W ramach modułu “Zapytaj Eksperta” nasze Czytelniczki mają niepowtarzalną możliwość zadania dowolnego pytania Ekspertom z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta. Specjaliści z zakresu ginekologii, embriologii, immunologii, andrologii udzielają kompleksowych porad w bezpiecznych, domowych warunkach. Dzisiaj publikujemy odpowiedzi dr Ewy Niedbałej-Wykowskiej, ginekolog z Invicty. Cykl “Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals.
Czy nawracające intymne infekcje grzybicze mogą mieć wpływ na niepowodzenia starań o ciążę? Czy mając podleczoną taką infekcję można się starać o dziecko – czy to bezpieczne?
Dr Ewa Niedbała-Wykowska, Invicta: Nawracające infekcje grzybicze nie są bezpośrednią przyczyną niepłodności. Najczęściej wywoływane są przez grzyby Candida albicans i inne (które zresztą występują w pochwie w warunkach fizjologicznych; ich obecność może nie dawać żadnych objawów chorobowych). Zakażenie grzybicze wymaga odpowiedniej terapii. Po przeleczeniu objawowej grzybicy oczywiście można starać się zajść w ciążę i jest to bezpieczne.
Mam bardzo obfite i bolesne miesiączki, z dużymi skrzepami. Są regularne, ale trwają po 6-7 dni. Od roku staram się o dziecko, ale bez skutku. Badanie histopatologiczne wycinków z jamy macicy i szyjki nie wskazują na endometriozę – czy to miarodajne badanie? Czego objawem mogą być takie miesiączki, które całkowicie wyłączają mnie z życia na tych kilka dni. Czy endometriozę i adenomiozę można zdiagnozować podczas łyżeczkowania?
Dr Ewa Niedbała-Wykowska, Invicta: Badanie histopatologiczne wycinków z szyjki i jamy macicy nie jest tzw. „złotym standardem” w diagnostyce adenomiozy i endometriozy. Rozpoznanie tych jednostek chorobowych opiera się na dokładnym wywiadzie, badaniu ginekologicznym oraz ultrasonograficznym. Czasami niezbędne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Pomocny jest również marker ca -125 – jest to badanie z krwi. Marker ten nie jest charakterystyczny jedynie dla endometriozy i może być podwyższony w innych jednostkach chorobowych np. chorobach wątroby. Badaniem z wyboru w diagnostyce adenomiozy jest USG, a endometriozy – laparoskopia.
Jest wiele przyczyn obfitych miesiączek – oprócz endometriozy mogą je wywoływać mięśniaki, polipy i wady macicy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krzepnięcia i wiele innych problemów. Najlepiej poradzić się lekarza ginekologa i wspólnie ze specjalistą ustalić zakres diagnostyki i leczenia, żeby poprawić komfort życia.
Czy anemia (II stopnia) może wpływać na to, że nie mogę od ponad roku zajść w ciążę? Mam obniżoną hemoglobinę i ferrytynę, do tego obfite miesiączki. Czy poziom żelaza wpływa na moją płodność? Jakie suplementy albo leki powinnam przyjmować? Dodam, że w mojej diecie obecne są produkty bogate w żelazo, jem także czerwone mięso dobrej jakości.
Dr Ewa Niedbała-Wykowska, Invicta: Żelazo jest niezwykle cennym składnikiem mineralnym. Spełnia ważną funkcję w organizmie, ponieważ jest składnikiem hemoglobiny, która transportuje tlen. Odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie narządów i komórek, w tym komórek rozrodczych. Ponadto żelazo warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Jego niedobór może być przyczyną m.in wad rozwojowych płodu, zaburzeń rozwoju łożyska, porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej płodu.
Z pewnością zatem warto zadbać o odpowiedni poziom żelaza i odpowiednio przygotować się do ciąży. Tym bardziej że u przyszłych mam zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacznie wzrasta. Poza zróżnicowaną, bogatą w witaminy i minerały dietą, w okresie starań o potomstwo czasem niezbędna jest suplementacja żelaza oraz witamin z grupy B. Wcześniej należy skonsultować się z lekarzem. Istotna jest także odpowiednia podaż kwasu foliowego.
Konsultacja merytoryczna: dr Ewa Niedbała-Wykowska – Specjalista ginekologii i położnictwa z wieloletnim, bogatym doświadczeniem. Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. Umiejętności zawodowe rozwijała podczas pracy w poradniach i na oddziałach ginekologiczno-położniczych. W obszarze jej zainteresowań problematyka kompleksowej diagnostyki i leczenia niepłodności zajmuje szczególne miejsce. Pani doktor jest członkiem PTMR. Wiedzę nt. nowoczesnych metod terapeutycznych stale rozwija pomagając pacjentom Kliniki INVICTA. W wolnym czasie dużo czyta i podróżuje.
Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals
Zapraszamy na media społecznościowe Ferring Pharmaceuticals: profil na Instagramie oraz na Facebooku.
Fot.: pixaby.com/Pexels
Dodaj komentarz