1. Dopasuj imię do nazwiska
Bardzo ważne jest, aby podczas wyboru imienia zwrócić uwagę na jego brzmienie wraz z nazwiskiem. Należy wziąć pod uwagę: długość i rytm. Jeśli posiadacie długie nazwisko, to warto pomyśleć nad krótkim imieniem. Bądź jeśli już podoba wam się jakaś kilkusylabowa propozycja, to warto, by miała krótkie zdrobnienie.
Wskazówka: Należy pamiętać, że nazwiska typowo polskie nie będą się dobrze komponowały z imionami obcymi, np. Noemi Kowalska lub Xawier Nowakowski.
2. Zwróć uwagę na popularność
Warto podkreślić, że popularne imiona, nawet te najpiękniejsze, mogą okazać się wątpliwym wyborem. Wybranie imienia Julia bądź Antoni może spowodować, że w przyszłości w grupie w przedszkolu bądź klasie w szkole będzie kilkoro dzieci o tym samym imieniu, co niekoniecznie spodoba się noszącym je dzieciom. Poza tym, warto pamiętać, że mniej popularne imię doda dziecku odrobinę wyjątkowości, co z pewnością przypadnie mu do gustu.
3. Powinno podobać się wam, a nie wszystkim wokół
Nierzadko na wybór imienia dziecka wpływ mają również dziadkowie, przyszli chrzestni itp. Warto jednak pamiętać, że to wy powinniście wybrać imię samodzielnie (inaczej w przypadku, gdy prosicie ich o radę). Tak to już bywa, że każdy ma inny gust i nie zawsze imiona, które podobają się np. dziadkom będą podobały się rodzicom i na odwrót. Nie ulegajcie presji – proście o sugestie, ale decydujcie samodzielnie!
4. Zwróć uwagę na zdrobnienia
Gdy zdecydujecie się na konkretną grupę imion, wypiszcie na kartce ich zdrobnienia. Zastanówcie się, kiedy użyjecie konkretnej wersji. Pomyślcie, czy też podobają wam się tak bardzo jak podstawowa forma imienia.
5. Wyobraź sobie przyszłość. Pomyśl o skojarzeniach
Jeśli macie już swoje typy imion, to zastanówcie się, czy dane imię będzie ułatwieniem czy utrudnieniem w szkole bądź czy będzie stwarzało problemy np. w pracy. Imię na początku wysuwa skojarzenia o danej osobie. Zastanówcie się, czy dziecko noszące te konkretne imię będzie od początku budziło sympatię czy raczej wręcz odwrotnie.
6. Zwróć uwagę na trudność w wymowie i pisowni
Warto również pamiętać, aby imię było łatwe zarówno do wymówienia, jak i do zapisania. W przyszłości ciągłe powtarzanie zasad np. pisowni danego imienia może być uciążliwe i denerwujące. Ponadto warto zastanowić się także nad tym, czy imię obcobrzmiące nie będzie zwyczajnie trudne do zapamiętania, przez co będzie stanowić pewnego rodzaju obciążenie dla noszącej go osoby.
Polecamy także:
20 zapomnianych imion dla dziewczynki. Kiedyś były bardzo popularne
- Strony:
- 1
- 2
Dodaj komentarz