Nawilżające maski do włosów
Artykuł sponsorowany

Maski do włosów nawilżające – jak działają?

Maski do włosów to świetny sposób na to, by odżywić i nawilżyć nasze pasma. Są one zbliżone w działaniu do klasycznych odżywek, różnica polega jednak na tym, że maski do włosów mają znacznie więcej substancji, które wpływają na korzystny wygląd i rewitalizację włosów, chociażby poprzez ich właściwe nawilżenie. Dzisiaj skupimy się właśnie na tym temacie i zastanowimy się, jak działają nawilżające maski do włosów i jakich składników w nich szukać, by zmaksymalizować efekty.

Maski do włosów – jakie jest ich działanie?

Maski do włosów to jedne z najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych, jakich możemy użyć. Wynika to z ich bogatego składu i kompleksowego działania – maski do włosów są w stanie zapewnić naszym pasmom lepszą regenerację i więcej substancji odżywczych niż większość klasycznych odżywek. Dlaczego tak jest i jak działają maski do włosów?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się lepiej budowie i strukturze włosa. Po co naszym włosom są potrzebne jakiekolwiek substancje odżywcze, skoro nie są one ożywionym elementem naszego ciała? Owszem – włosy nie stanowią żywej materii w naszym organizmie, ale mieszki włosowe, z których wyrastają, są już jak najbardziej ożywione. To właśnie przez nie do naszych włosów trafiają różne substancje obecne w naszym krwiobiegu, ale też na skórze. Wiele substancji wchłania się właśnie przez skórę, dlatego tak ważne jest to, jakich kosmetyków używamy.

Nawilżające maski do włosów

Właściwe nawilżenie, nie tylko za pomocą maski do włosów, to jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o utrzymanie naszych pasm w dobrej kondycji. Odpowiednie nawilżenie powinno się opierać na dwóch rzeczach – po pierwsze na dostarczeniu włosom takich substancji, które pozwolą im zawiązać cząsteczki wody w swoim wnętrzu. Drugą kwestią, nie mniej ważną, jest zamknięcie łusek włosowych, by cenne składniki nie wydostały się z włosów na zewnątrz.

Czym są łuski włosowe? To naturalny płaszcz ochronny naszych włosów, który jest ułożony na ich strukturze jak kafelki. Ich otwarcie, chociażby towarzyszące koloryzacji, sprawia, że włosy zostają pozbawione bariery ochronnej i różne składniki nie mogą się utrzymać w ich wnętrzu. 

Maski do włosów są w stanie odpowiedzieć na te dwie rzeczy – z jednej strony mają one ogromną ilość korzystnych składników, z drugiej zabezpieczają włosy przed czynnikami atmosferycznymi, zanieczyszczeniami w powietrzu i stylizowaniem naszych pasm na gorąco.

Jakie powinny być nawilżające maski do włosów? Co powinny zawierać?

Maski do włosów o działaniu nawilżającym powinny zawierać kilka rzeczy w swojej formule. Pierwsza z nich to humektanty, czyli takie substancje, które są w stanie dostarczyć włosom wodę i związać ją w ich strukturze. Na jakie humektanty warto postawić, jeśli szukamy mocno nawilżającej maski do włosów? Są to przede wszystkim:

  • gliceryna;
  • miód;
  • glikol propylenowy;
  • aloes;
  • mocznik;
  • pantenol.

Wszystkie te substancje bardzo dobrze działają na nasze pasma. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj pantenol, który jest jedną z podstawowych witamin, która może pomóc nam w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji. 

Maski do włosów i oleje

Kolejne substancje, jakie powinny zaoferować nam nawilżające maski do włosów, to oleje. Ich obecność w masce jest absolutnie kluczowa, by nasze łuski włosowe mogły pozostać zamknięte. Jeśli chodzi o wybór odpowiednich olejów, to warto sięgnąć po naturalne opcje, takie jak olejek rycynowy, olej kokosowy czy olejek jojoba. Każdy z nich ma nieco inne działanie, ale ogólny efekt będzie taki sam – osiągniemy nawilżenie pasm w znacznie łatwiejszy sposób.

Najlepiej byłoby posiadać dwie maski do włosów – jedna z nich powinna skupić się na humektantach, druga na olejach. Wtedy możemy odpowiednio dostosowywać aplikacje obu tych kosmetyków w taki sposób, żeby zmaksymalizować nasze efekty. Pamiętajmy także o tym, że niezależnie co dostarczymy naszym włosom, powinniśmy skupić się na ich odpowiedniej pielęgnacji. Takie rzeczy jak koloryzacja czy suszenie suszarką mogą wpływać na utratę nawilżenia włosów, więc warto je w miarę możliwości ograniczyć, jeśli zależy nam na efektach.

Artykuł sponsorowany

POLECAMY TAKŻE:

Probiotyki i prebiotyki – czym się różnią i kiedy warto je stosować w ciąży

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *