rodzina zastępcza

Jak wyliczyć owulację – cykl kobiety


 

 

Uważa się, iż zdrowy mężczyzna jest w zasadzie stale płodny, natomiast u kobiet płodność jest okresowa i warto mieć taką wiedzę, na jaki dzień przypada ten okres.

 

Jak wyliczyć owulację?

          Kobieta może zajść w ciążę zaledwie w jednym dniu w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Aby wyznaczyć ten konkretny dzień, potrzebna jest systematyka (która staje się przyzwyczajeniem) w prowadzeniu obserwacji swojego ciała. W zamian za sumienne „wsłuchiwanie się” i obserwację swojego ciała, oprócz wyznaczenia tego jedynego dnia, będziemy  mogły również lepiej zrozumieć swoje zmienne nastroje oraz samopoczucie.

Pierwszy dzień miesiączki nazywany jest  początkiem cyklu miesiączkowego. W trakcie  cyklu miesiączkowego dochodzi do kulminacyjnego punktu cyklu, tak zwanej owulacji (jajeczkowania), czyli uwolnienia z jajnika (pęcherzyka Graffa) dojrzałej komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia. Moment kulminacyjny – owulacja- dzieli cykl na dwie fazy: faza dojrzewania pęcherzyka jajnikowego i fazę ciałka żółtego. 

 

ovulation_facts_miths1

Owulacja – cykl mentruacyjny kobiety

 
 
 

Faza dojrzewania pęcherzyka

W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego czyli dojrzewania pęcherzyka, w organizmie kobiety stopniowo podwyższa się poziom hormonów- estrogenów, wytwarzanych przez dojrzewające w jajniku pęcherzyki.

Estrogeny odgrywają ważną rolę, ponieważ pod ich wpływem wytwarza się śluz szyjkowy, który jest niezbędny w procesie zapłodnienia. Obecność śluzu jest konieczna do utrzymania żywotności plemników. Śluz ułatwia plemnikom ruchliwość czyli pokonanie drogi z pochwy poprzez macicę do jajowodu (w ciągu 1,5 godziny), a oprócz tego zapewnia im idealne warunki do życia (do 3-6 dni czekając na jajeczkowanie), gdyż jest bogaty w substancje odżywcze. W dniach kiedy śluzu nie ma, plemniki giną w kwaśnym środowisku w ciągu około 0,5 godziny. Wytworzony śluz utrzymuje się zaledwie przez kilka  dni i zanika zaraz po owulacji w wyniku pojawienia się progesteronu wytwarzanego przez ciałko żółte, aby powtórzyć się dopiero w następnym cyklu miesiączkowym, znowu tylko przed jajeczkowaniem.

 

czas płodny

Czas płodny/źródło:http://www.psnnpr.com

 

Z dniem jajeczkowania (owulacji), kończy się pierwsza faza cyklu miesiączkowego, zwana fazą dojrzewania komórki jajowej. Długość tej fazy nie jest stała, może być krótsza lub dłuższa. Natomiast długość drugiej fazy czyli ciałka żółtego jest stała i średnio wynosi 12-16 dni. 

 

Podsumowanie działania estrogenów na organizm Kobiety:

  • Temperatura ciała utrzymuje się w tym okresie na niższym poziomie,
  • Błona śluzowa macicy (która złuszczyła i została wydalona w czasie ostatniej miesiączki) stopniowo odtwarza się i rozrasta,
  • Szyjka macicy na kilka dni przed owulacją staje się miękka i lekko się rozwiera
  • Na kilka dni przed owulacją, gruczoły szyjki macicy zaczynają wytwarzać wydzielinę śluzową, która wypełnia kanał szyjki , spływa do pochwy i na zewnątrz. Początkowo jest to śluz gorszej jakości, ale zbiegiem czasu zamienia się on w śluz dobrej jakości czyli: szklisty, przejrzysty, śliski, ciągnący się, z wyglądu przypomina surowe białko jaja kurzego.

 

 

 

    

Jajeczkowanie (owulacja)- punkt kulminacyjna cyklu miesiączkowego

W jajnikach kobiety znajduje się wiele pęcherzyków tak zwanych pierwotnych z niedojrzałymi komórkami jajowymi. W każdym cyklu miesiączkowym do pełnej dojrzałości dochodzi jedna komórka jajowa (w pęcherzyku) w lewym lub prawym jajniku. Gdy osiągnie ona dojrzałość, pęcherzyk (Graffa), mający wówczas średnice ok 2 cm, pęka, a komórka jajowa wydostaje się z niego i zostaje zassana do jajowodu.  Moment wydostania się komórki jajowej z jajnika nazywany jajeczkowaniem (owulacją). Jajeczko to okrągła komórka o średnicy około 1,5 mm która jest zdolna do zapłodnienia przez około 12 godzin od owulacji. Jeżeli w tym czasie nie zostanie zapłodniona (nie spotka się z plemnikiem), zanika, a w dwa tygodnie później występuje miesiączka.

Do pęknięcia pęcherzyka (Graffa) przyczynia się hormon LH, wytwarzany przez przysadkę mózgową. Jeśli poziom LH jest bardzo niski, wówczas nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka i tym samym nie ma jajeczkowania (owulacji).Cykle taki nazywamy bezowulacyjnym. Może on być przyczyną niepłodności u Kobiety. Również skąpy lub krótkotrwale wytwarzany śluz w szyjce macicy, może utrudniać poczęcie dziecka (pomimo prawidłowego jajeczkowania).

U wielu kobiet w okresie owulacji występuje wyraźny ból w dole brzucha. Jest to ból owulacyjny który trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, niekiedy całą dobę. Nie oznacza on dnia jajeczkowania, lecz wskazuje okres owulacji.

moment owulacji

Owulacja zarejestrowana podczas zabiegu histerektomii

 

 

  Faza ciałka żółtego

Faza ciałka żółtego rozpoczyna się po jajeczkowaniu i trwa do ostatniego dnia przed wystąpieniem miesiączki. Długość jej jest raczej stała i wynosi 12-16 dni.

W miejscu pękniętego pęcherzyka, z którego wydostała się dojrzała  komórka jajowa, tworzy się ciałko żółte, które produkuje progesteron. Zazwyczaj progesteron zaczyna działać jeden dzień po owulacji. Hormon ten,  jest  odpowiedzialny za wzrost temperatury ciała.  Wyższa temperatura potwierdza nam wystąpienie owulacji. Jeśli natomiast nie dojdzie do owulacji, wówczas progesteron nie zostanie aktywowany i nie wystąpi wzrost temperatury. Progesteron jest również odpowiedzialny za napięte i bolące piersi przed miesiączką jak i również za nadpobudliwość nerwową, bóle nóg i głowy. W tym okresie u większości kobiet nie ma żadnej wydzieliny i przeważa uczucie suchości przedsionka pochwy.

 

Jeżeli nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, to ciałko żółte zanika po 12-16 dniach. Temperatura obniża się  i występuje miesiączka(złuszczenie się niepotrzebnej już błony śluzowej macicy). W przypadku zapłodnienia, temperatura utrzymuje się na wyższym poziomie, ciałko żółte nie zanika, lecz dalej się rozwija i wydziela progesteron, aż do momentu rozwinięcia się łożyska który, przejmuje funkcje wytwarzania progesteronu i przyczynia się do utrzymania ciąży.  

 

Podsumowanie działania progesteronu na organizm Kobiety:

  • powoduje dalszy rozwój i rozpulchnienie błony śluzowej jamy macicy po to, aby dziecko mogło się w niej zagnieździć,
  • blokuje dojrzewanie następnego pęcherzyka,
  • temperatura ciała kobiety podnosi się o parę kresek i obniża dopiero przed wystąpieniem miesiączki,
  • szyjka macicy twardnieje i zamyka się,
  • śluz gęstnieje i blokuje kanał szyjki macicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazowana miesięczna faza cyklu

Faza cyklu/źródło:promama.pl

Faza cyklu/źródło:promama.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *