In vitro w Zduńskiej Woli

Miejski program in vitro w Zduńskiej Woli może ruszyć jeszcze wiosną 2023 r.

Jeszcze wiosną 2023 roku ma ruszyć miejski program in vitro w Zduńskiej Woli. Ile par będzie mogło skorzystać z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego?

W całej Polsce do końca stycznia trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro”, która zakłada przywrócenie finansowania procedury zapłodnienia pozaustrojowego dla wszystkich niepłodnych par w Polsce. Podpisy pod projektem zbierano także w Zduńskiej Woli – do tej pory 2000 jej mieszkańców wyraziło poparcie dla finansowania in vitro.

Miejski program in vitro w Zduńskiej Woli – kiedy?

Prezydent miasta Paweł Szewczyk ogłosił także, że miasto wystąpiło o licencję na program miejski dofinansowujący IVF dla swoich mieszkańców.  Zduńska Wola chce wspierać niepłodne pary, a program refundujący in vitro ma być oparty na łódzkim wzorcu. Jak podkreślał prezydent miasta, to kwestia kilku dni, by Zduńska Wola otrzymała taką zgodę. – Program będziemy realizowali we współpracy z naszą miejską przychodnią – mówił.

Przeczytaj: In vitro w Łodzi – miejski program dofinansowania będzie działał do 2025 r.

Samorządowcy miasta liczą, że jeszcze późną wiosną będzie można objąć leczeniem kilka, może kilkanaście par. Podobnie jak w innych miejscowościach, gdzie działają programy in vitro, tak i w Zduńskiej Woli będą obowiązywały kryteria, które para będzie musiała spełnić. Na pewno będzie to zamieszkanie w Zduńskiej Woli i wiek między 20 a 40 lat, a także przynależność do miejskiego POZ. Refundacja ma wynieść 5 tys. zł do jednego zabiegu.

Tak dla in vitro – gdzie złożyć podpis?

Tymczasem do końca stycznia 2023 będzie trwała zbiórka podpisów pod inicjatywą ustawodawczą „TAK dla in vitro”. Aby projekt mógł być złożony w Sejmie, potrzeba 100 tys. podpisów. To ogromna szansa na przywrócenie rządowego programu in vitro i dofinansowywanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego wszystkim potrzebującym parom w Polsce. Obywatelski projekt zakłada, że na realizację tego celu przeznaczonych zostanie nie mniej niż 500 milionów złotych, którymi będzie zarządzał Minister Zdrowia.  

Przypomnijmy, że program in vitro z budżetu państwa działał w Polsce w latach 2013-2016 i przeznaczono na niego wówczas blisko 250 milionów złotych. Efektem programu było przyjście na świat 22 tysięcy dzieci.

Jeśli chcesz złożyć podpis pod projektem „Tak dla in vitro”, tutaj znajdziesz listę wszystkich miast i sposób, w jaki można się podpisać: Tak dla in vitro – gdzie złożyć podpis?

 

Źródło: zdunskawola.naszemiasto.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Szokująca ulotka PiS: „Dziecko poczęte z probówki jest produktem, a nie życiem. Nie jest istotą – jest zwierzęciem.”

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *