Niedrożność jajowodów a starania o dziecko

(Nie)drożność jajowodów a zapłodnienie. Możesz nie wiedzieć, że masz problem

(Nie)drożność jajowodów a zapłodnienie. Możesz nie wiedzieć, że masz problem

Problem z drożnością jajowodów stanowi przyczynę niepłodności od 25 do 35% par. Niestety, nie daje ona żadnych objawów – poza przedłużającymi się niepowodzeniami w staraniach o ciążę. Kiedy należy wykonać badanie drożności jajowodów? Jakie są metody leczenia niepłodności w tej sytuacji? Po jakim czasie od zabiegu laparoskopii można starać się o ciążę? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr n. med. Marek Tomala – ginekolog-położnik i specjalista leczenia niepłodności z Kliniki GMW oraz Parens w Opolu.

Kiedy należy zbadać drożność jajowodów?

Wskazania do wykonania badania drożności jajowodów zasadniczo pokrywają się ze wskazaniami do rozpoczęcia leczenia niepłodności. To przede wszystkim brak ciąży po 12 miesiącach starań u kobiety poniżej 35. roku życia i po 6 miesiącach u kobiety po 35. roku życia.

Inne wskazania to:

  • Przebyte operacje na jamie brzusznej, np. usunięcie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego
  • Przebyte zapalenie otrzewnej, np. zapalenie przydatków
  • Endometrioza
  • Przebyta chlamydioza

Oczywiście sprawdzenie drożności jajowodów nie musi być pierwszym krokiem, który wykonamy przy ocenie przyczyny niepłodności. Zawsze stoję na stanowisku, że trzeba najpierw wykonać badanie nasienia. Jeśli plemników jest bardzo mało, to para od razu klasyfikuje się do in vitro. W takim wypadku sprawdzanie drożności jajowodów mija się z celem – tłumaczy doktor Marek Tomala.

Jak leczyć niepłodność przy niedrożności jajowodów?

Wyróżniamy kilka metod diagnozowania niedrożności jajowodów. To przede wszystkim badania:

  • USG: HyCoSy
  • HSG: histerosalpinografia
  • Laparoskopia
  • Salpingoskopia
  • HSC + USG

Zanim lekarz zadecyduje o konieczności leczenia in vitro, najczęściej podejmuje się próbę udrożnienia jajowodów.

Jeśli występuje niedrożność jajowodów, a plemniki partnera są w dobrej kondycji, kieruję pacjentkę na laparoskopię. Niektórzy lekarze podają płyny ze sterydami i antybiotykami, które mają za zadanie udrożnić jajowody. Udrożnienie ich pod dużym ciśnieniem uważane jest za sukces. Trzeba jednak podkreślić, jajowód nie jest tylko rurą, w której muszą spotkać się plemnik i komórka jajowa. Takie udrażnianie „na siłę” może przynieść dobre efekty, ale czy na tyle dobre, że warto się tą metodą posiłkować? Podczas laparoskopii osiągniemy dużo więcej – zobaczymy, czy strzępki jajowodów są zlepione, można go w czasie badania naciąć lub zszyć – mówi doktor Tomala.

Czy przy ciąży pozamacicznej jajowód zawsze jest usuwany?

Ciąża pozamaciczna nie zawsze wymaga usunięcia nieprawidłowo zagnieżdżonego zarodka wraz z jajowodem. Jeśli jest to możliwe, lekarze dążą do jego zachowania. Jednak w przypadku zaawansowanej ciąży, gdy występuje problem z opanowaniem krwawienia, może wystąpić konieczność usunięcia części jajowodu.  

Przede wszystkim mamy możliwość usunięcia ciąży pozamacicznej lekami. Podaje się wtedy metotreksat. Ciąża obumiera, ulega wchłonięciu, na jajowodzie nic wtedy nie trzeba robić, ewentualnie sprawdzić jego drożność, gdy będzie po wszystkim. Druga metoda to nacięcie jajowodu, wyłuszczenie martwego jaja płodowego, zszycie bądź nie – w zależności od okoliczności – wyjaśnia doktor Marek Tomala.

 

POLECAMY TAKŻE:  Stymulacja owulacji – jak wspomaga starania o ciążę

Stymulacja owulacji – jak wspomaga starania o ciążę

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *