niepłodność porady, lekarz od niepłodności, niepłodność dietetyk, niepłodność leczenie, niepłodność dieta, gdzie leczyć niepłodność

Jak za pomocą diety wpłynąć na płodność mężczyzny i kobiety?

Zbawienny wpływ właściwej diety na płodność

Dieta i płodność – to związek nierozerwalny. Tak jak dieta może odpowiednio przygotować twój organizm do ciąży (o czym przeczytacie w moich kolejnych wpisach), tak może wpływać na płodność. Może jej pomagać lub szkodzić.

W jaki sposób za pomocą tego co jemy wpływamy na płodność?

Nie wszystkie mechanizmy są jeszcze dokładnie poznane. Znaczenie w niepłodności ma na pewno prawidłowa masa ciała. Jak to sprawdzić? Najłatwiej wyliczając wskaźnik masy ciała BMI*, z racji jego ograniczeń optymalnie udać się do dietetyka i wykonać badanie składu ciała – pokazujące istotny dla płodności poziom tkanki tłuszczowej. Szukając gabinetu dietetycznego zwróć uwagę, że najdokładniejsza analiza składu ciała wykonywana jest w pozycji leżącej, co wymaga odpowiedniego sprzętu diagnostycznego. Więcej o korzyściach regulacji masy ciała w przypadku niepłodności – w jednym z kolejnych wpisów.

Jak pokazują badania właściwe nawyki żywieniowe oraz styl życia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepłodności z powodu zaburzeń owulacji aż o 80%. Obniżenie płodności może być spowodowane przez niedobory pokarmowe lub nadużywanie niektórych składników. Istotne w diecie propłodnościowej są jakość węglowodanów, wpływających na stabilność stężenia glukozy we krwi oraz jakość zjadanych przez nas tłuszczów. Potrzebujemy ich do produkcji hormonów. Rozwinę również ten temat w oparciu o aktualne wyniki badań.

W czasie starania się o dziecko dieta i styl życia są równie ważne u kobiet i u mężczyzn. Nawet 40% przypadków niepłodności odnosi się do mężczyzn. Najważniejszym parametrem w diagnostyce niepłodności męskiej jest jakość nasienia, a czynnikiem wspomagającym w zmianie poprawie tych wyników może być dieta. Zdarza się, że dietetyk w leczeniu niepłodności u mężczyzn i kobiet może odegrać rolę decydującą. Dlatego warto podjąć pierwsze kroki razem!

*BMI (body mass index) = masa ciała/(wzrost)2

Wskaźnik powyżej 24,9 oznacza nadwagę, poniżej 18,5 – niedowagę

  Mechanizmy wpływu diety na płodność

Rys. Mechanizmy wpływu diety na płodność. Źródło: Instytut Sanvita

 

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jeśli potrzebujesz wsparcia zgłoś się do specjalisty na konsultację indywidualną.

 


Dietetyk kliniczny, psychodietetyk. Założycielka i właścicielka „Sanvita”- Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej. Redaktor prowadząca „Współczesna dietetyka. Specjalistyczne czasopismo dla dietetyków i profesjonalistów żywienia”. Autorka książki „Dieta dla płodności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *