Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg medyczny, który polega na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Najczęściej stosowany w dermatologii i medycynie estetycznej. Okazuje się jednak, że mezoterapia skutecznie może odmładzać także jajniki, co jest szansą zwłaszcza dla kobiet, które z powodu przedwczesnego ich wygasania nie mogą zajść w ciążę. Tylko jedna klinika w Polsce przeprowadza ten zabieg.
Przedwczesne wygasanie czynności jajników to jedna z poważniejszych przyczyn niepłodności kobiet. Obniżona produkcja – w dodatku coraz słabszej jakości komórek jajowych, u kobiet może zacząć się nawet przed ukończeniem czterdziestu lat, a w niektórych przypadkach proces ten ma początek znacznie wcześniej. I choć to oczywiste, że płodność kobiety wraz z wiekiem się obniża, a najlepszym z punktu widzenia biologii momentem na zajście w ciążę jest dla kobiety przedział wiekowy między 20 a 25 rokiem życia, to wiadomo również, że realizowanie planów związanych z powiększeniem rodziny u większości par rozpoczyna się często zdecydowanie później.
Przeczytaj: Trzydziestolatki z menopauzą. I co dalej?
Mezoterapia sposobem na niskie AMH
Kobietom starającym się o dziecko, u których zdiagnozowano przedwczesne wygasanie jajników, czyli de facto – wczesną menopauzę, nie pozostaje zazwyczaj za wiele czasu, by zajść w ciążę z pomocą własnych komórek jajowych, a zdarza się, że nieskuteczna okazuje się także metoda in vitro. Istnieje oczywiście wiele sposobów medycznych, by opóźnić proces „starzenia” się jajników, są także historie par, które z medycznego punktu widzenia, przy bardzo złych wynikach AMH, nie powinny były zajść w ciążę, a jednak zachodziły – niektóre dzięki in vitro, ale i zdarza się, że ciąża była wynikiem naturalnego poczęcia. Niestety – wiele kobiet usłyszało jednak od lekarza, że jedyną szansą na potomstwo jest adopcja komórek dawczyni.
Naukowców od dawna pasjonuje temat menopauzy i od lat trwają zaawansowane prace nad sposobami zregenerowania i odmłodzenia jajników tak, by zauważalnie wydłużyć płodność kobiety. Jednym z takich sposobów okazuje się być mezoterapia, która bardziej kojarzy się paniom z zabiegiem medycyny estetycznej niż fotelem ginekologicznym. Tymczasem ostrzyknięcie jajników osoczem bogatopłytkowym, które uzyskuje się – podobnie jak w przypadku zabiegu upiększającego i odmładzającego na twarz – po odwirowaniu próbki krwi pacjentki, jest skuteczną metodą pobudzenia uśpionych jajników i przywrócenia im pracy.
Metoda jest wciąż nowatorska i nie wszystkie kliniki wprowadziły ją do swojej oferty leczenia niepłodności. Stosuje się ją w niektórych placówkach w USA, Izraelu czy Grecji i tylko jedna klinika w Polsce zdecydowała się przeprowadzać taki zabieg.
Mezoterapia jajników – po zabiegu kobiety zachodzą w ciążę
Dr Janusz Pałaszewski, ordynator Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie, gdzie prowadzi się obserwację skuteczności mezoterapii jajników, w rozmowie z Rp.pl powiedział, że efekty są zauważalne, zwłaszcza u kobiet o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej. W ciągu dwóch lat w placówce wykonano 70 takich zabiegów, w wyniku których odnotowano średnio 30-procentową poprawę czynności jajników, co jego zdaniem można uznać za sukces.
„W wyniku leczenia, trzy pacjentki zaszły w ciążę w toku naturalnych starań, kilka innych poczęło dziecko po zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego” – mówił dr Pałaszewski. I jak zaznacza, jego zdaniem mezoterapia jajników zdecydowanie zwiększa skuteczność metody in vitro z 1 do ok. 20 proc.
Jakie kobiety mogą skorzystać z mezoterapii jajników? Przede wszystkim te, które mają zauważalnie obniżoną rezerwę jajnikową, a które znajdują się w wieku potencjalnie reprodukcyjnym, kobiety po nieudanych procedurach in vitro, no i oczywiście te, które są w wieku menopauzalnym, a chcą przesunąć w czasie skutki przekwitania.
Sam zabieg nie jest skomplikowany – należy do bezpiecznych i mało inwazyjnych. Jak podkreśla jednak dr Pałaszewski, zabieg nie gwarantuje przedłużenia „młodości” hormonalnej, może jednak przywrócić na jakiś czas owulację oraz zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania jednej lub kilku komórek w procedurze wspomaganego rozrodu. Zdaniem specjalisty mezoterapia jajników nie musi się zakończyć sukcesem, ale zdecydowanie może wpłynąć na to, że kobieta zajdzie w ciążę bez konieczności adoptowania komórki dawczyni. Co istotne, efekt zabiegu nie jest natychmiastowy – aktywacja jajników następuje po ok. 2-4 miesiącach.
Mimo sukcesów, jakie ma polska placówka, wielu specjalistów z daleko posuniętą ostrożnością przygląda się i ocenia tę metodę, tłumacząc to wciąż zbyt skromną dokumentacją potwierdzającą „globalną” skuteczność metody. Nie zmienia to faktu, że dla kobiet, którym udało się dzięki niej zajść w ciążę, to spełnienie największego marzenia. W Polsce na taki moment czeka 1,5 miliona par i miejmy nadzieję, że dzięki medycynie liczba ta będzie skutecznie się zmniejszać.
Źródło: rp.pl
PRZECZYTAJ: Jak obudzić uśpione jajniki?
IVA budzi uśpione pęcherzyki. Nowa metoda leczenia kobiet z chorymi jajnikami
Monika
2023-01-06 07:57Pragnę zajsc w ciąże
Monika
2023-01-06 07:56Prunuje zajść w ciążę ale nie mogę przechodze przekwitanie tak mi ginekologa powiedział a pragnę dziecka z mezem