Mięso w diecie dziecka
artykuł sponsorowany

Mięso w diecie dziecka: kiedy i jakie wybierać dla prawidłowego rozwoju malucha?

Mięso jest bogatym źródłem żelaza i białka – składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju małego organizmu. Według aktualnych zaleceń można wprowadzać je do jadłospisu niemowlęcia już na początku rozszerzania diety. Jakie mięso wybrać? Jakie mięsne obiadki dla niemowląt warto wprowadzić do codziennego menu malucha? O czym należy pamiętać, rozszerzając dietę niemowlaka? Sprawdź!

Rozszerzanie diety niemowląt – kolejność wprowadzania produktów

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia. Natomiast specjaliści z Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) informują, że rozszerzanie diety niemowlęcia można rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. m.ż.) i nie później niż w 26. t.ż. (początek 7. m.ż.).  Do 6. miesiąca życia proces rozszerzania diety służy przede wszystkim odkrywaniu nowych smaków i konsystencji, a najważniejszym pokarmem powinno nadal pozostać mleko mamy.

Obecnie nie istnieją ścisłe wytyczne dotyczące kolejności wprowadzania nowych produktów do jadłospisu dziecka. Specjaliści do spraw żywienia niemowląt i małych dzieci zalecają, aby na początku rozszerzania diety podawać warzywa, ponieważ dostarczają witamin, składników mineralnych i błonnika. Warzywa nie są tak słodkie jak owoce – wprowadzenie owoców jako pierwszych mogłoby skutkować niechęcią do jedzenia warzyw.

Po około 2-3 tygodniach od wprowadzenia pierwszych warzyw do diety dziecka możesz włączyć owoce. Kolejno warto zaproponować maluszkowi zboża, np. w postaci kaszki. Gdy maluch pozna nową konsystencję i przyzwyczai się do niej, świetnym pomysłem jest dodanie do kaszki poznanych wcześniej owoców.

Następnym ważnym krokiem w rozszerzaniu diety niemowlęcia jest podanie mu mięsa, które dostarczy sporej dawki żelaza i białka, a następnie wartościowych ryb, bogatych w kwasy omega-3. Unikaj ryb drapieżnych, takich jak np. szczupak, tuńczyk czy makrela, ponieważ kumulują w sobie największą ilość toksyn i metali ciężkich. Warto mieć świadomość, że zapasy żelaza w organizmie dziecka (pobrane od mamy) kończą się około 5.-6. miesiąca życia, dlatego tak ważne jest dostarczanie tego ważnego składnika wraz ze spożywanym pokarmem.

W diecie niemowlaka ważne miejsce powinny zajmować także: nabiał – źródło m.in. białka i wapnia, jaja – bogate w żelazo i witaminy, a także zdrowe tłuszcze roślinne.

Jak wprowadzić mięso do diety maluszka?

Na początku rozszerzania diety najlepiej sięgać po wysokiej jakości mięso drobiowe, np. z indyka – chude, delikatne w smaku oraz lekkostrawne, idealne dla wrażliwych brzuszków. Dobrym wyborem jest również mięso z kurczaka oraz cielęcina. W kolejnych miesiącach rozszerzania diety można sięgnąć także po jagnięcinę, mięso z królika oraz wołowinę.

Bardzo ważne jest, aby mięso, które podajesz swojemu dziecku, pochodziło ze sprawdzonego, zaufanego źródła. Podczas rozszerzania diety niemowlęcia możesz skorzystać z gotowych mięsnych zupek i obiadków w słoiczkach BoboVita, przeznaczonych dla niemowląt i dzieci w różnym wieku. Znajdujące się w nich mięsa są dokładnie badane pod względem wartości odżywczych, a także pozostałości antybiotyków i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Słoiczki BoboVita to jakość potwierdzona na 100% – zawierają to, co najlepsze dla Twojego maluszka.

Mięso warto podawać dziecku 2-3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni proponować mu inne źródła białka i żelaza, np. ryby, jaja czy nasiona roślin strączkowych.

O czym pamiętać, rozpoczynając rozszerzanie diety niemowlaka?

Kluczową zasadą podczas rozszerzania diety jest wprowadzanie nowych produktów pojedynczo i obserwowanie reakcji organizmu (np. czy nie wystąpiła reakcja alergiczna po spożyciu nieznanego dotąd warzywa). Pamiętaj, że produkty potencjalnie alergizujące (jak m.in. gluten, orzechy czy cytrusy) można proponować w tym samym czasie, co inne artykuły. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane po ich spożyciu, skonsultuj się z pediatrą.

Na początku rozszerzania diety maluch jedynie próbuje nowych smaków. Podawaj mu małe ilości nieznanych dotąd produktów i obserwuj, jak na nie reaguje. Nie pomijaj karmienia mlekiem, które do tej pory spożywało Twoje dziecko. Do końca pierwszego roku życia to mleko pozostaje podstawą diety maluszka.  Dopiero około 8.-9. miesiąca, kiedy zauważysz, że maluch zaczął jeść większe ilości nowych produktów, jedno karmienie mlekiem możesz zacząć zastępować posiłkiem uzupełniającym.

Podczas rozszerzania diety warto korzystać z ziół i przypraw, które sprawią, że podawane posiłki będą atrakcyjniejsze smakowo. Należy unikać soli, która może prowadzić np. do nadmiernego obciążenia nerek, oraz cukru – zwiększającego ryzyko występowania nadwagi, otyłości oraz próchnicy.

Rozszerzanie diety to dobry moment na kształtowanie u dziecka prawidłowych nawyków żywieniowych, np. picia wody małymi porcjami, ale często. Nawet co kilkanaście minut proponuj maluszkowi czystą, źródlaną lub niskozmineralizowaną wodę o niskiej zawartości siarczanów i sodu.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających.  Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *