Jak prawidłowo wykonać masaż Shantala?

Masaż Shantala, czyli jak masować niemowlę i jakie są tego korzyści?

Masowanie dziecka przynosi szereg korzyści dla maluszka, który potrzebuje czułego dotyku niczym powietrza. Stanowi to istotny element rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka, a nawet rozwoju intelektualnego. Już od pierwszych dni życia można masować dziecko stosując tzw. Masaż Shantala.

Tak ważny dotyk

Niemowlę odczuwa świat całym sobą: przez zapach, słuch, wzrok, dotyk. Jeszcze w życiu płodowym słucha otoczenia skórą poprzez dotyk i wibracje. I tak samo dzieje się po przyjściu na świat. Niezwykle intensywnie odczuwa każdą zmianę w swoim otoczeniu, każdy dotyk, skok temperatury. Dlatego właśnie masowanie to najlepsze, co możemy zrobić dla niemowlęcia. Liczy się każdy rodzaj dotyku – może to być ugniatanie, masowanie, mizianie. Rolę pierwszorzędną odgrywa tu kontakt rodzica z dzieckiem. Jest jednak rodzaj masażu dedykowany niemowlętom. Jest to to tzw. masaż Shantala, znany już od starożytności, a wprowadzony na grunt europejski przez francuskiego położnika Frederique Leboyer.

Co to jest masaż Shantala?

Masaż Shantala to forma masowania niemowląt i małych dzieci, która wywodzi się z tradycji indyjskich. Matki w Afryce i Indiach masują dzieci codziennie w określony sposób nawet do 7. roku życia. Masaż Shantala wspiera rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, nie jest natomiast metodą masażu rehabilitacyjnego. Dotyk bliskiej osoby jest tak samo potrzebny maluchowi do prawidłowego rozwoju jak pożywienie, tlen i odpowiednia temperatura.

Jakie korzyści dla dziecka daje masaż Shantala?

Masaż Shantala przynosi szereg korzyści dla niemowlęcia. Wspiera rozwój układu nerwowego, trawiennego i hormonalnego dziecka, wycisza i uspokaja, łagodzi niepokój i stres, pomaga regulować sen, rodzi bliskość między dzieckiem a rodzicem.

Podczas masażu Shantala pobudzane są zmysły dziecka, co pozytywnie wpływa na przyszły rozwój emocjonalny, intelektualny i fizyczny.

Dobroczynny wpływ masażu jest odczuwalny także u rodzica, który tym sposobem buduje więź z dzieckiem, uspokaja się, wycisza, nabiera pewności i wiary w siebie jako rodzica. Mówi się nawet, że masaż przyczynia się do załagodzenia depresji poporodowej u matek.

”Pieszczoty, głaskanie i przytulanie są dla dziecka jak pożywienie. Tak samo ważne jak białko, minerały i witaminy” Frederique Leboyer

Jak wykonać masaż Shantala?

Skoro już nie ma wątpliwości, dlaczego warto wykonywać masaż Shantala dziecku, warto nauczyć się, jak to robić w prawidłowy sposób?

Masaż Shantala – wskazówki:

  • Dziecko podczas masażu jest nagie, należy więc zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę w pokoju (wskazane co najmniej 22 stopnie),
  • Podczas masażu można słuchać muzyki relaksacyjnej,
  • Do masażu warto użyć oliwki lub balsamu dla dzieci,
  • Najlepsza pozycja to taka, w której rodzic siedzi na podłodze, a dziecko leży między nogami lub na nogach rodzica,
  • Masaż wykonujemy, gdy dziecko jest współpracujące. Jeśli maluszek płacze, jest niespokojny a dotyk go nie wycisza, masaż należy przerwać,
  • Masaż trwa ok. 20-30 minut lub więcej i może być powtarzany codziennie,
  • Masaż może być wykonywany od pierwszych dni życia dziecka.

Masaż Shantala – wykonanie krok po kroku:

  1. Połóż dziecko na plecach i zadbaj o to, aby Twoje ręce były ciepłe. Nałóż oliwkę lub balsam i zacznij masaż od klatki piersiowej dziecka. Ręce rodzica rytmicznie i delikatnie przesuwają się w stronę żeber od środka klatki piersiowej. Następnie wędrują w stronę ramion i barków.
  2. Kolejny krok to masaż rąk. Rodzic chwyta nadgarstek dziecka, a drugą dłonią obejmuje ramię dziecka i kolistymi ruchami przesuwa swoją dłoń w stronę nadgarstka. Masaż rąk wieńczy masowanie dłoni – rodzic kciukiem masuje środek dłoni maluszka, próbując otworzyć pięść i dostać się pod paluszki. Kciuk rodzica przesuwa się po dłoni dziecka, otwierając paluszki.
  3. Następnie rodzic przechodzi do masażu brzucha, który należy masować od góry ku dołowi, raz jedną, raz drugą ręką.
  4. I w końcu masaż nóg. Podobnie jak przy rękach rodzic wykonuje tu ruchy koliste od pachwin ku stopom maluszka. Stopy masuje się kciukiem.
  5. Dodatkowo można wykonać delikatny masaż twarzy. Opuszkami palców rodzic masuje policzki, czoło, brodę.

UWAGA! Jeśli, mimo wskazówek, nadal nie masz pewności, jak wykonać masaż Shantala, możesz udać się na kurs do certyfikowanego instruktora masażu, np. do Polskiej Szkoły Masażu Shantala.

 

POLECAMY TAKŻE:

Pierwszy miesiąc życia dziecka – ważne informacje dla rodziców

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *