Stymulacja owulacji sposobem na ciążę

Stymulacja owulacji – jak wspomaga starania o ciążę

Rozmowa z doktorem Wojciechem Niemczykiem

Stymulacja owulacji jest jedną z najważniejszych procedur wykonywanych przed zapłodnieniem in vitro. Jednak leczenie zaburzeń jajeczkowania to podstawa także w staraniach o naturalną ciążę. Jak pobudzić lub przywrócić owulację? Jakie są najczęstsze przyczyny braku jajeczkowania, jak je rozpoznać i leczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr n. med. Wojciech Niemczyk – specjalista ginekolog-położnik i specjalista leczenia niepłodności z GMW Centrum Diagnostyki Ginekologiczno-Położniczej w Opolu oraz Kliniki Parens realizującej program in vitro z dofinansowaniem dla mieszkańców Opola.

Jakie objawy najczęściej wskazują na zaburzenia owulacji?

Występowanie prawidłowej owulacji jest niezbędne w staraniach o ciążę. Tymczasem zaburzenia jajeczkowania stanowią jeden z najczęściej zgłaszanych problemów. Klinicznie manifestuje się on przede wszystkim zaburzeniami rytmu krwawień.

Objawem zaburzeń owulacji są miesiączki bardzo rzadkie – powyżej 35 dni, a także brak miesiączek, gdy przerwa pomiędzy krwawieniami jest dłuższa niż 6 miesięcy. Zdarzają się też pacjentki, które bardzo często miesiączkują. Te wszystkie objawy mogą świadczyć o tym, że po pierwsze, nie wiadomo, czy jest owulacja. Po drugie trzeba ustalić, kiedy należy zaplanować zbliżenie, żeby zajść w ciążę. Pamiętajmy, że przy cyklach 28-dniowych szans na ciążę jest około 12 w roku. Przy cyklach 90-100-dniowych, nawet gdy te cykle są owulacyjne, tych szans jest zaledwie 3 – mówi doktor Wojciech Niemczyk.

Na czym polega leczenie przewlekłego braku miesiączek?

Najczęstszą przyczyną dysfunkcji podwzgórzowo-przysadkowej – zaburzenia odpowiedzialnego za przewlekły brak miesiączek – jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Diagnoza tej choroby obejmuje wywiad lekarski, badanie hormonalne oraz USG. Typowe dla PCOS jest podwyższenie poziomu androgenów.

Ponad 60% pań z PCOS ma nadmiar kilogramów – BMI wyższe niż powinno być. Nie da się przywrócić owulacji i miesiączkowania u kobiety z zespołem policystycznych jajników za pomocą „wspaniałej” tabletki. Oczywiście staramy się to robić, ale pamiętajmy – trzeba dać też coś od siebie. Pierwsza podstawowa sprawa to dieta. Redukcja masy ciała bez żadnych tabletek, bez włączania leków może przywrócić regularne owulacje i miesiączki – przekonuje doktor Wojciech Niemczyk.

Czy badanie progesteronu daje stuprocentową odpowiedź na pytanie, czy wystąpiła owulacja?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy w danym cyklu wystąpiło jajeczkowanie, jest oznaczenie stężenia progesteronu – żeńskiego steroidowego hormonu płciowego. To jedno z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce niepłodności.

Dodatni wynik daje nam 100% pewności, że wystąpiła owulacja. Załóżmy, że pacjentka miesiączkująca regularnie co 28 dni około 20 dnia cyklu wykona badanie progesteronu. Jeśli wynik kształtuje się na poziomie kilkunastu, jajeczkowanie na pewno wystąpiło. Nie ma progesteronu bez owulacji. Natomiast badanie to nie odpowie nam na pytanie, kiedy ta owulacja wystąpiła. Jeśli zrobimy monitoring, powtórzymy go za 2 dni i dodatkowo zbadamy progesteron, daje nam to pewność, kiedy rzeczywiście była owulacja– wyjaśnia doktor Niemczyk.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przeszłaś COVID-19? Możesz mieć problem z miesiączką

Przeszłaś COVID-19? Możesz mieć problem z miesiączką

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *