralizowana i kakao.

  1. Jod

Jod to kolejny ważny pierwiastek dla kobiety w ciąży. Jod pomaga w prawidłowej produkcji hormonów tarczycy i w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Źródłem jodu w pożywieniu są: owoce morza, ryby morskie, jodowana sól, woda wysokomineralizowana. Dawka dzienna jodu to 150 μg.

  1. Kwas DHA

Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Dla kobiet ciężarnych i matek karmiących  korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).

Źródłem kwasów DHA są owoce morza i ryby morskie. Nowym, bezpiecznym źródłem DHA zalecanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jest DHA z alg hodowanych w kontrolowanych warunkach poza zanieczyszczonymi zbiornikami morskimi. Taki rodzaj DHA znajdziesz w preparatach Omegamed.

Dzienna dawka DHA to min. 200 mg. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca jednak wyższą dawkę kobietom w ciąży, nawet 600 mg DHA dziennie. 

*ActiFolin dostępny jest w dwóch dawkach: 0,8 mg i 2 mg.


 

Artykuł powstał we współpracy z


 

  1. Gnosis S.p.A. Clinical study crossover comparative bioavailability study of Quaterfolic compared with the reference Metafolin.

 

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *