Dofinansowanie in vitro w Krakowie

Nareszcie dofinansowanie in vitro w Krakowie! Miasto rusza z wyczekanym programem

Milion złotych przeznaczy Kraków na wspieranie niepłodnych par – start programu już w 2022 roku! Czwarty z kolei projekt obywatelski w końcu został przyjęty przez radnych – wsparcie obejmie około 200 niepłodnych par. Sprawdź, czy przysługuje ci dofinansowanie in vitro w Krakowie!

Wygrana batalia o refundację

Po latach odrzucania obywatelskich inicjatyw mieszkańcy Krakowa wreszcie będą mogli skorzystać z dofinansowania in vitro. W odpowiedzi na likwidację rządowego programu do krakowskich radnych kierowano wnioski już od 2017 r. Wtedy to z projektem wystąpiła Małgorzata Jantos. Zarówno ten, jak i kolejny projekt: “In vitro dla krakowian/-ek”, koordynowany przez Ninę Gabryś zostały przez radnych odrzucone. W 2019 r. już wydawało się, iż dofinansowanie in vitro w Krakowie wreszcie będzie – wtedy kolejny projekt przedstawiony przez Jantos, Gabryś i Alicję Szczepańską został przyjęty. Jednak ostatecznie odrzucił go wojewoda.

Nareszcie jednak Kraków poszedł w ślady innych dużych i mniejszych polskich miast. Czwarty projekt został przyjęty przez radnych i zaakceptowany przez wojewodę. Pary zmagające się z niepłodnością mieszkające w Krakowie wreszcie będą miały swoją refundację!

Po zawarciu umów pomiędzy gminą miejską Kraków a klinikami na realizację tego programu, rozpocznie się rejestracja par. Ta będzie prowadzona bezpośrednio w klinikach, które będą przesyłać informację o zakwalifikowaniu par do programu, a gmina na podstawie i według kolejności wpływu, przydziela dofinansowania do procedur. I tak aż do wyczerpania limitu środków finansowych na program – powiedziała Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. równego traktowania.

Dofinansowanie in vitro w Krakowie w 2022 r.

Miasto na realizację projektu przeznaczyło budżet w wysokości aż 1 miliona złotych. Taka kwota pozwoli na leczenie aż 200 par. Każda może liczyć na 5 tys. zł dofinansowania do jednej procedury in vitro lub jednej adopcji zarodka. Konieczne będzie spełnienie standardowych kryteriów. To m.in. wiek kobiety w przedziale 20-42 lata.

Według szacunków, w Krakowie jest około 600 niepłodnych par, dla których jedyną szansą na doczekanie się upragnionego dziecka jest in vitro. Wiele z nich nie może sobie pozwolić na finansowanie procedury z własnej kieszeni. Dzięki wsparciu miasta będą mogły skorzystać nie tylko z refundacji in vitro, ale też m.in. z bezpłatnej wizyty u psychologa wyspecjalizowanego w kwestii niepłodności.

Na 28 marca 2022 r. miasto zaplanowało spotkanie informacyjne online, w którym będzie można poznać więcej szczegółów.

 

 

Źródło: https://krakow.wyborcza.pl/krakow

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Inseminacja a in vitro – różnice. Kiedy inseminacja będzie najlepszym wyborem i jak się przygotować?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *