Mezoterapia jajników - zabieg, który pomaga kobietom zajść w ciążę przy niskim AMH

Mezoterapia jajników – nowatorski zabieg, który pomaga kobietom zajść w ciążę

Mezoterapia to niechirurgiczny zabieg medyczny, który polega na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Najczęściej stosowany w dermatologii i medycynie estetycznej. Okazuje się jednak, że mezoterapia skutecznie może odmładzać także jajniki, co jest szansą zwłaszcza dla kobiet, które z powodu przedwczesnego ich wygasania nie mogą zajść w ciążę. Tylko jedna klinika w Polsce przeprowadza ten zabieg.

Przedwczesne wygasanie czynności jajników to jedna z poważniejszych przyczyn niepłodności kobiet. Obniżona produkcja – w dodatku coraz słabszej jakości komórek jajowych, u kobiet może zacząć się nawet przed ukończeniem czterdziestu lat, a w niektórych przypadkach proces ten ma początek znacznie wcześniej. I choć to oczywiste, że płodność kobiety wraz z wiekiem się obniża, a najlepszym z punktu widzenia biologii momentem na zajście w ciążę jest dla kobiety przedział wiekowy między 20 a 25 rokiem życia, to wiadomo również, że realizowanie planów związanych z powiększeniem rodziny u większości par rozpoczyna się często zdecydowanie później.

Przeczytaj: Trzydziestolatki z menopauzą. I co dalej?

Mezoterapia sposobem na niskie AMH

Kobietom starającym się o dziecko, u których zdiagnozowano przedwczesne wygasanie jajników, czyli de facto – wczesną menopauzę, nie pozostaje zazwyczaj za wiele czasu, by zajść w ciążę z pomocą własnych komórek jajowych, a zdarza się, że nieskuteczna okazuje się także metoda in vitro. Istnieje oczywiście wiele sposobów medycznych, by opóźnić proces „starzenia” się jajników, są także historie par, które z medycznego punktu widzenia, przy bardzo złych wynikach AMH, nie powinny były zajść w ciążę, a jednak zachodziły – niektóre dzięki in vitro, ale i zdarza się, że ciąża była wynikiem naturalnego poczęcia. Niestety – wiele kobiet usłyszało jednak od lekarza, że jedyną szansą na potomstwo jest adopcja komórek dawczyni.

Naukowców od dawna pasjonuje temat menopauzy i od lat trwają zaawansowane prace nad sposobami zregenerowania i odmłodzenia jajników tak, by zauważalnie wydłużyć płodność kobiety. Jednym z takich sposobów okazuje się być mezoterapia, która bardziej kojarzy się paniom z zabiegiem medycyny estetycznej niż fotelem ginekologicznym. Tymczasem ostrzyknięcie jajników osoczem bogatopłytkowym, które uzyskuje się – podobnie jak w przypadku zabiegu upiększającego i odmładzającego na twarz – po odwirowaniu próbki krwi pacjentki, jest skuteczną metodą pobudzenia uśpionych jajników i przywrócenia im pracy.

Metoda jest wciąż nowatorska i nie wszystkie kliniki wprowadziły ją do swojej oferty leczenia niepłodności. Stosuje się ją w niektórych placówkach w USA, Izraelu czy Grecji i tylko jedna klinika w Polsce zdecydowała się przeprowadzać taki zabieg.

Mezoterapia jajników – po zabiegu kobiety zachodzą w ciążę

Dr Janusz Pałaszewski, ordynator Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie, gdzie prowadzi się obserwację skuteczności mezoterapii jajników, w rozmowie z Rp.pl powiedział, że efekty są zauważalne, zwłaszcza u kobiet o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej. W ciągu dwóch lat w placówce wykonano 70 takich zabiegów, w wyniku których odnotowano średnio 30-procentową poprawę czynności jajników, co jego zdaniem można uznać za sukces.

„W wyniku leczenia, trzy pacjentki zaszły w ciążę w toku naturalnych starań, kilka innych poczęło dziecko po zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego” – mówił dr Pałaszewski. I jak zaznacza, jego zdaniem mezoterapia jajników zdecydowanie zwiększa skuteczność metody in vitro z 1 do ok. 20 proc.

Jakie kobiety mogą skorzystać z mezoterapii jajników? Przede wszystkim te, które mają zauważalnie obniżoną rezerwę jajnikową, a które znajdują się w wieku potencjalnie reprodukcyjnym, kobiety po nieudanych procedurach in vitro, no i oczywiście te, które są w wieku menopauzalnym, a chcą przesunąć w czasie skutki przekwitania.

Sam zabieg nie jest skomplikowany – należy do bezpiecznych i mało inwazyjnych. Jak podkreśla jednak dr Pałaszewski, zabieg nie gwarantuje przedłużenia „młodości” hormonalnej, może jednak przywrócić na jakiś czas owulację oraz zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania jednej lub kilku komórek w procedurze wspomaganego rozrodu. Zdaniem specjalisty mezoterapia jajników nie musi się zakończyć sukcesem, ale zdecydowanie może wpłynąć na to, że kobieta zajdzie w ciążę bez konieczności adoptowania komórki dawczyni. Co istotne, efekt zabiegu nie jest natychmiastowy – aktywacja jajników następuje po ok. 2-4 miesiącach.

Mimo sukcesów, jakie ma polska placówka, wielu specjalistów z daleko posuniętą ostrożnością przygląda się i ocenia tę metodę, tłumacząc to wciąż zbyt skromną dokumentacją potwierdzającą „globalną” skuteczność metody. Nie zmienia to faktu, że dla kobiet, którym udało się dzięki niej zajść w ciążę, to spełnienie największego marzenia. W Polsce na taki moment czeka 1,5 miliona par i miejmy nadzieję, że dzięki medycynie liczba ta będzie skutecznie się zmniejszać.

Źródło: rp.pl

PRZECZYTAJ: Jak obudzić uśpione jajniki?

IVA budzi uśpione pęcherzyki. Nowa metoda leczenia kobiet z chorymi jajnikami

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *