Mieszkańcy Śląska mają problem z płodnością

Niepłodność jednym z poważniejszych problemów Śląska

Problem z płodnością na Śląsku

Specjaliści zajmujący się rozrodem ostrzegają – płodność mieszkańców Śląska jest zagrożona. Młode kobiety na Śląsku są płodne jak 40-latki, a mężczyźni mają wolniejsze plemniki. Za 10 lat nawet co druga para na Śląsku może mieć problemy z poczęciem dziecka.

20-latki płodne jak 40- i 50-latki

Aż u 62 proc. mieszkańców Śląska, którzy na przełomie 2014 i 2015 roku zgłosili się na test płodności do katowickiej kliniki Gyncentrum, zdiagnozowano niepłodność o różnym podłożu i nasileniu. Naukowcy ostrzegają: 20-latki mają rezerwę jajnikową porównywalną z ich 40- i 50-letnimi matkami.

Mężczyźni też mają problem

W ramach akcji profilaktycznej „Zdrowy Tata” okazało się, że u 28 proc. mieszkańców Śląska, którzy poddali się badaniu, zaobserwowano mniej niż 15 mln plemników w 1 ml, a to wynik poniżej dolnej normy, jaką wyznacza WHO. U 1 na 5 pacjentów zdiagnozowano zaburzenia ruchliwości plemników, a u 1 na 3 zaburzenia w ruchu postępowym, czyli w płynięciu do przodu. Blisko 40 proc. mężczyzn miało także zaniżone wartości prawidłowej morfologii plemników. Zdaniem specjalistów kliniki Gyncentrum wskaźniki te są niepokojące, bo dotyczą mężczyzn poniżej 35 roku życia.

Czym to jest spowodowane?

Przyczyn jest wiele. Zaliczają się do nich stres, dieta, używki oraz brak aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia są także choroby, których często panowie nie leczą, np. zapalenie jąder.

Problem z płodnością nie tylko na Śląsku

Przykład Śląska można przyłożyć do każdego regionu, więc nie jest to tylko problem lokalny. Naukowcy obserwują coraz wcześniejsze wygaszanie czynności jajników. Granica płodności z 30 lat przesuwa się powoli w kierunku 26-27 roku życia. To granica, od której coraz częściej zaczynają się problemy z płodnością, dlatego lekarze biją na alarm, aby kobiety zapoznały się z wcześniejszą diagnostyką i swoją rezerwą jajnikową.

źródło: nowiny.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *