Niepłodność idopatyczna - jak zajść w ciążę

Niepłodność idiopatyczna – jak zajść w ciążę. Rozmowa z doktorem Marcinem Trzeciakiem

Zdarzają się sytuacje, w których ciąża nie pojawia się, mimo że wyniki dostępnych badań nie potwierdzają, aby w organizmie działo się coś niepokojącego. Wówczas rozpoznawana jest tzw. niepłodność idiopatyczna. Z problemem tym boryka się około 30% par, które zgłaszają się do kliniki leczenia niepłodności. O tym, czym jest niepłodność idiopatyczna, jak ją rozpoznać i leczyć rozmawiamy z doktorem Marcinem Trzeciakiem z kliniki InviMed.

Czym jest niepłodność idiopatyczna?

Niepłodność idiopatyczna to niepłodność niewiadomego pochodzenia. Mówiąc prościej: są to trudności z zajściem w ciążę, które nie mają żadnej ustalonej przyczyny, a wszystkie wykonywane badania mieszczą się w granicach normy. Szacuje się, że niepłodność idiopatyczna to problem, który dotyka nawet 30% par bezskutecznie starających się o dziecko.

To nie jest do końca tak, że przyczyny niepłodności idiopatycznej nie ma. Bo ona jest. Tylko my nie możemy jej znaleźć, wykonując dostępne badania  – wyjaśnia specjalista leczenia niepłodności Marcin Trzeciak. – Powodów trudności z zajściem w ciążę może być kilka i one mogą na siebie nachodzić. Dlatego trudno jest określić jednoznacznie “to jest właśnie przyczyna niepłodności”.

Niepłodność idiopatyczna – badania

Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować jednocześnie kobietę i mężczyznę. Składają się na nią:

  • wywiad lekarski,
  • badania laboratoryjne (poziom hormonów, poziom AMH, badanie nasienia, cytologia, badania na obecność chorób zakaźnych, badania immunologiczne),
  • badania dodatkowe (USG, Sono HSG, biopsja jądra, histeroskopia, laparoskopia, badania genetyczne).

Na badania diagnostyczne powinny zgłosić się pary, które od co najmniej 12 miesięcy współżyją regularnie bez zabezpieczenia (co 2–3 dni), a mimo to nie doszło do ciąży.

Leczenie niepłodności idiopatycznej

Niepłodność idiopatyczna nie przekreśla szansy na ciążę. Medycyna rozrodu proponuje kilka rozwiązań:

  • inseminację domaciczną,
  • stymulacja cyklu,
  • zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.

Wybór odpowiedniej metody leczenia niepłodności idiopatycznej zależy od wielu czynników (m.in. wiek pary, wcześniejsze ciąże, okres starań o dziecko). Specjaliści do każdego przypadku podchodzą indywidualnie. Należy także pamiętać, że u części par udaje się uzyskać ciążę w sposób naturalny.

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami parom, w których kobieta ma mniej niż 35 lat można dać kolejny rok na starania o ciążę naturalną – mówi doktor Marcin Trzeciak. – U około 20–30% par ona się pojawia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *