ekspert-odpowiada-nieplodnosc-nieplodnirazem

Lekarz odpowiada na wasze pytania o jakość plemników, wodniaki i inseminację

Podczas długich i bezowocnych starań często możesz mieć wiele wątpliwości. Nierzadko nie o wszystko zdążysz zapytać w gabinecie lekarza. Dlatego jeśli masz pytanie do specjalisty, możesz je zadać w zamkniętej grupie na FB “Obudź w sobie życie” dla kobiet starających się o dziecko. Tym razem na pytania odpowiadali specjaliści z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA. 

W grupie wsparcia możesz liczyć na ekspertów!

Długie starania się o dziecko mogą być źródłem frustracji, smutku i napięcia. Nierzadko próby kończące się fiaskiem wywołują skrajne emocje, których nikt nie jest w stanie zrozumieć. Nikt? Są osoby, które w tym samym czasie, przechodzą przez to samo. Podejmują takie same próby walki o dziecko. Dlatego właśnie grupy wsparcia dla niepłodnych są miejscem pomocnym, w którym można wyrzucić z siebie wszystko, a co najważniejsze – zyskać pomoc od osób mierzących się z tym samym. 


Jednak nasza grupa na FB: Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dziecko to nie tylko wzajemna pomoc osób zmagających się z niepłodnością. To również sztab specjalistów zawsze gotowych do pomocy. Tym razem na pytania członków grupy odpowiadali lekarze z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.


1. Co ma wpływ na ruchliwość plemników? Dlaczego – mimo brania góry suplementów, poprawiają się wszystkie parametry tylko nie ruchliwość?

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plRuchliwość plemników to inaczej ich zdolność do przemieszczania się w żeńskim układzie rozrodczym oraz w śluzie szyjkowym. Wśród czynników, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na ten właśnie parametr, wymienia się m.in. przewlekły stres, nadmierne stosowanie używek (alkohol, papierosy, narkotyki), a także zażywanie niektórych leków (np. sterydów anabolicznych). Istotnym aspektem jest również masa ciała pacjenta. Zarówno niedowaga, jak i otyłość, negatywnie wpływają na jakość plemników. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest odpowiednia dieta.

Badania naukowe wskazują, że pogorszenie parametrów nasienia (w tym ruchliwości plemników) często obserwuje się u osób zarówno nadmiernie otyłych, jak i skrajnie wyniszczonych, np. w trakcie chemioterapii.

Na parametr ten wpływ ma również przegrzewanie jąder, tj. gorące kąpiele, podgrzewane siedzenia, sauna czy zbyt obcisła bielizna, a także uprawianie niektórych sportów znacznie obciążających organizm. Wszystkie te czynniki mogą zmniejszać ruchliwość, jak i ilość plemników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *