Listopadowa akcja Movember na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń wielu polskich miast. Tej jesieni odbywa się jubileuszowa, 10. edycja kampanii Mosznowładcy. Mosznowładcy działają w duchu międzynarodowego ruchu movemberowego, zapoczątkowanego w 2004 roku w Australii poprzez zapuszczanie wąsów, by prowokować do rozmów o męskim zdrowiu.
Nowotwór jądra jest najczęściej występującym nowotworem u chłopców i mężczyzn przed 30. rokiem życia, a nowotwór prostaty to najczęstszy typ nowotworu, jaki dotyka w ogóle mężczyzn w Polsce. Oba nowotwory są w pełni wyleczalne, ale tylko pod warunkiem profilaktyki i wczesnego wykrycia. Nieleczone mogą być poważną przyczyną także męskiej niepłodności.
Co to jest Movember
W ciągu dziesięciu lat działań niezależna polska kampania rozrosła się, nabrała rozmachu i obecnie trwa od końca września aż do początku grudnia! Organizator akcji, czyli Fundacja Kapitan Światełko, chce zapewnić jak największej liczbie mężczyzn możliwość przebadania się – bezpłatnie, bezboleśnie i bez zapisów, z podwójnego gabinetu USG będzie mogło skorzystać ponad 500 osób jednego dnia. 10. edycja kampanii Mosznowładcy jest krokiem w kierunku zapewnienia jak największej liczbie mężczyzn w całym kraju bezpłatnego dostępu do badań przesiewowych pod kątem zdrowia jąder i prostaty. Nowe lokalizacje zapewnia współpraca z siecią Atrium. – Podwójny gabinet, przygotowany dzięki zaangażowaniu naszego ambasadora, Baniaka, po raz pierwszy ruszył w trasę w ubiegłym roku. Dzięki temu w ubiegłym roku przebadaliśmy ponad 7000 osób i liczymy na to, że w tym roku uda się pobić kolejny rekord – mówi Jakub Kajdaniuk, rzecznik prasowy Fundacji Kapitan Światełko.
Co roku badania przyciągają tłumy mężczyzn w galeriach handlowych na terenie całej Polski.
Coraz większe zainteresowanie badaniami to efekt wielu lat pracy edukatorów Fundacji, popularyzujących temat męskiego zdrowia i zdejmujący tabu z badań intymnych. Aby ograniczyć czas oczekiwania na badanie, w 2022 roku rozbudowano mobilną infrastrukturę. Jest to odpowiedź na oczekiwania ustawiających się w kolejkach mężczyzn i jeszcze większa zachęta do wzięcia udziału w akcji w kolejnych miastach. Dzięki wsparciu grupy Atrium na mapie tegorocznej kampanii pojawi się wiele nowych lokalizacji, a badania będą realizowane przez niemal 3 miesiące – od końca września do początku grudnia.
To się dzieje w męskiej głowie
Kampania Mosznowładcy dotyczy jednak nie tylko intymnego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. – To, co dzieje się w męskiej głowie jest równie ważne jak to, co dzieje się w majtkach – przekonują organizatorzy akcji. Po pandemii COVID-19 z powodu społecznej izolacji, ale także pogorszenia się warunków ekonomicznych wielu osób, liczba samobójstw wśród mężczyzn zwiększyła się aż o 20 proc. Informacje o tym coraz częściej pojawiają się w mainstreamowych mediach, co jeszcze bardziej skłania do podjęcia działań na tym polu. Kwestie zdrowia psychicznego są obecnie równie dużym wyzwaniem jak diagnostyka i leczenie nowotworów. Fundacja Kapitan Światełko chce uczulać również i na tym polu, poprzez kampanię Mosznowładcy.
Ambasadorami kampanii ponownie zostali youtuberzy – Cyber Marian i Michał Bańka (z kanału Baniak Baniaka), prezenter Mateusz Jędraś oraz Juan Zumeta i Jakub Nowicki. Nowym członkiem tej grupy jest Maciej Mazurek – bloger, grafik, znawca mediów społecznościowych i wykładowca CDV. Dzięki Michałowi Bańce i jego fanom wiosną ubiegłego roku organizatorom akcji udało się zebrać środki niezbędne do rozbudowy gabinetu o drugie stanowisko do badań USG jąder.
Movember 2023. Bezpłatne badania profilaktyczne
Kampania Mosznowładcy ma na celu nie tylko namawianie mężczyzn do dbania o swoje zdrowie intymne, ale także umożliwienie realnego skorzystania z bezpłatnej profilaktyki nowotworów jąder i prostaty. W ramach akcji skorzystać można każdego roku z bezbolesnych, nieinwazyjnych badań USG jąder, które adresowane są do wszystkich mężczyzn pomiędzy 18. a 40. rokiem życia. Panowie po 40stce mogą skorzystać z jakościowych testów poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty z jednej kropli krwi pobranej z palca. Badania nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania i każde z nich trwa jedynie kilka minut. Testy marki „Domowe Laboratorium” są szybkie i wiarygodne, a organizatorzy korzystają z nich od lat dzięki wsparciu firmy Hydrex.
Łącznie w ramach poprzednich edycji kampanii przebadano ponad 25 000 mężczyzn, diagnozując 164 nowotwory – osoby z wykrytą nieprawidłowością mogą wcześniej zacząć się leczyć i rozwiązać problem z mniejszymi konsekwencjami dla swojego zdrowia. Nowotwory rozwijają się bardzo szybko i każdy miesiąc ma znaczenie.
W tym roku z bezpłatnych badań skorzystać będzie można w Pile, Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Gdańsku, Bytomiu, Bydgoszczy, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Zielonej Górze.
Polecamy:
Co warto wiedzieć o nowotworach męskich
Nowotwór jądra jest najczęściej występującym nowotworem u chłopców mężczyzn przed 30. rokiem życia. Główna grupa ryzyka to 14-35 lat. Rak jądra nie ma dokładnie określonych czynników ryzyka – może przydarzyć się bez względu na styl życia czy historię nowotworów w rodzicie. Rak jądra dotyka ok 2 tys. mężczyzn w Polsce i odpowiada za niemal 300 zgonów każdego roku. Polska ma największą śmiertelność tego nowotworu z uwagi na późne wykrycie w wielu przypadkach (15%
śmiertelność, dla porównania w Europie wynosi ona ok 5%).
Wcześnie wykryty rak jądra jest w niemal wszystkich przypadkach łatwo wyleczalny. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu i regularne (comiesięczne) samobadanie. Porównywanie struktury i kształtu obu jąder pozwala zauważyć zmiany, które pojawiają się właściwie zawsze asymetrycznie, na jednym jądrze.
W ramach kampanii organizatorzy namawiają do regularnego samobadania, ponieważ znajomość własnego ciała pozwala ocalić zdrowie, a nawet życie.
Nowotwór prostaty to najczęstszy typ nowotworu jaki dotyka mężczyzn w Polsce. Diagnozuje się coraz młodszych mężczyzn, dlatego zaleca się, aby diagnostykę w tym kierunku rozpocząć już po czterdziestce. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi raka prostaty (stercza) są: palenie papierosów, ciężkostrawna dieta, czynniki genetyczne (historia w rodzinie) oraz niska aktywność seksualna.
Raka prostaty diagnozuje się corocznie u ponad 16 tys. mężczyzn w Polsce. Jest przyczyną ponad 5tys. zgonów każdego roku. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność raka prostaty zwiększa się – w pozostałych systematycznie spada. Wcześnie wykryty nowotwór prostaty ma ogromne szanse na całkowite wyleczenie i kontrolowanie rozwoju choroby. Pierwsze objawy, jakie można zauważyć, to problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia erekcji, a także objawy bólowe. Pierwszą linią diagnostyki są regularne (coroczne) badania poziomu PSA we krwi oraz wizyty u urologa.
Movember 2023. Harmonogram wydarzeń
Realizowane przez Fundację Kapitan Światełko. Podwójny gabinet:
- 18 XI Kraków, Galeria Bronowice
- 24+25 XI Poznańskie Targi Piwne
- 2 XII Warszawa, Atrium Promenada
Wydarzenia wspierające
Realizowane przez lokalnych partnerów Fundacji Kapitan Światełko. Pojedynczy gabinet:
- 18 XI – Szczecin, C.H. Galaxy
- 25 XI – Zielona Góra, Forum Mall
Realizacja serii badań jest po raz ósmy wspierana jest przez Nationale-Nederlanden. Firma została trzykrotnie uhonorowana grand prix w konkursie Dobroczyńca Roku za wspieranie profilaktyki męskich nowotworów wspólnie z Fundacją Kapitan Światełko, otrzymała również wyróżnienia. W gronie partnerów akcji znalazły się także firmy BNP Paribas, Olivia Garden i ZEW for Men. Wsparcie technologiczne zapewniają ponownie firmy Hydrex z marką Domowe Laboratorium i Profimedical.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Źródło: Materiały Prasowe/Fundacja Kapitan Światełko
Dodaj komentarz