Długo staracie się o dziecko? Zachodzicie w głowę, co zrobić, aby wreszcie udało się zajść w ciążę? Badania dowodzą, że kobiety, które się śmieją, mają ponad dwukrotnie większe szanse na zajście w ciążę. O jodze śmiechu opowiada jej trenerka, Paulina Kawa, założycielka organizacji Life Roots.
Świat oszalał na punkcie jogi śmiechu – staje się coraz bardziej popularna. O co właściwie w niej chodzi?
To prawda – dziś joga śmiechu jest praktykowana w ponad 104 krajach na świecie. W czerwcu tego roku miałam przyjemność uczestniczyć w pierwszej międzynarodowej konferencji jogi śmiechu we Frankfurcie, gdzie doświadczeniem dzielili się trenerzy z różnych stron świata.
Zajęcia odbywają się w wielu szkołach i uniwersytetach, ośrodkach dla seniorów, szpitalach, znanych korporacjach i organizacjach.
Dlaczego ludzie chcą się śmiać? Dlaczego joga śmiechu staje się tak popularna?
To wyjątkowa praktyka dla każdego, która łączy bezwarunkowy śmiech z oddechowymi ćwiczeniami. Korzyści płynących z uprawiania jogi śmiechu jest naprawdę dużo.
Fundamentem są korzyści dla zdrowia, takie jak obniżenie hormonu stresu – kortyzolu, dotlenienie organizmu oraz pobudzenie endorfin, które poprawiają nasze samopoczucie. Dodatkowo wzrasta nasza odporność organizmu i poprawia się nasze krążenie krwi. Dzięki ćwiczeniom jogi śmiechu wzrasta również nasza sprawność fizyczna, ponieważ godzinną sesję możemy porównać do godziny ćwiczeń aerobowych.
Dodatkowo uzyskujemy korzyści społeczne, takie jak: większa otwartość, gotowość do uśmiechu, nawiązywania i podtrzymywania relacji. Ludzie radośniejsi i uśmiechnięci działają jak magnez na innych!
Pojawiają się również korzyści psychologiczne i rozwój osobisty. Joga śmiechu to praktyka, która zwiększa inteligencję emocjonalną, pewność siebie i umiejętności komunikacyjne. Rozwijamy swoją kreatywność i elastyczność, to powoduje że łatwiej jest nam poradzić sobie z wyzwaniami życia codziennego.
Oprócz korzyści dla zdrowia, społecznych i rozwojowym, joga śmiechu daje nam korzyści duchowe. Możemy uzyskać większy spokój ducha oraz odnaleźć drogę do wewnętrznego spokoju. Śmiech pozwoli nam również oczyścić się z emocji, a relaksacja, która kończy sesję daje nam lepszy kontakt z samym sobą.
Komu może pomóc joga śmiechu i jak działa? Czy trzeba ćwiczyć w grupach, czy można indywidualnie?
Joga śmiechu pomaga w czterech obszarach – zdrowotnym, społecznym, rozwojowym i duchowym. Dlatego też na zajęcia zapraszam każdego – zarówno osoby młode, jak i starsze, schorowane i zdrowe, smutne i bez energii. Każdy znajdzie tu dla siebie swoje miejsce.
Sesja gimnastyki śmiechu składa się z 2 głównych części. W pierwszej części jest krótkie wprowadzenie i startujemy od ćwiczeń aktywizujących, rozciągających i śmiechowo-oddechowych. Tego nie da się opisać, trzeba tego doświadczyć! Druga część to ćwiczenia relaksujące, które pozwalają się wyciszyć i wyciszyć.
Gimnastykę śmiechu można ćwiczy zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Plusami ćwiczenia w grupie jest to, że łatwiej jest się śmiać i gdy trener pokazuje po kolei ćwiczenia. Gdy ćwiczymy sami, potrzebujemy więcej samodyscypliny, żeby wykonać ćwiczenia. Jednak jest to możliwe i na zajęciach również pokazuję ćwiczenia, które można wykonywać w domu.
Proponuję również indywidualną praktykę oraz coaching radości. Nie każdy ma odwagę lub chęć do tego, by od razu przyjść na grupowe zajęcia. Niektóre osoby potrzebują indywidualnie przyjrzeć się radości w swoim życiu i dla takich osób proponuję spotkanie jeden na jeden.
Celem jest wypracowanie pozytywnej postawy, zdrowego dystansu do siebie oraz otoczenia i pełnej akceptacji. Wskazane jest, by praca miała charakter regularny. Taka sesja może odbyć się również on-line np. przez Skype.
Jedynymi przeciwskazaniami są poważne choroby serca i choroby psychiczne, które uniemożliwiają kontakt z rzeczywistością. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy może skorzystać z tej praktyki, polecam skonsultowanie się z lekarzem.
W niepłodności jest wiele momentów nie do śmiechu… Czy w trudnym czasie starań joga śmiechu przynosi ulgę?
Joga śmiechu może być praktyką wspierającą w czasie starań o dziecko. Jeśli okres starań przedłuża się, to znak, że trzeba zadbać o organizm zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.
Jednym z powodów, przez który kobiety nie zachodzą w ciążę, to szybki i stresujący tryb życia. Organizm kobiety jest inteligentny i zanim pozwoli na ciążę, analizuje, czy dana kobieta będzie w stanie unieść dodatkowe obciążenie. Jeśli rodzice prowadzą szybki styl życia, stresują się, kiepsko jedzą lub jeśli kobieta pracuje w miejscu, którego nie lubi lub tkwi w jakimś konflikcie, to stres jest ciągły i zmienia się w przewlekłe napięcie. Organizmu nie da się oszukać i jeśli nie dostarczymy mu tego, co niezbędne do prawidłowego rozwijania się nowego życia, to po prostu mogą pojawić się trudności.
Kiedyś trafiłam na badanie, które pokazywały, że kobiety, które się śmiały, miały ponad dwukrotnie większe szanse na zajście w ciążę. Wynika to z pozytywnych korzyści, o których mówiłam wyżej. Regularny śmiech obniża poziom hormonu stresu, rozluźnia, dotlenia i pozwala spojrzeć w pozytywnym świetle na różne codzienne zdarzenia. Uczy nas w każdej sytuacji dostrzec coś dobrego.
Jak konkretnie joga śmiechu wpływa na ciało, a jak na umysł osoby niepłodnej?
Gimnastyka śmiechu wpływa zarówno na ciało, jak i umysł. Śmiech przede wszystkim dotlenia nasz organizm. Ćwiczenia służą wydłużeniu wydechu i głębszemu oddychaniu do przepony. Dzięki temu opróżniamy płuca z zalegającego powietrza i zwiększamy dopływ tlenu. Śmiejąc się nieprzerwanie przez 15-20 minut, poprawiamy krążenie krwi. Obniża się również poziom stresu, który jest wszechobecny. Pod wpływem stresu zachodzą biochemiczne zmiany, które powodują że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.
Jak zacząć przygodę z jogą śmiechu?
Przygodę z jogą śmiechu można zacząć w każdej chwili. W wielu miastach Polski odbywają się zajęcia. Zapraszam serdecznie do doświadczenia tej praktyki i następnie do podjęcia decyzji, czy jest to metoda, która nam służy. O zajęciach, które prowadzę, można informacje znaleźć na stronie: www.facebook.com/PaulinaKawaOfficial oraz www.liferoots.pl.
Rozmawiała: Sonia Młodzianowska
Paulina Kawa – certyfikowana trenerka jogi śmiechu oraz trenerka zdrowia.
Założycielka organizacji Life Roots i Klubów Świadomego Życia. który zrzesza specjalistów w swoich dziedzinach. Trenerka Psychologii Zmian i Biznesu. Od wielu lat uczestniczy w szkoleniach i warsztatach w kraju i za granicą. Najwięcej satysfakcji czerpie gdy dzieli się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu szeroko pojętego rozwoju osobistego oraz zdrowia. Pomaga ludziom w osiąganiu ich celów, inspiruje innych do działania, zachęca do aktywności i poznawania siebie. Współtworzy projekt praktycznych warsztatów gotowania. Uczy jak zmieniać nawyki żywieniowe i jak żyć zdrowo. Każdego dnia propaguje świadomą profilaktykę zdrowia i zdrowy styl życia. Z sukcesami systematycznie organizuje i prowadzi warsztaty i szkolenia. Swoje przepisy na zdrowe życie umieszcza na blogu: www.liferoots.pl. Autorka artykułów poświęconych tematyce śmiechu oraz profilaktyki zdrowia. Kocha podróże, które są dla niej ogromną dawką inspiracji.
Polecamy także:
3 kroki, które ożywią związek: jak się dotykać, by poznać siłę dotyku
Dodaj komentarz