Kryzys w czasach koronawirusa

Koronawirus. Ratunku – kryzys!

Nagły, niespodziewany, nieprzewidywalny – trach! W Polsce koronawirus. Epidemia. Pandemia. Wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji nowej, innej niż kiedykolwiek. Tym samym dla wielu z nas trudnej, a nawet bardzo trudnej – zwłaszcza że wiele dzieje się spraw, na które totalnie nie mamy wpływu i musimy się im podporządkować. Kryzys całą gębą… Jak żyć? Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Tłumaczy Joanna Płuciennik, dyplomowany coach kryzysowy.

Co to jest kryzys

Do kryzysu dochodzi wtedy, gdy jakieś zdarzenie powoduje zachwianie dotychczasowej równowagi. Przyczyniają się do niego okoliczności zewnętrzne, ale przede wszystkim indywidualny sposób postrzegania rzeczywistości i zaistniałych wydarzeń.

Tak – wielu z nas przeżywa teraz kryzys, którego pośrednią przyczyną jest koronawirus. Jednak bezpośrednio każdemu z nas dokucza co innego. Może to być lęk przed zarażeniem, złość na odwołane wakacje, konieczność nieplanowanego urlopu lub wręcz utrata pracy lub dochodu albo poczucie braku kontroli i wpływu, obawa przed kolejnymi wprowadzanymi przez rząd ograniczeniami.

To bardzo indywidualna sprawa co i jak odczuwamy w związku z ogólnoświatowym zamieszaniem. I tu przede wszystkim apeluję o życzliwość i szacunek – do innych i do samego siebie. Reakcje są różne i to jest ok! Ważne, by być dla siebie dobrym. Dbać o siebie i innych – co wciąż podkreślają (i bardzo słusznie) media.

Czy kryzys zawsze jest zły?

Jednak czy kryzys zawsze musi się wiązać tylko ze zniszczeniem i dramatem? Nie! Już samo słowo „kryzys” [z greckiego krisis] oznacza walkę, zmaganie się, punkt zwrotny, przełom. Z samej definicji wynika zatem, że kryzys może być trudny, ale nie musi wcale być zły – w równej mierze może to być zwrot w dobrą stronę. Tym bardziej warto mu się przyjrzeć bez negatywnego nastawienia i odnaleźć potencjał, jaki kryje się w tym doznaniu. Toż to jest zawsze szansa. Na zmianę, na powstanie czegoś nowego, lepszego.

Nasz świat się z pewnością zmieni. Ale czy na pewno na gorsze? W dłuższej perspektywie – nie sądzę. Tak samo nasze życie – to od nas zależy, czy zechcemy te trudności przekuć w dobre doświadczenie.

W pierwszej kolejności w kryzysie psychologicznym należy zaopiekować się sobą, zadbać o podstawowe potrzeby zgnębionego przeżyciami organizmu. Także, jeśli już zapewniliście sobie niezbędne minimum poczucia bezpieczeństwa dot. zawartości lodówki, to postarajcie się zrobić coś, by wyciszyć trudne emocje, by się po prostu zrelaksować, odpocząć. To niezwykle ważne w każdym kryzysie, by mieć siłę na podjęcie walki z niedogodnościami.

W swojej pracy coacha kryzysowego bardzo często staram się nakierunkowywać swoich podopiecznych na wdzięczność, na wypatrywanie we wszystkim dobrych stron. I to fantastycznie działa. Czy teraz też się da? Ależ oczywiście!

Koronawirus – co zrobić z rzeczywistością

Spróbujcie proszę na chwile wyłączyć telewizory zalewające nas informacjami o kolejnych zakażeniach, zgonach, brakach respiratorów itd. Wyłączcie. Serio. I teraz rozejrzyjcie się wokół. Gdzie jesteście? Co dobrego wynika dla Was z tej sytuacji? Co zyskujecie?

Ja wiem, jak jest u mnie. Do refleksji pobudził mnie komentarz kogoś (przepraszam autora, że go nie wymienię, ale jakoś nie mogę znaleźć go ponownie, a niestety nie zapamiętałam) pod zdjęciem pustych ulic jakiegoś miasta: „Świat zrobił sobie przerwę”. No właśnie – dla mnie to jest moja przerwa, której ostatnio naprawdę baaaardzo potrzebowałam. Świat też jej potrzebował. Mój świat, zapędzony, szybki, niedokładny, ubogi w relacje, wciąż w niedoczasie. I ja już wiem, jak tę przerwę wykorzystam i umiem paradoksalnie już dziś, mimo że oczywiście martwię się aktualnymi wydarzeniami, to z mojej przerwy jednak się cieszę.

A Ty? Co możesz sobie  z tego wziąć? Czy wolisz siedzieć wgapiając się z przerażeniem w telewizor, czy zrobić coś, na co już dawno brakowało Ci czasu? A może właśnie teraz jest pora na Ciebie, na Twoje potrzeby, na rozwój?

Poradnik na czas kryzysu

Ja od siebie właśnie teraz mogę szczególnie zachęcić Cię do podjęcia wyzwania i zmiany Twojego życia na lepsze. Z pomocą może przyjść mój (napisany we współpracy z Dominiką Paradowską) poradnik „Coaching w sytuacji kryzysu. Jak przekuć trudności w dobre doświadczenie?”. Książka ta będzie przewodnikiem na drodze, jaką sam sobie wytyczysz, gdyż ma ona prowadzić do zmiany Twojego życia na lepsze. Przygotuj się na to, że dzięki najlepszym metodom coachingowym i skutecznym technikom uzyskasz szansę przekucia przeżywanego kryzysu w coś nowego, lepszego i w ostatecznym rozrachunku pozytywnego.

Książka zawiera trzy części. Pierwsza pozwoli ci zrozumieć, jak funkcjonujesz, kiedy doświadczasz dramatycznej sytuacji lub długotrwałych trudności, i jaki może to mieć wpływ na twoje ciało, umysł i emocje. W drugiej części dowiesz się, gdzie i u kogo możesz poszukać pomocy w momentach załamania. Trzecia część – nazwana ścieżką wojownika – prezentuje 6-etapową metodę coachingową pomagającą przejść przez kryzys i wprowadzić zmiany na lepsze w dotychczasowym życiu. Powodzenia! I dbajcie o siebie i innych.

 


Joanna Płuciennik – dyplomowany coach, jeden z niewielu w Polsce certyfikowany coach kryzysowy specjalizujący się w pomocy osobom walczącym z niepłodnością. Trenerka, współautorka poradnika „Coaching w sytuacji kryzysu. Jak przekuć trudności w dobre doświadczenie” i gry coachingowej „Śladami samych siebie”. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Coachingu Kryzysowego.

O swojej pracy mówi: „Znam temat niepłodności od podszewki i wiem, jak bardzo potrzebny jest człowiekowi drugi człowiek. Chcę wykorzystywać moją wiedzę i w bólach zdobyte doświadczenie (tak – mam tę drogę za sobą i dobrze pamiętam każdy znajdujący się na niej kamień czy kolec) do tego, by wesprzeć innych w ich zmaganiach. Chcę dzielić się wiarą w to, że da się przez to przejść, a na drugim końcu każdego kryzysu można znaleźć coś dla siebie bardzo cennego. Bo z trudnych doświadczeń też przecież możemy czerpać, podnieść się znacznie silniejsi i zdobyć szczyty dotychczas dla nas niedostępne”.


 

POLECAMY TAKŻE: Kryzys podczas starań o dziecko. Wiele kobiet nie umie sobie z tym poradzić!

Kryzys podczas starań o dziecko. Wiele kobiet nie umie sobie z tym poradzić!

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *