Artykuł sponsorowany

Medycyna przyszłości dzieje się dziś. Jak sztuczna inteligencja i genetyka zwiększają efekty in vitro?

Oprogramowanie, które łączy w sobie historię 13 tysięcy stymulacji hormonalnych, czyli prawie 9 tysięcy unikalnych historii pacjentek i ponad 400 zmiennych – to nowoczesny system AIOO®, który wraz z badaniem GPS™ pozwala na uzyskanie większej skuteczności i bezpieczeństwa podczas stymulacji hormonalnej. A te nowatorskie rozwiązania dostępne są już teraz w Klinikach INVICTA.

Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie WHO 1 na 6 osób na świecie zmaga się z niepłodnością. Mowa o 17,5% dorosłej populacji, u której starania o dziecko wydłużają się i wymagają specjalistycznego leczenia.

Niemożność poczęcia dziecka to nie tylko aspekty rozrodcze, ale też wpływające na całokształt życia – niejednokrotnie wiążą się z licznymi dolegliwościami i chorobami (endometrioza, insulinooporność, hashimoto) oraz rzutują na zdrowie psychiczne oraz jakość relacji partnerskiej.

W związku ze skalą problemu konieczne są rozwiązania, które usprawnią i upowszechnią proces leczenia. Niezmiernie ważne jest udoskonalenie procedury in vitro, tak by przy jej maksymalnej skuteczności możliwie ograniczyć zakres stymulacji hormonalnej, której poddawane są kobiety, a co bywa dla ich organizmów sporym obciążeniem.

Sztuczna inteligencja w leczeniu niepłodności

Sztuczna inteligencja daje bezkres możliwości niemal w każdej dziedzinie życia. Współcześnie nie sposób nie korzystać z jej osiągnięć, a z każdym rokiem jej stosowanie będzie powszechniejsze. Tymczasem Centrum Badawczo-Rozwojowe INVICTA już teraz wykorzystuje mechanizmy AI i genetyki i tworzy autorskie rozwiązania, dzięki którym leczenie in vitro staje się jeszcze bardziej skuteczne, bezpieczne i komfortowe dla pacjentek.

Zespół naukowy INVICTA, wykorzystując doświadczenie ponad 60 ekspertów oraz możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja i genetyka, wprowadził nowatorskie rozwiązania – oprogramowanie AIOO® (Artificial Intelligence Oocytes) oraz badanie GPS™ (Genetycznej Predykcji Stymulacji). Wykorzystanie tych innowacyjnych rozwiązań w toku procedury in vitro sprawia, że procedura IVF staje się leczeniem nowej generacji – możliwie spersonalizowanym, uwzględniającym indywidualne predyspozycje pacjentki.

„Przez lata gromadziliśmy dane, które teraz wykorzystujemy, aby zapewnić naszym pacjentom jeszcze większą skuteczność i bezpieczeństwo. Stworzyliśmy oprogramowanie, które łączy w sobie historię 13 tysięcy stymulacji hormonalnych. To prawie 9 tysięcy unikalnych historii pacjentek i ponad 400 zmiennych, którymi opisywaliśmy je na początku. Dodatkowo wzbogaciliśmy te dane danymi genetycznymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom jeszcze bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie niepłodności” – mówi dr Damian Drzyzga, Senior Data Scientist z Centrum Badawczo-Rozwojowego INVICTA.

Czym jest IN VITRO AIOO® GPS™?

System AIOO® ma na celu jak najbardziej precyzyjne dobranie protokołu stymulacji hormonalnej wraz z dopasowaniem dawek leków dla konkretnej pacjentki. Bazuje on na algorytmach sztucznej inteligencji, dzięki czemu może przeanalizować wszystkie informacje o pacjentce istotne z medycznego punktu widzenia i zaproponować leczenie  uwzględniające jej indywidualne cechy i historię, np. wiek, poziom hormonu AMH, BMI, choroby i dolegliwości oraz dotychczasowe postępowanie medyczne.

Tak dokładne dobranie protokołu leczenia i dawek leku ma wpływ na przebieg i efekty stymulacji. Celem jest pomoc kobiecie, przy jak najmniejszych kosztach stymulacji, jakie ponieść musi organizm.

Jest to możliwe dzięki danym, jakimi został zasilony system – a mowa o aż 13 tysiącach cykli stymulacji hormonalnej, które zostały przeprowadzone w Klinikach INVICTA. Posiadając możliwość analizy tylu przypadków jednocześnie, lekarz – korzystając z pomocy sztucznej inteligencji – jest w stanie dobrać najlepszy protokół do in vitro.

Genetyczna Predykcja Stymulacji (GPS™) to jedyne na świecie, nieinwazyjne badanie, umożliwiające oznaczenie statusu genetycznego 16 miejsc w sekwencji DNA 7 genów. Wykonywana techniką minisekwencjonowania analiza, daje szansę zinterpretowania poszczególnych wariantów genów (które wpływają na prawidłową czynność hormonów i ich receptorów) na przebieg i efekt stymulacji hormonalnej.

Jednym słowem, dzięki zastosowaniu badania GPS™ specjaliści są w stanie ustalić, jak czynniki genetyczne wpłyną na indywidualną reakcję konkretnej pacjentki, na efekt stymulacji jajników oraz liczbę pozyskanych komórek jajowych.

Badanie wykonuje się ze śliny lub krwi.

Stymulacja jajników podczas leczenia in vitro

Stymulacja hormonalna (stymulacja jajników/stymulacja owulacji) to procedura przeprowadzana w ramach przygotowań do zapłodnienia metodą pozaustrojową in vitro, podczas której dzięki odpowiednio dobranym lekom, zwiększa się ilość dojrzałych komórek jajowych u kobiety.

Stymulacja owulacji jest stosowana w celu zwiększenia szans na udaną ciążę w wyniku in vitro. Należy bowiem pamiętać, że statystycznie przy 10 zapłodnionych oocytach uzyskuje się jedynie 3-4 prawidłowe, zdolne do transferu zarodki.

„Stymulacja owulacji to etap leczenia, którego pacjentki przystępujące do procedury in vitro często się obawiają. Obawy może budzić ryzyko wystąpienia zespołu hiperstymulacji, czyli nadmiernego pobudzenia jajników. Takie powikłanie występuje niezwykle rzadko, ale nasze pacjentki są świadome tego ryzyka. Obawy wzbudza jednak również samo przyjmowanie leków hormonalnych, które w zależności od wrażliwości pacjentki, może wiązać się z dyskomfortem i mniej lub bardziej odczuwalnymi skutkami ubocznymi” – informuje lek. Katarzyna Gross-Kępińska

Co ma wpływ na udaną stymulację do in vitro:

– wiek,

– waga,

– wynik AMH – stężenie hormonu antymülerowskiego we krwi,

– tryb życia i styl odżywiania kobiety w okresie stymulacji,

– dobór i dawkowanie leków,

– dobór protokołu stymulacji,

– doświadczenie lekarza prowadzącego leczenie.

„Do zapłodnienia in vitro potrzebujemy dobrej jakości komórek jajowych pacjentki. Abyśmy mogli je uzyskać, pacjentka poddawana jest stymulacji hormonalnej, która polega na przyjmowaniu leków hormonalnych tzw. gonadotropin, które pobudzają wzrost oraz dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Na tym etapie kluczowy jest optymalny dobór protokołu stymulacji oraz ustalenie odpowiednich dawek leków” – mówi lek. Katarzyna Gross-Kępińska z Kliniki INVICTA.

Jakie korzyści uzyskają pacjentki z zastosowania systemu AIOO® i badania GPS™ w leczeniu in vitro?

Dogłębna analiza czynników genetycznych, jaką umożliwia system AIOO® i badanie GPS™, podczas leczenia in vitro sprawia, że pacjentce proponowane są najlepsze dla niej protokoły stymulacji uwzględniające optymalne dawki leków.

Z pomocą sztucznej inteligencji leczenie stanie się tańsze i bezpieczniejsze, maksymalnie zindywidualizowane pod konkretną historię leczenia danej pacjentki. Co ma ogromne znaczenie dla niepłodnych, którzy na drodze leczenia napotkali przeszkody w postaci kurczącego się czasu i budżetu na kolejne procedury in vitro.

„Jako pierwsza sieć klinik w Polsce wykorzystujemy sztuczną inteligencję w leczeniu niepłodności. Dlaczego nasze rozwiązanie jest wyjątkowe? Ponieważ już teraz wiemy, że dzięki zastosowaniu oprogramowania AIOO® i badania GPS™ w trakcie procedury in vitro jesteśmy w stanie do 20% precyzyjniej dobierać protokoły stymulacji hormonalnej oraz stosować do 10% niższe dawki leków stymulujących u pacjentek. Dla naszych pacjentek oznacza to, że stymulacja staje się skuteczniejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa oraz tańsza, ponieważ niższe dawki leków, to niższy koszt leczenia” – mówi Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, Prezes Zarządu Grupy INVICTA.

Ile kosztuje IN VITRO AIOO® GPS™?

Wykorzystanie systemu AIOO® nie stanowi dodatkowego kosztu do leczenia in vitro, jaki ponieść musi pacjent. Jest to wsparcie dla lekarza, które ma usprawnić jego pracę.

Jednocześnie IN VITRO AIOO® GPS™ przyczynia się do zmniejszenia kosztów zapłodnienia metodą in vitro. Otrzymując precyzyjniejszą prognozę leczenia, zmniejsza się ilość przyjmowanych leków, co przekłada się na obniżony koszt terapii, przy równoległym zwiększeniu prawdopodobieństwa zajścia w ciążę już przy pierwszej procedurze in vitro.

Badanie GPS™ to koszt 495 zł.

Dla kogo przeznaczone jest IN VITRO AIOO® GPS™?

Nowoczesna technologia IN VITRO AIOO® GPS™ wskazana jest przede wszystkim dla osób, które posiadają zalecenia do in vitro, a przekroczyły 30-35 rok życia. Szczególnie, jeśli wcześniej podchodziły już bezskutecznie do procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

W przypadku leczenia niepłodności czas ma niebagatelne znaczenie i stanowi najcenniejszą walutę starającej się pary. Czym kobieta i mężczyzna starsi, a ich historia leczenia bardziej skomplikowana, tym mniej mają czasu na niepewne sposoby leczenia. W takich sytuacjach należy zgłosić się do ekspertów zaznajomionych z trudnymi przypadkami, którzy zaproponują nowoczesne, najskuteczniejsze rozwiązania.

IN VITRO AIOO® GPS™ to leczenie dla osób, które zostały zakwalifikowane do leczenia in vitro, a zwłaszcza:

  • szukają najskuteczniejszych rozwiązań,
  • przekroczyły 30-35 lat,
  • zmagają się z niskim AMH, a planują ciążę,
  • są po niepowodzeniu in vitro z wykorzystaniem własnych komórek,
  • chcą ograniczyć negatywne skutki terapii hormonalnej przy in vitro,
  • obawiają się wystąpienia hiperstymulacji,
  • pragną skorzystać z nowoczesnych technologii, do tej pory niedostępnych.

„W Klinikach INVICTA zawsze staraliśmy się iść z duchem czasu, a nawet wyprzedzać ten czas, poprzez wprowadzanie nowych oraz tworzenie własnych metod leczenia. Dziś pracujemy ze sztuczną inteligencją, aby walczyć o każdy procent skuteczności leczenia więcej” – dodaje Prezes Zarządu Grupy INVICTA.

Artykuł sponsorowany

POLECAMY TAKŻE:

III edycja Konferencji Medycznej „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy”

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *