nieudane in vitro

Nie poddawaj się! Leczenie po nieudanym in vitro

Rozmowa z dr n. med. Robertem Czechem, specjalistą leczenia niepłodności

Nie poddawaj się! Leczenie po nieudanym in vitro

Pary decydujące się na in vitro wiążą z tym leczeniem wielkie nadzieje. Im bardziej liczą na ciążę, tym silniej odczuwają frustrację, smutek, a nawet gniew, gdy transfer nie zakończy się powodzeniem. W tym czasie starająca się para szczególnie potrzebuje wsparcia emocjonalnego. Jednak równie ważna jest dla nich wiedza medyczna – wskazówki dotyczące dalszego leczenia. O tym, jak rozpoznaje się przyczyny niepowodzenia w in vitro i jaki kierunek należy obrać w dalszym leczeniu rozmawiamy z doktorem Robertem Czechem – specjalistą leczenia niepłodności z kliniki Gameta.

Co oznacza brak ciąży po jednym transferze zarodka?

Przyczyny nieudanego in vitro bywają bardzo różne. Podczas analizy lekarz bierze pod uwagę kwestie takie jak m.in.:

  • Czy nie doszło do wzrostu pęcherzyków w czasie stymulacji?
  • Nie uzyskano prawidłowych komórek jajowych?
  • Nie doszło do transferu?
  • Czy nie było zarodków do transferu?
  • Nie uzyskano ciąży po transferze prawidłowego zarodka?
  • Ile wykonano transferów bez uzyskania ciąży / urodzenia?

Pytania te pozwalają zdefiniować pojęcie „braku powodzenia” w in vitro. Należy jednak podkreślić, iż nieudany pierwszy transfer jest zjawiskiem bardzo częstym i nie musi wzbudzać niepokoju.

Brak ciąży po jednym nieudanym transferze zupełnie nic nie oznacza. Ten zarodek po prostu nie miał szczęścia – nie zagnieździł się. Nie potrafimy powiedzieć, dlaczego. Być może przestał się rozwijać, może nie pasowało mu środowisko – tego nie wiemy. Wiemy jednak z całą pewnością, że niepowodzenie jednego transferu o niczym złym nie świadczy. Co trzeba zrobić dalej? Transferować kolejny zarodek – przekonuje doktor Robert Czech.

Jakie badania genetyczne powinno się zrobić przy niepowodzeniach in vitro?

W wielu przypadkach nawet 2-3 niepowodzenia transferu zarodków nie stanowią jeszcze powodu do niepokoju. Jednak czasem lekarz może zalecić wykonanie badań genetycznych – dotyczy to przede wszystkim kobiet przed 30. rokiem życia, u których po 2-3 transferach nie doszło do ciąży.

Podstawowym badaniem genetycznym w wypadku braku ciąż jest badanie kariotypu. Ono oczywiście nie powie, czy jest wszystko dobrze genetycznie, jednakże należy pamiętać, iż aż trzy czwarte problemów genetycznych jest stwierdzanych na podstawie nieprawidłowej budowy chromosomów. Zwykłe badanie kariotypu pomoże to ocenić. Wykonuje się badanie zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny – tłumaczy doktor Robert Czech.

Jak zniwelować skurcze macicy po in vitro?

Przyczyną silnych, bolesnych skurczów macicy po wykonaniu transferu zarodka najczęściej jest stres. Dolegliwości takie mogą pojawić się np. kilka godzin po zabiegu. Wzbudzają u pacjentek niepokój – tym bardziej, jeśli transfer zakończył się niepowodzeniem.  

Technika transferu powinna być jak najmniej traumatyczna. Dbamy nawet o to, by żel stosowany przy zabiegu pod kontrolą USG był ciepły. Staramy się, by pacjentka była jak najmniej zestresowana. Wszystkie te rzeczy mają znaczenie. W taki sposób wykonywane in vitro niweluje ryzyko wystąpienia skurczów macicy. Czasem bywa jednak jakaś przyczyna takiego stanu rzeczy – trudny transfer, silne przeżycia itp. Można podawać antagonistów oksytocyny – to metoda, która kilka lat temu stała się popularna, ale nie zyskała akceptacji na całym świecie – tłumaczy doktor Czech.

Więcej rozmów ze specjalistami leczenia niepłodności na kanale PłodnośćPL TV

PłodnośćPL TV na Youtube

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *