Chirurgiczne leczenie niepłodności męskiej

Leczenie zabiegowe niepłodności męskiej. Rozmowa z doktorem Łukaszem Kupisem

Androlog to lekarz, który diagnozuje przyczyny męskiej niepłodności i pomaga parom zwiększyć szanse na ciążę. W zakres działań zalecanych pacjentom ze słabą jakością nasienia wchodzi m.in. zmiana stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, ale czasem też interwencja chirurgiczna. Leczenie zabiegowe to ważny etap leczenia niepłodności, m.in. u mężczyzn z żylakami powrózka nasiennego. Tym razem swoją wiedzą podzielił się z nami lekarz urolog-androlog, doktor Łukasz Kupis z Centrum Płodności FertiMedica w Warszawie.

Od czego zależy wybór metody leczenia niepłodności męskiej?

Obniżona jakość nasienia zawsze ma swoją przyczynę. Po przeprowadzeniu dokładnej diagnozy, na podstawie m.in. wykonanego wcześniej spermiogramu, lekarz wskazuje odpowiednią metodę leczenia. W zależności od źródła problemu, może zalecić m.in. zmianę stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, suplementację, a w przypadku zaawansowanych nieprawidłowości – leczenie zabiegowe.

Tylko 30% mężczyzn ma jeden problem, który może obniżać płodność. Kolejnych 30% ma tych problemów potencjalnie dwa, a cała reszta – trzy lub więcej. W związku z tym staramy się pacjenta jak najszerzej ocenić, aby wszelkie możliwe ruchy wdrażać już od samego początku. Czasem ruchów tych jest kilka. Największym problemem współczesnej andrologii jest fakt, że około 30% mężczyzn to pacjenci z niepłodnością idiopatyczną, czyli taką, której przyczyna jest nieznana. Oczywiście oni również mogą być skutecznie leczeni – mówi doktor Łukasz Kupis.

Czy nadmierna aktywność fizyczna może szkodzić męskiej płodności?

Regularny ruch to podstawa zdrowego stylu życia. Wpływa m.in. na prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, pomaga zachować prawidłową masę ciała, ale też m.in. właściwy poziom testosteronu. Okazuje się jednak, iż pewne formy aktywności mogą wpływać negatywnie na męską płodność.

Badania wykazały, iż obniżoną jakość nasienia mogą mieć np. triatloniści, czyli ludzie uprawiający sport w sposób dość ekstremalny. Jako androlodzy zalecamy około 3-4 godzin wysiłku tygodniowo. Najlepiej sprawdza się tu trening cardio, który podnosi tętno. Jeśli pacjenci chcą tego ruchu więcej, to trudno byłoby go zabronić. Jednak nie może być to ruch, który powoduje duże, negatywne zmiany w organizmie. Nie zachęcamy pacjentów do przechodzenia na profesjonalizm – wyjaśnia doktor Kupis.

Kiedy konieczne jest leczenie zabiegowe niepłodności męskiej?

Interwencja chirurgiczna stanowi jedną z metod leczenia męskiej niepłodności. Zabiegi operacyjne wykonuje się m.in. u pacjentów z żylakami powrózka nasiennego. To choroba wrodzona postępująca z wiekiem, która może stać się przyczyną męskiej niepłodności. Występuje bardzo często – szacuje się, iż dotyczy około 15% całej populacji mężczyzn.

Leczenie zabiegowe żylaków powrózka nasiennego można uznać za naturalną metodę poprawy płodności. Pary, które z różnych przyczyny nie decydują się np. na in vitro, chętnie zgadzają się na zabieg chirurgiczny i doświadczają poprawy płodności – tłumacz doktor Łukasz Kupis.   

Więcej rozmów ze specjalistami na PłodnośćPL TV

PłodnośćPL TV na Youtube

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *