Ponad 3 tys. ciąż, 15 tysięcy zakwalifikowanych par oraz 350 zabezpieczonych gamet osób, które muszą poddać się terapii onkologicznej – takie efekty po niespełna 5 miesiącach przyniósł rządowy program in vitro.
Ministra Izabela Leszczyna w audycji „Gość Poranka” w TVP INFO opowiedziała, jak realizowany jest program in vitro oraz jakie są dalsze plany resortu.
Ministra Izabela Leszczyna: In vitro zrealizowane w 100 proc.
Ogólnopolski program in vitro obowiązuje od 1 czerwca 2024 r i zapewnia pełne finansowanie procedur medycznych niezbędnych do realizacji zapłodnienia pozaustrojowego. Jest finansowany przez państwo kwotą min. 500 milionów złotych rocznie i potrwa aż do końca 2028 roku. Łączny koszt programu wyniesie 2,5 miliarda złotych.
Jak podkreślała Ministra Leszczyna:
„Każdy z ministrów, w tym także ja, zobowiązał się do kilkunastu konkretów, które trzeba zrealizować. Kilka z nich mamy zrealizowane w 100 proc., jak in vitro”.
Do tej pory, po przeszło 4 miesiącach funkcjonowania programu in vitro, uzyskano już 3140 ciąż* potwierdzonych przez 51 podmiotów, które przystąpiły do rządowego programu, a 15 tys. par zostało zakwalifikowanych do programu. Zabezpieczono także 350 gamet kobiet i mężczyzn, którzy będą poddawani terapii onkologicznej, a dzięki udziałowi w programie będą mogli zostać rodzicami w przyszłości, po zakończeniu leczenia.
Dla kogo program in vitro?
Bezpłatny program in vitro skierowany jest do małżeństw lub par we wspólnym pożyciu:
- u których stwierdzono niepłodność lub była ona nieskutecznie leczona – w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu
- także takich, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, utworzone w ramach wcześniej realizowanych procedur.
W programie mogą wziąć udział:
- kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
- kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,
- mężczyźni do 55. roku życia.
Pacjenci w ramach programu mogą skorzystać z dofinansowania:
- do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia,
- do 2 cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń – z możliwością zapłodnienia 6 komórek rozrodczych w jednym cyklu,
- do 6 cykli z dawstwem zarodków.
Podczas jednego programu można zapłodnić maksymalnie 6 komórek jajowych. Pary mogą skorzystać z nielimitowanych konsultacji psychologicznych.
Program jest realizowany m.in. w Klinice Gameta, Bocian, Invimed, Pastelowa.
Więcej informacji o bezpłatnym programie in vitro oraz pełna lista placówek realizujących świadczenia w ramach programu znajduje się na stronie PACJENT.GOV.PL.
*Ministra Leszczyna wspominała w programie o 300 ciążach; w rzeczywistości liczba ciąż z programu in vitro to ponad 3 tys.
Fot. pexels.com/Amina Filkins8
Dodaj komentarz