Współpraca płatna

Niepłodność męska i wizyta u androloga. Rozmowa z dr. Piotrem Dzigowskim

Przyczyna problemów z zajściem w ciążę nie stoi wyłącznie po stronie kobiety. Winne mogą być również zaburzenia płodności u mężczyzn. Są one spowodowane różnymi czynnikami, wśród których wymienia się problemy związane z produkcją plemników, obniżone parametry nasienia oraz nieprawidłowości w obrębie narządów płciowych.

Niepłodność męska, wizyta u androloga i badania diagnostyczne to tematy poruszane w naszej rozmowie z Piotrem Dzigowskim, andrologiem klinicznym, specjalistą leczenia niepłodności męskiej w klinice InviMed.

Niepłodność męska – przyczyny

Szacuje się, że niepłodność męska jest przyczyną trudności z zajściem w ciążę u około 35% pacjentów klinik leczenia niepłodności. Zaburzenia mogą być spowodowane:

  • czynnikami genetycznymi,
  • niehigienicznym trybem życia (złą dietą, nałogami, narażeniem na toksyny),
  • nieprawidłowościami ze strony układu hormonalnego,
  • leczeniem przeciwnowotworowym,
  • problemami seksuologicznymi,
  • chorobami narządów płciowych,
  • chorobami ogólnoustrojowymi,
  • zaburzeniami w rozwoju plemników.

W części przypadków rozpoznawana jest idiopatyczna niepłodność męska, czyli taka, której nie można wskazać jednoznacznej przyczyny. Do rozpoczęcia diagnostyki i leczenia konieczna jest wizyta u androloga.

Wizyta u androloga – dla kogo i kiedy?

Zgodnie z wytycznymi światowej organizacji zdrowia do androloga powinien zgłosić się mężczyzna, który wraz ze swoją partnerką od co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie stara się o dziecko (czas ten jest skrócony do 6 miesięcy, gdy kobieta ma więcej niż 35 lat) lub pojawiają się inne problemy, np. nawracające poronienia.

Każdy zna swoje ciało, dlatego do androloga należy się zgłosić także wtedy, gdy coś zaczyna budzić nasze obawy – wyjaśnia Piotr Dzigowski. – Są to głównie: zmiany w obrębie moszny, dyskomfort lub dolegliwości bólowe. Trzeba jednak pamiętać, że niepłodność męska nie daje żadnych objawów. Płodność oceniamy wyłącznie na podstawie badania nasienia.

Jak wygląda wizyta u androloga?

Jeżeli to możliwe, na wizytę do androloga powinna zgłosić się para, ponieważ trudności z zajściem w ciążę to wspólny problem. Należy zabrać ze sobą wyniki badania nasienia, a także innych testów (jeżeli takowe zostały wykonane w ostatnim czasie).

Pierwsza wizyta u androloga w naszej klinice wygląda tak, że przychodzi para lub sam mężczyzna. Lekarz ocenia badanie nasienia i niezależnie od jego wyniku przeprowadza wywiad lekarski – tłumaczy Piotr Dzigowski. – Pytania dotyczą m.in. tego, jak długo para stara się o dziecko, czy kiedykolwiek doszło do ciąży (z tym lub innym partnerem), jak kończyły się poprzednie ciąże, czy dzieci były zdrowe. Ważny jest też wywiad rodzinny, przebyte choroby, zażywane leki itp.

Po zebraniu wywiadu i analizie wyników badań, lekarz przeprowadza badanie fizykalne. Specjalista ocenia, czy mężczyzna:

  • ma jądra prawidłowej wielkości,
  • czy jądra są prawidłowo położone,
  • jaka jest średnica powrózków nasiennych,
  • nie ma zaburzeń naczyniowych (np. żylaki powrózka),
  • ma wyczuwalne nasieniowody.

Następnie androlog zleca dodatkowe testy: badania hormonalne, badania bakteriologiczne nasienia, USG jąder. W razie potrzeby wprowadza bardziej zaawansowaną diagnostykę, np. biopsję jąder. Należy pamiętać, że wszystkie działania są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta.

Współpraca płatna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *