Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie nawilżyć suchą skórę dziecka?

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, co oznacza, że bardzo często jest narażona na podrażnienia i przesuszenia. Co więcej, wrażliwa skóra malucha nierzadko ma skłonność do atopii. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o nią już od pierwszych dni niemowlaka. Dowiedz się, jak najlepiej pielęgnować suchą skórę dziecka.

Przyczyny suchej skóry u dziecka

Aby pielęgnacja suchej skóry malca była jak najskuteczniejsza, najpierw warto poznać przyczyny jej złego stanu. Niekiedy są one dość proste do wyeliminowania, np. nieodpowiedni mikroklimat w mieszkaniu, a także stosowanie wysuszających lub niewystarczająco nawilżających kosmetyków. Niekiedy problemem będzie również zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w miejscu, w którym przebywa malec. W skrajnych sytuacjach może to nawet skutkować oparzeniami lub odmrożeniami, groźnymi nie tylko dla samej skóry malucha. 

Niekiedy sucha skóra dziecka może również wynikać z alergii, w tym zarówno wziewnych, jak i pokarmowych. Wtedy też u dziecka mogą występować inne objawy, np. wysypka, drażliwość, kaszel, katar czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka lub wymioty. Jeśli zauważysz tego typu problemy u swojego dziecka, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza. 

Czasem sucha skóra może być również wynikiem AZS (atopowego zapalenia skóry) lub ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry). W przypadku AZS zmiany mogą występować w różnym miejscu wraz z wiekiem. U niemowląt charakterystyczna wysypka rumieniowo-wysiękowa, przyjmująca postać zaczerwienienia, grudek i pęcherzyków, obejmuje przede wszystkim obszar owłosionej skóry głowy, czoło i policzki, jednak już u dziecka trzyletniego będzie widoczna głównie w zgięciach łokci, na obszarze pod kolanami, a także wierzchniej części dłoni i stóp. 

W przypadku ŁZS na skórze widoczne są zmiany o charakterze rumieniowo-złuszczającym, pokryte żółtawą łuską. Zwykle pojawiają się one pomiędzy 2 a 10 tygodniem życia dziecka, najczęściej na skórze głowy – zmiany te znane są jako ciemieniucha. Potem mogą rozlewać się na praktycznie całe ciało. Zarówno w przypadku atopowego, jak i łojotokowego zapalenia skóry konieczny jest kontakt z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.

Preparaty do kąpieli dla suchej skóry

Prawidłowo dobrane preparaty do kąpieli skóry pozwolą zachować właściwe nawilżenie tkanki. Mycie dziecka nieodpowiednimi, np. zbyt silnymi, preparatami może bowiem sprawić, że ciało stanie się jeszcze bardziej przesuszone. Warto zdecydować się na produkty emolientowe, które pokryją skórę delikatną warstwą ochronną. Dobrym wyborem będą preparaty zawierające naturalne olejki, takie jak emulsja do kąpieli Atoperal Baby Plus. Kosmetyk został wzbogacony o oleje canola, lniany i sojowy zawierające liczne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które skutecznie chronią skórę dziecka. 

Na podrażnienia skóry u niemowlaka często zaleca się też tradycyjny, sprawdzony sposób, czyli kąpiel w krochmalu. Krochmal do kąpieli Atoperal Baby Plus to produkt o opatentowanej formule, który nie wymaga gotowania, a jednocześnie ma w pełni naturalny skład. Wystarczy jedynie wsypać ok. 25 mg do wanienki wody (5 litrów) – kąpiel gotowa! Więcej porad na temat dbania o niemowlę znajdziesz na stronie: https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry – czy stosować je tylko po kąpieli?

Poza odpowiednimi produktami do kąpieli malca, w przypadku wrażliwej skóry niezwykle ważne jest również stosowanie właściwych kosmetyków do nawilżenia i ochrony, np. kremu czy emulsji.

Rodzicom niekiedy wydaje się, że tego typu produkty należy nakładać wyłącznie po kąpieli dziecka. Nie jest to jednak prawdą. Skóra malca jest wyjątkowo wrażliwa, a jeśli w dodatku doskwiera jej przesuszenie, wymaga dodatkowej ochrony i dawki odżywienia oraz nawodnienia. Dlatego krem czy emulsję nakładaj zawsze wtedy, gdy tylko uznasz, że twoje dziecko tego potrzebuje, nawet kilka razy dziennie. Produkty z linii Atoperal Baby Plus z powodzeniem możesz stosować zawsze wtedy, gdy skóra twojego malucha tego wymaga.

 

ATC/13770/07/23

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Jak dbać o noworodka i niemowlaka jesienią – radzi położna

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *