Cukrzyca a koronawirus

Koronawirus a cukrzyca – najważniejsze informacje dla pacjentów chorych na cukrzycę

W obliczu zagrożenia związanego z epidemią COVID-19 w przestrzeni społecznej pojawia się wiele sprzecznych informacji, także tych związanych z sytuacją pacjentów z cukrzycą. Aby dostarczyć rzetelnych i sprawdzonych informacji dla prawie 3 mln osób [1], których dotyczy ta choroba, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne opublikowało zalecenia w związku z sytuacją epidemiologiczną.

Podatność na zakażenie koronawirusem nie zależy od samego faktu posiadania cukrzycy typu 1 czy typu 2, ale w tej grupie chorych występują gorsze rezultaty leczenia. W Chinach, gdzie dotychczas odnotowano najwięcej przypadków zakażenia, stwierdzono u tych osób wyższe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i zgonu niż u osób bez cukrzycy. Należy  pamiętać, że wpływ na to mają powikłania oraz sposoby kontroli choroby.

Przeczytaj: Koronawirus a prokreacja – zalecenia dla par starających się o ciążę oraz leczących niepłodność

Jeżeli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, to rozwój ciężkiej postaci zakażenia koronawirusem jest podobny do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej. Natomiast osoby chore na cukrzycę z powikłaniami posiadają prawdopodobnie wyższe ryzyko osiągnięcia gorszych rezultatów leczenia  COVID-19 niż pacjenci z cukrzycą bez powikłań.

Jesteś cukrzykiem? Przygotuj się na wypadek ewentualnego zachorowania

Eksperci zalecają osobom chorym przewlekle, aby przygotowali się na wypadek konieczności poddania się 14-dniowej kwarantannie w domu lub choroby. Pierwszym krokiem powinno być zebranie odpowiednich dokumentów i rzeczy, takich jak:

  • Numery telefonów do lekarzy i zespołu terapeutycznego, apteki oraz ubezpieczyciela.
  • Stosowanej listy leków i ich dawki (w tym witamin i suplementów).
  • Zestaw produktów zawierających cukry proste (słodzone napoje gazowane, miód, dżem, galaretki lub landrynki) na wypadek hipoglikemiii, dużego osłabienia spowodowanego chorobą, które utrudnia normalne przyjmowanie pokarmów.
  • Zapas insuliny na tydzień na wypadek choroby lub niemożności wykupienia kolejnej recepty.
  • Dodatkowe środki, jak płyn dezynfekujący na bazie alkoholu i mydło do odkażania/mycia rąk.
  • Glukagon i testy paskowe do badania stężenia ciał ketonowych w moczu, jeżeli pacjent leczony jest insuliną.
  • Odpowiedni zapas artykułów gospodarstwa domowego i produktów żywnościowych na wypadek konieczności pozostania w domu przez dłuższy czas.

Potrzebna jest także rozmowa z członkiem zespołu terapeutycznego i ustalenie następujących tematów:

  • Kiedy należy zadzwonić do gabinetu lekarza (w sprawie stężenia ketonów w moczu, zmian w diecie, dawek leków, itd.).
  • Jak często należy kontrolować poziom cukru we krwi.
  • Kiedy należy oznaczyć stężenie ketonów w moczu.
  • Jakie leki należy przyjmować na przeziębienie, grypę, infekcje wirusowe.
  • Jak należy dostosować leczenie cukrzycy w trakcie choroby.

Przeczytaj: Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć.

Wątpliwości dotyczące leków

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje, które mogły wzbudzić wątpliwości pacjentów co do stosowania leków z grupy ACE – inhibitorów i sartanów. Według oficjalnego stanowiska Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i opinii ekspertów, aktualne informacje nie dostarczają podstaw do modyfikacji terapii i rezygnacji z leczenia inhibitorem konwertazy lub sartanem.

Zalecenie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przygotowane w oparciu o zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia znajdują się na stronie: www.cukrzyca.info.pl

[1] Raport „NFZ dla zdrowia – Cukrzyca”, 2019 r., Warszawa

Źródło: Komunikat prasowy

PRZECZYTAJ TAKŻE: Badania laboratoryjne i diagnostyczne w czasie epidemii koronawirusa – robić czy odłożyć?

Badania laboratoryjne i diagnostyczne w czasie epidemii koronawirusa – robić czy odłożyć?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *