rozmowy o niepłodności

Niepłodność: pytania i odpowiedzi (cz.5) Rozmowa z profesorem Rafałem Kurzawą

Niepłodność budzi wiele emocji. Nic dziwnego, że wciąż pojawia się wiele pytań od osób, które są w trakcie diagnostyki i leczenia. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie udziela profesor Rafał Kurzawa, specjalista leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive. W tej części naszego cyklu rozmów o (nie)płodności omawiamy poronienia nawracające, kariotyp oraz dodatkową diagnostykę.

Jakie badania powinna wykonać kobieta, u której zdarzają się poronienia nawracające?

Poronienia nawracające zdarzają się u 1% kobiet bezskutecznie starających się o dziecko. Ich przyczyny nie zawsze są możliwe do ustalenia. Wśród najczęściej wymienianych czynników ryzyka utraty kolejnych ciąż są: wady anatomiczne i genetyczne, zespół antyfosfolipidowy, choroby zakaźne i zaburzenia immunologiczne. To właśnie w ich kierunku należy prowadzić diagnostykę poronień nawracających.

Są opracowane standardy diagnostyki poronień nawracających, które powinien znać każdy specjalista – wyjaśnia profesor Rafał Kurzawa. – Jest to przede wszystkim diagnostyka, która ma na celu wykluczenie problemu genetycznego, zaburzeń immunologicznych, wad macicy (nabytych i wrodzonych). Zalecane badania to kariotyp, testy w kierunku trombofilii i zespołu antyfosfolipidowego. W grę wchodzi również histeroskopia.

W przypadku, gdy nie ma problemu z zajściem w ciążę, ale są poronienia to po wykluczeniu przyczyn trudności z donoszeniem ciąży szansa na urodzenie dziecka jest dosyć wysoka. Są też leki, które mogą w tym pomóc.

Czym jest badanie kariotypu i dlaczego nie jest ono standardem we wszystkich klinikach leczenia niepłodności?

Kariotyp jest badaniem, które ma na celu wykrycie nieprawidłowości w materiale genetycznym, mogących powodować niepłodność lub trudności z donoszeniem ciąży. W jego trakcie analizowany jest cały zestaw chromosomów kobiety i mężczyzny pod kątem zaburzeń w ich budowie lub liczbie. Testowanym materiałem jest krew obwodowa.

W dobrej praktyce lekarskiej kariotyp powinien być wykonywany u wszystkich, aby wiedzieć, czy istnieje ryzyko spowodowania choroby genetycznej u dziecka, ponieważ rodzice są nosicielami wad – tłumaczy profesor Rafał Kurzawa. – Z drugiej strony prawdopodobieństwo tego nosicielstwa jest niewielkie, w związku z tym można założyć, że nie u wszystkich wykonanie tego badania jest konieczne. W Vitrolive jest ono standardem, ale nie można negatywnie oceniać klinik, w których jest inaczej.

Kariotyp trzeba wykonać głównie u pacjentów z niepłodnością męską. Przeprowadza się je także u pacjentek z niewydolnością jajnika oraz tych kobiet, które mają za sobą urodzenie dziecka wadą. 

W kierunku jakich innych chorób i zakażeń, które –  tylko teoretycznie nie są związane z niepłodnością, warto wykonać badania?

Wiele zależy od konkretnego przypadku. Dodatkowe badania w pewnym momencie leczenia niepłodności są wykonywane, ale nie zawsze ma to miejsce na początku diagnostyki. Część z nich tak, np. test w kierunku chlamydii, ponieważ takie zakażenie ma realny wpływ na płodność kobiety. W standardzie jest także badanie na toksoplazmozę. Inne testy dobiera się do danej pary, która zgłosiła się do kliniki leczenia niepłodności (np. badanie w kierunku trombofilii przeprowadza się w przypadku poronień nawracających).

Na te i inne pytania dotyczące niepłodności odpowiedzi udzielił nam profesor Rafał Kurzawa, specjalista leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *