Niepłodność?! Masz prawo tak się czuć

Życie pisze różne scenariusze. Nawet kiedy bardzo mocno starasz się być kowalem własnego losu, kiedy twardo stąpasz po ziemi i krok po kroku realizujesz wyznaczone cele, może wydarzyć się coś zupełnie niespodziewanego, co zburzy cały dotąd budowany ład i zmusi Cię do przekonwertowania dotychczasowej rzeczywistości. Takim czymś może być niepłodność.

W obliczu niespodziewanego

Planując swoje życie, realizując poszczególne etapy wydaje Ci się, że masz wszystko pod kontrolą, na wszystko masz czas i ze wszystkim zdążysz. Praca, kariera, rozwój osobisty, stały, stabilny związek, podróże, nowe doświadczenia, wspólne miejsce do życia, wszystko układa się po Twojej myśli.

Przychodzi jednak taki moment, że na twojej liście „to do” docierasz do punktu – dziecko. Rozpoczynacie starania, odkładasz antykoncepcję, obserwujesz swój cykl, dbasz o odpowiedni nastrój. Po chwilach uniesień czekasz na odpowiedni moment, żeby zrobić test, który w końcu zrobiony pokazuje jedną kreskę. No cóż nie udało się, spróbujecie jeszcze raz, drugi, trzeci, piąty i dziesiąty.

Po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach bezowocnych starań, po konsultacji z lekarzem pada diagnoza – „niepłodność”. Okazuje się, że nie wszystko daje się zaplanować.

W tym samym czasie tę samą diagnozę usłyszała też inna para. Od zawsze marzyli o założeniu rodziny, kiedy w końcu się poznali, od razu wiedzieli, że chcą razem iść przez życie. Nie czekali długo na kolejny krok, nie odkładali nic na później, bo właśnie o dziecku marzyli od zawsze. Po kilku długich miesiącach nieustannych starań, ciągłego seksu na czas, odpowiednich pozycji i innych sztuczek polecanych przez znajomych i krewnych, otrzymali znaną Ci już diagnozę – niepłodność. Ich związek tego nie przetrwał. Wzajemne obwinianie, presja rodziny, odpowiadanie na niekończące się pytania i odpieranie uszczypliwości nie pozwoliło im iść dalej razem.

Jest też para, która o dziecko stara się od kilku lat. Próbowali różnych metod leczenia, kiedy dowiedzieli się o niepłodności, na początku było ciężko, jednak później postanowili udać się na terapię i walczyć przede wszystkim o siebie. Teraz są w trakcie procedury in vitro, to dla nich jedyna szansa na ciążę.

Są pogodzeni z tym, co ich spotkało, nauczyli się o tym rozmawiać z bliskimi, przestali się wstydzić i stawiają przede wszystkim na siebie nawzajem. Wierzą, że razem znajdą rozwiązanie, które da im szczęście, nawet jeśli trzeba będzie poczekać.

A jaka jest Twoja historia?

To tylko kilka przykładowych, bardzo skróconych historii, których poszczególne akty rozgrywają się każdego dnia w gabinetach ginekologicznych, w klinikach leczenia niepłodności, w gabinetach psychiatrycznych. Każda historia jest inna, każda ma inne tło, inny zestaw uczuć i emocji, inny przebieg i inne zakończenie. W każdej z nich są jednak ludzie tacy jak Ty, którzy stają twarzą w twarz ze swoim największym koszmarem. Uczucia i emocje, które im towarzyszą mają tak wiele wymiarów, tak wiele odcieni, że nie sposób je zdefiniować.

Stres, strach, niedowierzanie, miesza się z frustracją, bezsilnością, rozpaczą, a nawet bólem fizycznym. Pojawia się też poczucie winy, wzajemne obwinianie się, wyparcie, zaprzeczenie, złość. Do tego wszystkiego dochodzi presja społeczna. Nie wiedzą, jak rozmawiać z rodziną, ze znajomymi, wstydzą się, nie potrafią o tym mówić otwarcie, czują się gorsi, inni, niekompletni. Zaczynają się alienować, unikać kontaktów, aby nie narażać się na konieczność odpowiadania na pytania.

Kiedy widzą kolejne znajome pary spodziewające się dziecka czują zazdrość, czasami nawet złość, poczucie niesprawiedliwości oraz wielki smutek. Niektórzy z kolei czują przypływ nadziei, nowe siły i chęć do działania. Inni zmagają się z ogromnym poczuciem winy. Obwiniają się za to co czują. Obwiniają się za to, co ich spotkało. Znasz te uczucia prawda? Ale czy potrafisz je zrozumieć i zaakceptować?

Niepłodność u kobiet – dlaczego czujesz to, co czujesz?

Kiedy dowiadujesz się o niepłodności bądź doświadczasz zaburzeń płodności, możesz odczuwać bardzo wielu emocji. Są one w dużej mierze związane z pełnioną przez Ciebie rolą społeczną i oczekiwaniami, jakie postawiłaś przed sobą, ale nie tylko. Istotną rolę odgrywa tutaj też Twój układ hormonalny, który w obliczu silnego stresu, którego doświadczasz, zaczyna produkować większą ilość kortyzolu, hamując równocześnie produkcję testosteronu oraz prolaktyny. W przypadku kobiet, problemy z płodnością mogą prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, zaburzeń snu oraz jedzenia, pogorszenia stosunków z partnerem oraz rodziną, problemy z koncentrowaniem się na innych sprawach niż niepłodność, obniżenie satysfakcji z życia, a w końcu depresję.

Niepłodność u mężczyzn

Sytuacja mężczyzn borykających się z problemem niepłodności jest również bardzo trudna. Przede wszystkim dlatego, że niepłodność męska wciąż postrzegana jest jako temat tabu. Presja społeczna i utarte stereotypy kreują płodność jako wyznacznik męskości. Płodzenie dzieci postrzegane jest jako naturalny obowiązek każdego mężczyzny. Trudno wobec takiej presji przejść do porządku dziennego, kiedy dowiadujesz się, że nie możesz spełnić tego „obowiązku”. Mężczyźni zmagający się z problemem niepłodności bardzo często doświadczają uczucia gniewu, bezwartościowości, obniżenia poczucia własnej męskości. Przekłada się to np. na kompleksy w sferze seksualnej, a także prowadzi do depresji.

Niepłodność a związek

Jako para zmagająca się z niepłodnością musicie stawić czoła wielu przeciwnościom. To trudne poradzić sobie ze swoimi uczuciami, zaakceptować uczucia partnera, a także sprawić, aby wasz związek na tym doświadczeniu nie ucierpiał. Kluczem jednak do przetrwania każdego kryzysu jest szczerość, rozmowa i akceptacja. Musicie jednak postarać się zaakceptować uczucia swoje i swojego partnera, dać sobie prawo do ich odczuwania. Prawo do odczuwania i przeżywania kryzysu na swój sposób są jednym z niezbędnych kroków do wyjścia z niego. Jeżeli sami sobie nie radzicie. warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psychoterapia indywidualna lub dla par pomoże Wam przejść przez ten trudny czas, uporządkować emocje i nauczy jak sobie z nimi radzić, jak je zaakceptować.

Niepłodne święta

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i koniec roku to wyjątkowo trudny czas. Refleksje i podsumowania roku, powodują, że mocniej niż zwykle odczuwasz pustkę, smutek i rozgoryczenie.

Spotkania i życzenia przy wigilijnym stole zdają się kręcić tylko wokół tematu ciąży. Być może ktoś z Twoich bliskich właśnie tego dnia postanowi podzielić się radosną nowiną, a Ty znowu nie. Czy uda Ci się cieszyć szczęściem innych? Czy będziesz na tyle silny_a, żeby przetrwać te Święta? Jeśli towarzyszą Ci właśnie takie rozterki, wiedz, że to całkowicie normalne i nie tylko Ty masz takie obawy. Co jednak najważniejsze, pamiętaj, że masz do ich pełne prawo, możesz się bać, możesz czuć niechęć przed spotkaniami z rodziną i znajomymi, możesz czuć smutek, a nawet zazdrość.

Tylko Ty wiesz co przeżywasz, jeśli uznasz, że chcesz podzielić się tym z rodziną, możesz to zrobić, być może będzie Wam wszystkim dzięki temu łatwiej, a oni zrozumieją i pomogą Ci przez to przejść. Jeżeli jednak nie masz ochoty ani potrzeby dzielenia się swoimi problemami z innymi, to również nie musisz tego robić. Możesz stanowczo odmówić rozmów na ten temat, a bliscy powinni to uszanować.

Masz prawo czuć to, co czujesz

Postaraj się, aby w te Święta i przez cały nadchodzący rok zadbać przede wszystkim o siebie i swojego partnera/partnerkę. Problem niepłodności to duże obciążenie dla waszej psychiki i ciała. Próby leczenia czy też planowanie procedury in vitro wymaga od Was mnóstwa siły, dlatego na ten nowy rok zaplanujcie przede wszystkim być dobrym dla siebie. Dajcie sobie prawo do przeżywania i odczuwania, a także zadbajcie o swoje ciało i umysł. Pamiętajcie, macie prawo czuć to, co czujecie.

 

Tekst: Judyta Kolbusz

 

Źródła: https://ovufriend.pl

 

POLECAMY: Niepłodność to sprawa intymna. Jak stawiać granice w relacjach z bliskimi? 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *