Małgorzata Rozenek napisała książkę o in vitro. „Czuję, że razem z innymi rodzicami mam obowiązek zabrać głos…”

Dziś już mogę głośno podzielić się z Wami efektami mojej wielomiesięcznej pracy… – napisała na swoim koncie na Instagramie Małgorzata Rozenek-Majdan, i pokazała swoją najnowszą książkę „In vitro. Rozmowy intymne”. Jak sama przyznaje, spodziewa się różnych reakcji na książkę. „Temat jest bardzo kontrowersyjny i od dawna polaryzuje nasze społeczeństwo”…

Małgorzata Rozenek-Majdan napisała książkę na temat in vitro. O tym, że planuje wydać książkę na ten temat, było wiadomo już dawno i sama Rozenek wspominała, że pracuje nad większym projektem związanym z tematem in vitro. Na swoich kontach na Instagramie i Facebooku poinformowała jednak, że książka „In vitro. Rozmowy intymne” jest już dostępna w przedsprzedaży.

Małgorzata Rozenek-Majdan o in vitro: Nie mogę dłużej milczeć

„Długie poszukiwania bohaterów, kilkanaście spotkań, kilkadziesiąt godzin rozmów, wiele łez, radości, śmiechu oraz smutku… Jestem dumna z tego, że książka „In vitro. Rozmowy intymne” właśnie ujrzała światło dzienne. Jestem szczęśliwą mamą dwóch wspaniałych synów. Nie byłoby ich ze mną, gdyby nie pomoc lekarzy. Gdyby nie In vitro. Dyskusja wokół tego tematu wciąż rodzi niezdrowe emocje, powiela krzywdzące stereotypy, służy jako narzędzie walki politycznej. Dzięki ginekologom, seksuologom, embriologom oraz księdzu dominikaninowi przedstawię Wam całą prawdę o tej procedurze. Kilkakrotnie przeszłam procedury In vitro, i tak jak tysiące kobiet, mających problem z zajściem w ciąże, znam radość sukcesu i smutek porażki. Nie mogę dłużej milczeć. Czuję, że razem z innymi rodzicami mam obowiązek zabrać głos” – napisała na Instagramie.

Pod wpisami pojawiło się mnóstwo pozytywnych komentarzy – zarówno osób nie dotkniętych niepłodnością, jak i kobiet, które doświadczyły choroby lub jej doświadczają.

„Ja właśnie jestem po pierwszym transferze. To wyczekiwanie czy się udało czy nie jest najgorsze 🙁 mało kto wie jaki to żmudny proces. Trzymam kciuki za te co walczą. I cieszę się z radości tych co już wygrali to szczęście…”.

„Cudownie, ze ktoś ma odwagę przestawić sprawę na światło dzienne ! Jestem po 4 nieudanych próbach i z chęcią przeczytam książkę, może znajdę wskazówki i inspiracje do kolejnych podejść ! Brawo Pani Małgosiu!”,

„Dobrze że osoby publiczne chcą otwarcie mówić o tym temacie. Miejmy nadzieję że dzięki takim osobom jak Pani oraz takim książką społeczeństwo poszerzy swoją wiedzę w tak ważnym dla wielu par temacie” – to tylko nieliczne z pozytywnych komentarzy internautów.

Rozenek-Majdan: “Wiem, że będą skrajne opinie na temat tej książki…”

Małgorzata Rozenek przyznaje jednak, że spodziewa się skrajnych opinii na temat książki. Jak powiedziała w rozmowie z Plejadą: „Nastawiam się na różne, a przy tym bardzo skrajne reakcje. Temat jest bardzo kontrowersyjny i od dawna polaryzuje nasze społeczeństwo. Razem z moimi rozmówcami, czyli rodzicami dzieci z in vitro oraz specjalistami, chcę zabrać głos w bardzo ważnej dla mnie sprawie. Liczę, że to choć odrobinę zmieni atmosferę wokół tematu i sprawi, że osoby, które głośno krzyczą nad tematem in vitro, zastanowią się przez chwilę, a może zmienia swój punkt widzenia.”

I apeluje do przeciwników metody in vitro:

„Chciałabym im [przeciwnikom – przyp. red.] powiedzieć, żeby przestali krzywdzić swoimi osadami takich rodziców jak ja. Żeby nie decydowali za nas, co jest dla ludzi słuszne, właściwe. Wielu przeciwników nie rozmawia merytorycznie, są agresywni w swoich słowach. A tak nie może dłużej być. Mamy prawo wybierać i decydować o tym, czy chcemy poddać się takiej procedurze, jak in vitro, w momencie, kiedy pojawia się problem z zajściem w ciążę. Nikt nie ma prawa decydować tego za nas” – mówi Rozenek.

Zapowiedziała także, że egzemplarz książki trafi na biurko Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

“In vitro. Rozmowy intymne” – premiera 14 maja

Książka „In vitro. Rozmowy intymne” to 13 rozmów i jeden temat – in vitro. Małgorzata Rozenek-Majdan wciela się w rolę dziennikarki i zadaje trudne pytania lekarzom, embriologom, seksuologom. Rozmawia z pierwszą Polką, która urodziła dzięki in vitro, oraz z kobietą, która padła ofiarą pomyłki in vitro i urodziła nie swoje dziecko. Autorka oddała głos również księdzu dominikaninowi oraz parom, które szczerze opowiadają o swoich doświadczeniach walki o własne dziecko, a także dzieli się, po raz pierwszy tak otwarcie, swoją historią, która jest niezwykle trudną drogą do macierzyństwa*.

„In vitro. Rozmowy intymne”, Małgorzata Rozenek-Majdan, wydawnictwo Prószyński i S-ka. Oficjalna premiera 14 maja 2019 r. Książka dostępna jest już w przedsprzedaży Empik.

 
 
Źródło: Instagram/m_rozenek; Fb/Małgorzata Rozenek-Majdan; Plejada.pl/Empik – opis wydawcy*

POLECAMY TAKŻE: „Wymarzony” – film, który powinni zobaczyć wszyscy, którzy marzą o dziecku [ZWIASTUN]

„Wymarzony” – film, który powinni zobaczyć wszyscy, którzy marzą o dziecku [zwiastun]

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *