ekspert-odpowiada-nieplodnosc-nieplodnirazem

Lekarz odpowiada na wasze pytania o jakość plemników, wodniaki i inseminację

Podczas długich i bezowocnych starań często możesz mieć wiele wątpliwości. Nierzadko nie o wszystko zdążysz zapytać w gabinecie lekarza. Dlatego jeśli masz pytanie do specjalisty, możesz je zadać w zamkniętej grupie na FB “Obudź w sobie życie” dla kobiet starających się o dziecko. Tym razem na pytania odpowiadali specjaliści z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA. 

W grupie wsparcia możesz liczyć na ekspertów!

Długie starania się o dziecko mogą być źródłem frustracji, smutku i napięcia. Nierzadko próby kończące się fiaskiem wywołują skrajne emocje, których nikt nie jest w stanie zrozumieć. Nikt? Są osoby, które w tym samym czasie, przechodzą przez to samo. Podejmują takie same próby walki o dziecko. Dlatego właśnie grupy wsparcia dla niepłodnych są miejscem pomocnym, w którym można wyrzucić z siebie wszystko, a co najważniejsze – zyskać pomoc od osób mierzących się z tym samym. 


Jednak nasza grupa na FB: Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dziecko to nie tylko wzajemna pomoc osób zmagających się z niepłodnością. To również sztab specjalistów zawsze gotowych do pomocy. Tym razem na pytania członków grupy odpowiadali lekarze z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.


1. Co ma wpływ na ruchliwość plemników? Dlaczego – mimo brania góry suplementów, poprawiają się wszystkie parametry tylko nie ruchliwość?

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plRuchliwość plemników to inaczej ich zdolność do przemieszczania się w żeńskim układzie rozrodczym oraz w śluzie szyjkowym. Wśród czynników, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na ten właśnie parametr, wymienia się m.in. przewlekły stres, nadmierne stosowanie używek (alkohol, papierosy, narkotyki), a także zażywanie niektórych leków (np. sterydów anabolicznych). Istotnym aspektem jest również masa ciała pacjenta. Zarówno niedowaga, jak i otyłość, negatywnie wpływają na jakość plemników. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest odpowiednia dieta.

Badania naukowe wskazują, że pogorszenie parametrów nasienia (w tym ruchliwości plemników) często obserwuje się u osób zarówno nadmiernie otyłych, jak i skrajnie wyniszczonych, np. w trakcie chemioterapii.

Na parametr ten wpływ ma również przegrzewanie jąder, tj. gorące kąpiele, podgrzewane siedzenia, sauna czy zbyt obcisła bielizna, a także uprawianie niektórych sportów znacznie obciążających organizm. Wszystkie te czynniki mogą zmniejszać ruchliwość, jak i ilość plemników.

 

2. Jakie są minimalne parametry nasienia (liczebność, ruchliwość, morfologia), które pozwalają zakwalifikować się do zabiegu inseminacji?

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plZasadność zastosowania inseminacji jako metody leczenia niepłodności ocenia lekarz – na podstawie wyników badań, zarówno kobiety, jak i mężczyzny, oraz sytuacji medycznej. Po pierwsze, muszą istnieć wskazania do wykonania zabiegu, np. obniżone parametry nasienia, problemy z jego upłynnieniem. Przed inseminacją warto potwierdzić drożność jajowodów, szczególnie, jeśli w wywiadzie stwierdzono endometriozę, zapalenie przydatków czy też operacje w zakresie miednicy mniejszej.

Dolną granicą normy w zakresie parametrów to wynik min. >1.5 mln plemników w ruchu A+B na mililitr nasienia.

Przed procedurą inseminacji w naszej klinice mężczyźnie zaleca się wykonanie – poza badaniem ogólnym nasienia – także testu wiązania plemników z kwasem hialuronowym (jego wynik mówi o dojrzałości plemników i ich zdolności do samodzielnego zapłodnienia komórki jajowej). Kolejnym badaniem pomagającym ocenić skuteczność inseminacji jest badania fragmentacji DNA plemników (diagnostyka ta umożliwia ocenę jakości męskiego DNA, poziom fragmentacji nie powinien przekraczać 12%). Skrajnie niekorzystne wyniki obu tych badań przemawiają, aby odstąpić od IUI ze względu na niską skuteczność takiego zabiegu.

 

3. Partner zażywa leki hormonalne, leki na jakość plemników, a także staram się, żeby jadł warzywa, owoce itd. Co jeszcze ma wpływ na poprawę jakości nasienia? 

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plMożliwość ewentualnej poprawy parametrów nasienia powinien ocenić lekarz. Nie warto podejmować działań wyłącznie na własną rękę. Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów poza kontrolą specjalisty może przynieść więcej szkody niż pożytku. By oszacować szansę na poprawę płodności, warto wykonać specjalistyczne badanie nasienia, tj. test z kwasem hialuronowym, fragmentację DNA plemników czy też ocenę potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia. Badania naukowe potwierdzają, że tzw. stres oksydacyjny może obniżać parametry spermy, ale też negatywnie wpływać na jakość materiału genetycznego w plemnikach. Na podstawie wyniku lekarz pomoże zaplanować optymalny sposób postępowania. Na parametry nasienia wpływa wiele czynników. Często wymienianym w kontekście płodności męskiej jest styl życia. Unikanie stresu, ograniczenie spożycia szkodliwych używek czy większa aktywność fizyczna (miedzy 6 a 8 godzin tygodniowo), a także ustabilizowanie masy ciała powinny stać się pierwszym krokiem do polepszenia płodności.

Ważnym elementem jest też odpowiednia dieta, bogata w czerwone mięso, które – dzięki zawartości karnityny – dostarcza plemnikom niezbędną energię. Również uzupełnienie w organizmie niedoborów witamin, w tym m.in. witaminy A i C, może przyczynić się do poprawy parametrów nasienia.

Ważnym składnikiem diety jest również cynk, zawarty w produktach takich jak: rośliny strączkowe, chude mięso (wołowe, jagnięcie czy indycze) oraz orzechy. Zaleca się nieprzegrzewanie jąder (unikanie długich pobytów w wannie, saunie czy podgrzewanych siedzeń), noszenie luźnej bielizny oraz trzymanie urządzeń elektronicznych (komputer, telefon) z dala od jąder. 

 

4. Jak poprawić budowę plemników? Badanie nasienia wykazało, że pozostałe parametry są w normie, tak samo jak wyniki morfologii.

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plW przypadku nieprawidłowej budowy plemników (tzn. wtedy, gdy morfologia wskazuje na mniej niż 4% prawidłowych plemników w badanym nasieniu), mówimy o tzw. teratozoospermii. W takiej sytuacji zapłodnienie naturalne jest utrudnione, jednak nadal możliwe. Jeśli pozostałe parametry nasienia – tak jak w opisanym przypadku – są w normie, może się okazać, że plemniki te będą zdolne do zapłodnienia (np. ze względu na dużą ruchliwość). Badanie plemnika precyzyjnie pozwala określić, która część plemnika jest nieprawidłowa (główka czy witka).

Podobnie, jak w przypadku zaburzeń innych parametrów, leczenie koncentruje się głównie na zmianie stylu życia: rezygnacja z używek, ograniczenie stresu czy wprowadzenie odpowiedniej diety mogą przynieść zadawalające rezultaty.

Najczęściej zaleca się terapię 3 miesięczną – po tym czasie badanie nasienia powinno zostać powtórzone. Jeśli wyniki nie ulegną poprawie, pacjent powinien ponownie zgłosić się na konsultację w klinice leczenia niepłodności, celem określenia potencjału rozrodczego pary i ustaleniu dalszego postępowania. 

 

5. Jakie są szanse na ciążę przy obustronnych wodniakach?

Odpowiada: dr Janusz Pałaszewski, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Warszawie:

Wodniaki jajowodów najczęściej powstają wskutek powikłań po stanach zapalnych w obrębie miednicy. Zakażeniu mogą sprzyjać zabiegi ginekologiczne (np. łyżeczkowanie macicy), poród, czy obecność wkładki wewnątrzmacicznej. W wyniku powikłań po infekcji w macicy mogą powstać tzw. zrosty, które prowadzą do niedrożności jajowodów. Jeśli dodatkowo gromadzi się w nich płyn, mówimy właśnie o wodniakach macicy. Tego typu zmiany utrudniają, a nawet uniemożliwiają transport komórki jajowej do jajowodu. Dodatkowo, jeśli problem występuje po obu stronach jajowodów, zapłodnienie w toku naturalnych starań o dziecko jest praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji najczęściej można rozważyć operację laparoskopową,  połączoną z plastyką jajowodu.

Niestety tego typu zabiegi mają niewielką skuteczność i w bardzo niewielkim odsetku przekładają się na możliwość uzyskania ciąży. W przypadku znacznych zmian, szansa na uratowanie jajowodu maleje. Wówczas dokonuje się jego usunięcia. Najczęściej rozwiązaniem dla pacjentek z wodniakami jajowodów jest zapłodnienie pozaustrojowe.

6. Inseminacja na drożnym jajowodzie – tak czy nie? Jakie ryzyko niesie laparoskopia jajowodów i na ile jest skuteczne udrażnianie laparoskopowe jajowodów?

Odpowiada: dr Janusz Pałaszewski, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Warszawie:

Drożność jajowodów (lub przynajmniej jednego jajowodu) to jeden z warunków, który powinien zostać spełniony, by inseminacja mogła przynieść zamierzone efekty. W przypadku niedrożności obu jajowodów, szanse na powodzenie zabiegu są bliskie zeru – podobnie jak w przypadku starań naturalnych. Warto pamiętać, że leczenie metodą inseminacji jest uzasadnione po potwierdzeniu wskazań do tej procedury, np. braku upłynnienia nasienia czy czynnika szyjkowego niepłodności. Znaczenie mają również odpowiednie parametry nasienia u mężczyzny, potwierdzenie występowania owulacji u kobiety, a także brak innych, poważnych dolegliwości  w obrębie układu rozrodczego kobiety.

Jeśli chodzi o zabieg laparoskopii, jest on przeprowadzany wyłącznie w uzasadnionych przypadkach medycznych. Laparoskopia operacyjna pozwala na zbadanie narządów jamy brzusznej oraz na dokonanie drobnych zabiegów korygujących. Procedurę przeprowadza się również w celu sprawdzenia drożności jajowodów.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, laparoskopia niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenie tkanek, krwawienie pooperacyjne czy powikłania anestezjologiczne po znieczuleniu ogólnym. Niestety skuteczność operacji mających na celu udrażnianie jajowodów jest niewielka. Jednocześnie sam zabieg może nieść ze sobą ryzyko zmniejszenia rezerwy jajnikowej i tym samym pogorszenia płodności. W przypadku niedrożnych jajowodów, metodą z wyboru, stosowaną u pacjentek pragnących zajść w ciążę, jest zapłodnienie in vitro.   


Jeśli długo starasz się o dziecko, dołącz do grupy na FB: Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dzieckoTutaj oprócz wsparcia osób, które zmierzają w tym samym kierunku, otrzymasz także pomoc ekspercką. Wystarczy zadać tam pytanie do specjalisty, a portal NiepłodniRazem.pl postara się uzyskać odpowiedź. 


Polecamy także:

https://plodnosc.pl/sterydy-sposob-na-miesnie-a-jak-wplywaja-na-meska-plodnosc/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *