Jak urodzić zdrowe dziecko?
Artykuł Partnera

Jak zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka? Co robić, żeby zmniejszyć ryzyko wad cewy nerwowej, autyzmu, a nawet zespołu Downa?

„Oby było zdrowe” – takie życzenia nieraz wypowiadają bliscy pary oczekującej na upragnione dziecko. Rzeczywiście, zdrowie maluszka jest dla przyszłych rodziców najważniejsze. Czy można coś zrobić, by zmniejszyć ryzyko wad genetycznych, autyzmu, ale też zwiększyć szasnę na donoszenie ciąży? Naukowcy udowodnili, że tak. Wpływ na to mają dwa ważne składniki w diecie matki.

Późne macierzyństwo a ryzyko wad u dziecka

Z roku na rok statystyczny wiek, w którym kobieta rodzi swoje pierwsze dziecko, systematycznie się zwiększa. Obecnie jest to około 28 lat. Potrzeba zabezpieczenia materialnego przy jednoczesnych trudnych warunkach mieszkaniowych i niepewnej sytuacji gospodarczej skłania wiele odpowiedzialnych par do odkładania na później decyzji o powiększeniu rodziny. W grę może też wchodzić kwestia znalezienia odpowiedniego partnera. Nie można też zapominać o parach, które latami leczą niepłodność.

Wszystkie te powody odkładania rodzicielstwa są zrozumiałe. Niestety, im później pary decydują się na dziecko, tym większe jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Na przykład u kobiety 20-letniej prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1/1667. Tymczasem u przyszłej mamy w wieku 35 lat – już 1/387, a u 40-latki: 1/106.

Wiek matki jest jednym z czynników wpływających na ryzyko wad wrodzonych u dzieci, takich jak wady cewy nerwowej. Dodatkowo, niezależnie od wieku, istnieje ryzyko zaburzeń, np. autyzmu, ale też poronienia, niskiej masy urodzeniowej, stanu przedrzucawkowego czy też przyjęć noworodków do szpitala z powodu występujących nieprawidłowości.

Niezależnie od tego, w jakim wieku planujesz ciążę lub właśnie się o niej dowiedziałaś, nie musisz drżeć o zdrowie swojego maluszka. Okazuje się, że możesz wiele zrobić, by znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań. Mogą w tym pomóc umiejętnie dobrane suplementy.

 

Kwas foliowy to nie wszystko

O konieczności przyjmowania kwasu foliowego podczas planowania zapłodnienia i w okresie ciąży wie każda mama. Nie każdy jednak wie, że „zwykły” kwas foliowy to często za mało, by zapewnić maleństwu zdrowy rozwój. Okazuje się bowiem, że aż 50% kobiet w Polsce ma obniżoną zdolność metabolizowania kwasu foliowego.

Co to oznacza w praktyce? Dokładnie tyle, że taka mama przyjmie suplement z kwasem foliowym, ale jej organizm nie przyswoi go w takiej mierze, w jakiej powinien, by ten ważny związek zadbał o zdrowie dziecka.

Rozwiązaniem tej sytuacji u przyszłych mam – zarówno planujących ciążę, jak i tych, które niedawno się o niej dowiedziały – może być zwiększenie spożycia choliny. Gdy w organizmie znajdzie się jej odpowiednia ilość, organizm użyje choliny w zastępstwie kwasu foliowego. Służy ona jako nośnik grup metylowych do metylacji DNA zarodka.

 

Gdzie znajdę cholinę?

Cholinę przyszła mama znajdzie m.in. w jajkach, szpinaku, pistacjach i tuńczyku. Jednak by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego związku, musiałaby zjeść tych produktów naprawdę dużo (np. 1,5 kg tuńczyka, 3 jajka lub 0,6 kg pistacji dziennie!). Przyswajaniu choliny nie sprzyjają też kawa, cukier oraz wysokie temperatury.

O tym, jak ważna dla rozwoju płodu jest cholina, wiedzą amerykańscy naukowcy, którzy w rekomendacjach z 2022 r. wskazali ją jako składnik niezbędny do rozwoju mózgu dziecka oraz zminimalizowania ryzyka wystąpienia zespołu Downa, wady cewy nerwowej i autyzmu. Badania wykazały, że zaburzenia w metabolizmie choliny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu Downa aż 8-krotnie!

Dostępne są jednak inne, pozytywne badania, które wskazują na redukcję aż o 55% ryzyka rozszczepu kręgosłupa, o 48% bezmózgowia, o 30% – rozszczepu wargi i podniebienia u kobiet, które w okresie okołokoncepcyjnym spożywały wysokie ilości m.in. choliny.

Dodatkowo cholina zmniejsza poziom homocysteiny, tym samym przyczyniając się do zredukowania prawdopodobieństwa stanu przedrzucawkowego u matki.

 

Jak „oszukać przeznaczenie” – cholina z DHA

Optymalne warunki do rozwoju zarodka i płodu zapewnia połączenie dobrze przyswajalnej choliny z kwasami Omega-3, czyli DHA. Związki te współpracują ze sobą w staraniach o dziecko, a gdy pojawi się upragniona ciążą – ich synergizm działania wspiera odżywianie płodu, pozytywnie wpływa na rozwój jego mózgu i wzroku. Dodatkowo ma też niebagatelne znaczenie dla rozwoju funkcji poznawczych u dziecka.

Jeśli wiesz, że jesteś w grupie ryzyka lub po prostu chcesz zrobić wszystko, by zapewnić swojemu dziecku zdrowy rozwój, wybierz połączenie choliny z DHA. 

Cholina i DHA wykazują ogromny wpływ na kluczowe aspekty przebiegu ciąży. Zamiast więc sięgać po „pierwsze lepsze” witaminy dla kobiet we wczesnej ciąży, zaufaj badaniom naukowym. Zbilansowana dieta i stosowanie odpowiednich suplementów, zawierających składniki o potwierdzonym w badaniach naukowych wpływie na zmniejszenie prawdopodobieństwa wad płodu, to większa szansa na szczęśliwe macierzyństwo.

 

Na co jeszcze wpływa synergia choliny z DHA?

Wykazano, że dbając o optymalny poziom choliny i DHA, nie tylko zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, ale też wspierasz prawidłowy rozwój struktur mózgu oraz oczu dziecka, a także rozwój neurokognitywistyczny niemowląt, czyli prawidłowe funkcje poznawcze po porodzie. Działasz też w kierunku prawidłowej implementacji zarodka, chronisz dziecko przed przedwczesnym porodem, zaburzeniami funkcji łożyska, makrosomią i wieloma innymi nieprawidłowościami.

Oczywiście cholina, foliany czy DHA to nie remedium. Jednak mądre dobranie witamin i substancji odżywczych, zgodnie z badaniami, to zdecydowanie większa szansa na dobre i szczęśliwe, a przede wszystkim zdrowe życie Twojego dziecka!

REKLAMA

 

 

Źródło:

https://www.forumginekologii.pl/artykul/rola-choliny-w-suplementacji-ciezarnych
https://www.termedia.pl/ginekologia/Cholina-wazny-skladnik-odzywczy-kobiet-w-ciazy,29496.html
https://prenatale.pl/dlaczego-warto-dodatkowo-przyjmowac-choline-podczas-ciazy/
https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/178383,dlaczego-warto-suplementowac-choline
https://www.zespoldowna.info/cholina-lekiem-na-mozg.html
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C90873%2Cpodwojna-dawka-choliny-korzystniej-wplywa-na-rozwoj-mozgu-dzieci.html
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/czego-najbardziej-boja-sie-kobiety-ciezarne

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *