Jakie badania wziąć na pierwszą wizytę w klinice niepłodności

Jak przyspieszyć diagnostykę niepłodności

Kiedy starania o dziecko trwają dłużej niż 12 miesięcy, można podejrzewać niepłodność. Jednak w przypadku par, gdzie kobieta ma ukończone 35 lat, pierwsze kroki do kliniki leczenie niepłodności można skierować wcześniej, bo już po 6 miesiącach. W przypadku kobiet czas jest bardzo istotny, a każdy cykl to odnawiająca się nadzieja, że „być może tym razem się uda”.

Kiedy starania o dziecko się wydłużają

Gdy po raz kolejny test ciążowy pokazał jedną kreskę, warto, by oboje partnerzy sprawdzili swój stan zdrowia. Wykonanie podstawowych badań diagnostycznych upewni Was, czy wszystko jest w porządku, czy może warto udać się do kliniki leczenia niepłodności i skonsultować ze specjalistą. Wykonanie podstawowych badań diagnostycznych przed wizytą skróci czas oczekiwania przed postawieniem diagnozy i ewentualnym leczeniem niepłodności.

Badania przed pierwszą wizytą

Medycyna nie jest nauką ścisłą, a płodność jest cechą indywidualną każdego człowieka. Każdy z nas ma inny bagaż, inną historię medyczną. Nie ma jednego uniwersalnego zestawu badań, który sprawdzi się w przypadku każdej pary. Niemniej wykonanie podstawowych badań diagnostycznych sprawi, że pierwsza wizyta będzie bardziej merytoryczna. Trzeba również pamiętać, że w przypadku kobiet niektóre badania mogą być wykonane tylko podczas określonej fazy cyklu lub w określone jego dni.

Pacjenci, którzy podejmowali wcześniej próby leczenia powinni zgromadzić swoją dokumentację medyczną, np. historię choroby, opis badania USG transwaginalnego, dokumentację dotyczącą monitorowania owulacji, wynik badania oceny drożności jajowodów, dokumenty z wcześniej przeprowadzonych zabiegów zapłodnienia in vitro czy prób inseminacji oraz wyniki badań genetycznych, jeśli takie były przeprowadzone.

Badania dla kobiety

Na pewno słyszałaś już o rezerwie jajnikowej. To ilość pęcherzyków, z jakich powstają komórki jajowe, które zużywają się w każdym cyklu. Rezerwa jajnikowa jest ściśle powiązana z wiekiem kobiety, im jest ona starsza tym mniejsze jest stężenie AMH we krwi – jest to hormon produkowany przez pęcherzyki preantralne oraz antralne, z których dojrzewa komórka jajowa. Badanie można wykonać w każdym dniu cyklu, z krwi żylnej.

Kolejnym istotnym hormonem jest FSH. Jego zadanie to pobudzanie dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcja estrogenów. Jego poziom bada się, by wykluczyć przedwczesne wygasanie funkcji gonad. Poziom tego hormonu jest zależny od dnia fazy cyklu. Badanie jest wykonywane z krwi żylnej, a najlepiej je wykonać między 2-5 dniem cyklu.

Hormon luteinizujący (LH) jest nazywany również gonadotropiną. Pod jego wpływem dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i owulacji. Poziom tego hormonu, tak jak w przypadku FSH, jest zależny od fazy cyklu. Badanie wykonywane jest z krwi żylnej, a najlepiej je wykonać między 2-5 dniem cyklu.

Badania dla mężczyzny

Podstawowym badaniem oceniającym męską płodność jest badanie nasienia. Jego jakość świadczy o zdolności do zapłodnienia komórki jajowej. Na pierwszą wizytę partner powinien dostarczyć wyniki podstawowego badania nasienia. Dobrze, jeśli jest ono oceniane przez specjalistę, a nie komputer (rozmaz automatyczny), wówczas opis badania jest dokładniejszy. Ocenie podlegają takie parametry jak:

  • Objętość ejakulatu
  • Całkowita liczba plemników w ejakulacie
  • Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia)
  • Ogólny odsetek ruchliwych plemników (ruch postępowy i niepostępowy)
  • Odsetek plemników o ruchu postępowym
  • Żywotność plemników (odsetek plemników żywych)
  • pH ≥ 7,2
  • Morfologia plemników (odsetek plemników o całkowicie prawidłowej budowie)

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności

Na pierwszą wizytę powinni udać się oboje partnerzy. W końcu starania o dziecko dotyczą w równym stopniu kobiety jak i mężczyzny.

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności to przede wszystkim rozległy wywiad, który pozwoli lekarzowi ocenić Waszą sytuację i ukierunkować dalszą diagnostykę biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki badań.


Magdalena Golańska-Wróblewska – specjalista ginekologii i położnictwa, diagnosta USG w Salve Medica.

 

 


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *