Dieta i płodność – to związek nierozerwalny. Tak jak dieta może odpowiednio przygotować twój organizm do ciąży (o czym przeczytacie w moich kolejnych wpisach), tak może wpływać na płodność. Może jej pomagać lub szkodzić.
W jaki sposób za pomocą tego co jemy wpływamy na płodność?
Nie wszystkie mechanizmy są jeszcze dokładnie poznane. Znaczenie w niepłodności ma na pewno prawidłowa masa ciała. Jak to sprawdzić? Najłatwiej wyliczając wskaźnik masy ciała BMI*, z racji jego ograniczeń optymalnie udać się do dietetyka i wykonać badanie składu ciała – pokazujące istotny dla płodności poziom tkanki tłuszczowej. Szukając gabinetu dietetycznego zwróć uwagę, że najdokładniejsza analiza składu ciała wykonywana jest w pozycji leżącej, co wymaga odpowiedniego sprzętu diagnostycznego. Więcej o korzyściach regulacji masy ciała w przypadku niepłodności – w jednym z kolejnych wpisów.
Jak pokazują badania właściwe nawyki żywieniowe oraz styl życia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepłodności z powodu zaburzeń owulacji aż o 80%. Obniżenie płodności może być spowodowane przez niedobory pokarmowe lub nadużywanie niektórych składników. Istotne w diecie propłodnościowej są jakość węglowodanów, wpływających na stabilność stężenia glukozy we krwi oraz jakość zjadanych przez nas tłuszczów. Potrzebujemy ich do produkcji hormonów. Rozwinę również ten temat w oparciu o aktualne wyniki badań.
W czasie starania się o dziecko dieta i styl życia są równie ważne u kobiet i u mężczyzn. Nawet 40% przypadków niepłodności odnosi się do mężczyzn. Najważniejszym parametrem w diagnostyce niepłodności męskiej jest jakość nasienia, a czynnikiem wspomagającym w zmianie poprawie tych wyników może być dieta. Zdarza się, że dietetyk w leczeniu niepłodności u mężczyzn i kobiet może odegrać rolę decydującą. Dlatego warto podjąć pierwsze kroki razem!
*BMI (body mass index) = masa ciała/(wzrost)2
Wskaźnik powyżej 24,9 oznacza nadwagę, poniżej 18,5 – niedowagę
Rys. Mechanizmy wpływu diety na płodność. Źródło: Instytut Sanvita
Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jeśli potrzebujesz wsparcia zgłoś się do specjalisty na konsultację indywidualną.
Dodaj komentarz