ekspert-odpowiada-nieplodnosc-nieplodnirazem

Lekarz odpowiada na wasze pytania o jakość plemników, wodniaki i inseminację

4. Jak poprawić budowę plemników? Badanie nasienia wykazało, że pozostałe parametry są w normie, tak samo jak wyniki morfologii.

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plW przypadku nieprawidłowej budowy plemników (tzn. wtedy, gdy morfologia wskazuje na mniej niż 4% prawidłowych plemników w badanym nasieniu), mówimy o tzw. teratozoospermii. W takiej sytuacji zapłodnienie naturalne jest utrudnione, jednak nadal możliwe. Jeśli pozostałe parametry nasienia – tak jak w opisanym przypadku – są w normie, może się okazać, że plemniki te będą zdolne do zapłodnienia (np. ze względu na dużą ruchliwość). Badanie plemnika precyzyjnie pozwala określić, która część plemnika jest nieprawidłowa (główka czy witka).

Podobnie, jak w przypadku zaburzeń innych parametrów, leczenie koncentruje się głównie na zmianie stylu życia: rezygnacja z używek, ograniczenie stresu czy wprowadzenie odpowiedniej diety mogą przynieść zadawalające rezultaty.

Najczęściej zaleca się terapię 3 miesięczną – po tym czasie badanie nasienia powinno zostać powtórzone. Jeśli wyniki nie ulegną poprawie, pacjent powinien ponownie zgłosić się na konsultację w klinice leczenia niepłodności, celem określenia potencjału rozrodczego pary i ustaleniu dalszego postępowania. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *