jak leczyć niepłodność idiopatyczną

Niepłodność idiopatyczna – jak leczyć, by zajść w ciążę

Niepłodność idiopatyczna jest jedną z częstszych przyczyn niepłodności. Pary, które się z nią zmagają, są jednymi z cięższych przypadków dla lekarzy, ponieważ nie wiadomo, dlaczego nie udaje się uzyskać ciąży. Diagnostyka i leczenie są trudne, bo trzeba mierzyć się z czymś nieznanym. O tym, jak postępować z parą, u której została rozpoznana niepłodność idiopatyczna, rozmawiamy ze specjalistą leczenia niepłodności z kliniki InviMed, doktorem Marcinem Trzeciakiem.

Jak wygląda leczenie niepłodności idiopatycznej?

Para, która bezskutecznie stara się o dziecko, powinna zgłosić się do wybranej kliniki leczenia niepłodności. Bardzo ważne jest, aby w całym procesie diagnostyki i leczenia uczestniczyła zarówno kobieta, jak i mężczyzna, ponieważ niepłodność zawsze jest problemem dwojga ludzi. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad. Pytania dotyczą między innymi tego

  • jak długo para stara się o dziecko,
  • jakie badania do tej pory wykonano,
  • jak wyglądają cykle menstruacyjne,
  • z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się kobieta i mężczyzna.

Większość pacjentów, która trafia do kliniki leczenia niepłodności ma za sobą jakąś historię – wyjaśnia doktor Marcin Trzeciak. – Część z nich przeszła już pewne badania, monitoringi, cykle stymulowane. Zawsze jednak znajdzie coś coś, co jeszcze można zrobić lub powtórzyć, np. ze względu na przedawnienie.

Niepłodność idiopatyczna jest rozpoznawana dopiero po zapoznaniu się z wynikami badań. Diagnostykę rozpoczyna się od podstawowych badań. Jest to ocena rezerwy jajnikowej, stężenia hormonów, rozszerzone badanie nasienia (z oceną budowy plemników), testy na obecność chorób zakaźnych, cytologia. Ważne jest także podstawowe badanie ginekologiczne. Do bardziej inwazyjnych metod należy m.in. laparoskopia diagnostyczna – dzięki niej można zobaczyć to, czego nie widać w USG.

Lekarze starają się dopasować terapię indywidualnie do danej pary – tłumaczy doktor Marcin Trzeciak. – Pod uwagę brane są przede wszystkim wyniki badań, wiek kobiety i mężczyzny, a także ich oczekiwania. Można zacząć od delikatnej stymulacji cyklu i przejść do inseminacji lub in vitro. Są osoby, które na początek chcą jeszcze próbować bardziej naturalnie. Natomiast u starszej pary dąży się do tego, aby jak najszybciej doprowadzić do ciąży.

Czy można powiedzieć, że niepłodność idiopatyczna jest dziedziczną chorobą?

Czasami przyczyną niepłodności idiopatycznej może być zaburzenie genetyczne. In vitro i leczenie niepłodności nie mają długiej historii. Ponadto kiedyś pewnych rzeczy nie badano, dlatego nie można odnieść się do historii rodzinnej. Jednak obecnie nie można stwierdzić, że niepłodność idiopatyczna jest chorobą dziedziczną.

Niepłodność idiopatyczna to nie jest taka niepłodność, która nie ma żadnej przyczyny – mówi doktor Trzeciak. – Problem polega na tym, że nie można jej znaleźć przy pomocy dostępnych metod. Często dzieje się tak, że tych powodów, dla których nie można zajść w ciążę jest kilka i one mogą się na siebie nakładać, a nawet potrafią się zmieniać. Znaczenie ma też styl życia, zwłaszcza palenie papierosów. Być może czynniki psychologiczne także.

Zobacz również: Niepłodność idiopatyczna cz.1

Niepłodność idiopatyczna – jak zajść w ciążę. Rozmowa z doktorem Marcinem Trzeciakiem

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *