Niehormonalny lek doustny ma zwiększać skuteczność in vitro. Przełom?

Najnowsze badanie naukowców  z firmy biotechnologicznej Oxolife wskazuje, że opracowany przez nich lek OXO-001 może zwiększać szanse na skuteczną implantację zarodka podczas procedury in vitro. Skuteczność tego odkrycia potwierdzają badania kliniczne fazy 2 OXOART2 przeprowadzone w 28 ośrodkach europejskich.

 

To może być przełom leczenia niepłodności metodą in vitro. Naukowcy z biotechnologicznej firmy Oxolife opublikowali w czasopiśmie „Human Reproduction” wyniki badań z wykorzystaniem odkrytego przez siebie niehormonalnego leku doustnego, który może skutecznie przyczynić się do zwiększenia skuteczności metody zapłodnienia pozaustrojowego.

Lek na poprawę endometrium

To pierwszy w swojej klasie lek doustny, który poprawia warunki wewnątrz macicy, a co za tym idzie ułatwia zagnieżdżenie się przetransferowanego zarodka. Preparat OXO-001 ma zdaniem naukowców wpływać pozytywnie także na utrzymanie ciąży i zminimalizowanie ryzyka poronienia, a co za tym idzie zwiększyć odsetek żywych urodzeń.

Okrycie jest szansą dla milionów osób. Jak podają statystyki, co szósta osoba w wieku rozrodczym na całym świecie mierzy się z problemem niepłodności, a rocznie przeprowadzanych jest średnio 3 miliony cykli procedury IVF. Dla wielu par podchodzących do tej metody leczenia nie oznacza to jednak ciąży z powodu niepowodzenia podczas implantacji zarodka. Co więcej, zdarza się, że nawet najlepiej rokujące embriony nie zagnieżdżają się po przeprowadzonym in vitro. 

Zagnieżdżanie się zarodka, choć jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, stanowi skomplikowany, kilkuetapowy proces. Zachodzi w tzw. okienku implantacyjnym – okresie od 6 do 9 dnia po owulacji, gdy błona śluzowa jest najlepiej przygotowana na przyjęcie zarodka. 

Lek jest więc szansą, by poprawić jakość endometrium i ułatwić zarodkowi zagnieżdżenie. Jak podkreślają twórcy preparatu, OXO-001 działa bezpośrednio na wyściółkę macicy, powodując większą jej podatność na wszczepiony zarodek.

Przeczytaj także: Implantacja zarodka – objawy oraz przyczyny braku zagnieżdżenia zarodka

Firma nie podaje jednak mechanizmu działania  OXO-001, sugeruje jednak, że ma to związek z produkcją kluczowych dla implantacji cząsteczek.

Dr Ignasi Canals, CSO Oxolife: „Jesteśmy zachwyceni wynikami tego badania, które podkreślają potencjał OXO-001, aby stać się pierwszym leczeniem terapeutycznym zwiększającym skuteczność implantacji zarodka, z niehormonalnym lekiem wykorzystującym nowy mechanizm działania, wpływający bezpośrednio na endometrium.

Lek zwiększający skuteczność in vitro potwierdzają badania!

Jak czytamy w „Human Reproduction”, w badaniu wzięło udział 96 kobiet w wieku do 40 lat. Każda z nich przeszła pojedynczy transfer zarodka: 42 otrzymały placebo, a 54 dawkę dzienną OXO-001. Leczenie objęło jeden cykl menstruacyjny przed cyklem transferu i 5 tygodni po nim.

Wyniki wykazały dużo wyższy procent ciąż w grupie, która przyjęła nowy lek (75,9%) niż w grupie „placebo” (52,5%).  Wzrósł także o blisko 7% wskaźnik żywych urodzeń.

„Ze stowarzyszeń naukowych, kluczowych liderów opinii, klinicystów i pacjentów wiemy, że bezwzględny wzrost o ponad 5 punktów procentowych w trwającej ciąży jest uważany za klinicznie istotny. Nie możemy się doczekać, aby przejść z tą obiecującą metodą leczenia do kolejnych faz rozwoju klinicznego” – mówił Dr Agnès Arbat, CEO Oxolife.

Lek na implantację zarodka – skutki uboczne

Jak podają naukowcy, badanie wykazało, że najczęstszymi, ale o umiarkowanym lub łagodnym przebiegu, skutkami ubocznymi przyjmowania OXO-001 były bóle głowy, nudności, wymioty, problemy żołądkowo-jelitowe i zawroty głowy. Badanie objęło także półroczną obserwację dzieci urodzonych w wyniku podania preparatu, z której wynika, że ich rozwój i zdrowie nie różniły się od dzieci z grupy placebo.

Badanie kliniczne fazy 2 OXOART2 przeprowadzone w 28 ośrodkach europejskich. Teraz lek czeka na kolejną fazę testów.

 

Źródło: Focus.pl/„Human Reproduction”

 

 

Poronienie – najczęstsze przyczyny, objawy i leczenie

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *