Jeszcze więcej pieniędzy na dofinansowanie in vitro w Warszawie! Skorzysta dodatkowo 1200 par

Radni Stolicy nie tylko przyjęli ustawę o przedłużeniu programu wsparcia dla niepłodnych par, ale też zwiększyli budżet aż o 7 mln zł! Dofinansowanie in vitro w Warszawie przynosi piękne efekty – do tej pory dzięki niemu urodziło się aż 1700 dzieci.

Ogromny budżet na dofinansowanie in vitro w Warszawie

Program in vitro w Stolicy został uruchomiony jako jeden z pierwszych – niedługo po likwidacji rządowego programu w roku 2016. Od tamtej pory szansę na leczenie, które ze względu na wysoki koszt często jest poza zasięgiem niepłodnych Warszawiaków, dostało aż 8000 par. Jak podano w uzasadnieniu do uchwały, problem niepłodności dotyczy 10-12 proc. całej populacji. Przekładając te dane na mieszkańców Warszawy, to nawet 25 tys. osób.

Od 2017 r. aż do dziś dofinansowanie in vitro w Warszawie przyniosło wspaniały owoc – urodziło się aż 1700 dzieci.

To 1700 pięknych historii, 1700 szczęśliwych rodzin. 1700 maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi in vitro w Warszawie, jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej – powiedział Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Od początku trwania programu stopniowo zwiększano budżet, odpowiadając tym samym na ogromną potrzebę niepłodnych par z Warszawy. W latach 2023-2025 ma on wynieść aż 40 mln zł. Pozwoli to na skorzystanie z procedury zapłodnienia pozaustrojowego 1200 parom więcej niż w latach ubiegłych.

Dzięki zmianie, którą wprowadziliśmy, zwiększając kwotę na program in vitro z 35 do ponad 40 mln, mamy szansę wesprzeć co rok o ponad 360 par więcej. To w skali 3 lat funkcjonowania programu blisko 1200 par, dla których in vitro jest często jedyną i ostatnią szansą w staraniach o powiększenie rodziny. Obecna władza zlikwidowała rządowy program finansowania in vitro, czym najbardziej uderzyła w osoby mniej zamożne. Nie godzimy się z tym, by z powodów finansowych ludzie byli pozbawieni możliwości leczenia! By nie mogli skorzystać z naukowej, sprawdzonej, bezpiecznej i skutecznej metody leczenia niepłodności! – powiedziała wiceprzewodnicząca Rady Warszawy, Magdalena Roguska.

Program in vitro w Warszawie

Szkoła rodzenia dla Warszawianek

To nie jedyna dobra wiadomość dla par planujących powiększenie rodziny. Rada m.st. przyjęła także program edukacji przedporodowej „Szkoła rodzenia”. Obejmie on około 10,5 tys. kobiet rocznie. Tu z kolei z budżetu Stolicy wygospodarowano ponad 5 mln zł.

Ze szkoły rodzenia będzie mogła skorzystać zarówno przyszła mama, jak i jej partner lub inna osoba towarzysząca. Oprócz lekcji teoretycznych dotyczących m.in. odżywiania w ciąży, przebiegu porodu czy opieki nad maluszkiem, odbywają się także zajęcia praktyczne – nauka technik łagodzenia bólu, oddechu, prawidłowych zachowań podczas porodu itp.

Program ten, ze względu na powszechność i łatwość dostępu, na stałe wpisał się w system profilaktycznej opieki zdrowotnej w Warszawie, realizowany jest przez miasto od 2005 r. Edukacja przedporodowa nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia – powiedziała zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

O wymaganiach dla par starających się o dofinansowanie in vitro w Warszawie pisaliśmy w tym artykule. Znajdziesz w nim też listę klinik będących realizatorami programu.

 

Źródło:
https://warszawa.in/wiadomosci/pokaz/1763,warszawa-kontynuuje-program-in-vitro-i-szkoly-rodzenia
https://radiokolor.pl/wiadomosci/n/11247/warszawa-bedzie-miala-wiekszy-budzet-na-program-in-vitro-skorzysta-z-niego-okolo-1200-par-wiecej
https://www.hellozdrowie.pl/warszawscy-radni-zwiekszyli-budzet-na-dofinansowanie-in-vitro-przeznacza-ponad-40-mln-zl-na-program/

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bakteriospermia. Czy utrudnia zajście w ciążę?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *