Azoospermia: przyczyna męskiej niepłodności. Na czym polega i czy daje szanse na ciążę

Azoospermia to brak plemników w nasieniu. Schorzenie diagnozuje się po dwóch niezależnych badaniach i jak wskazują statystyki, jest przyczyną niepłodności w od 5 do 10 proc. przypadków mężczyzn starających się o potomstwo. Czy azoospermia daje szanse na dziecko? To zależy od jej rodzaju.

Azoospermia dotyka coraz więcej mężczyzn, w dodatku coraz młodszych. Brak plemników w nasieniu stwierdza się nawet u niespełna 30-latków. Jak wynika z badań statystycznych, cierpi na nią 1 proc. mężczyzn w ogóle i aż do 10 proc. mężczyzn, którzy podjęli się leczenia niepłodności.

Czy azoospermia daje szansę na dziecko

Rokowania są różne i wynikają z diagnozy, którą lekarz postawi po wykonaniu dwóch powtórnych badań. Gdy doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników – sytuacja jest w zasadzie nieodwracalna, poza nielicznymi wyjątkami. Perspektywa wyleczenia, a tym samym szansa na dziecko, pojawia się zaś wówczas, gdy produkcja plemników jest zachowana lub nieznacznie upośledzona.

Jakie badania wykonać, by potwierdzić bądź wykluczyć azoospermię

Po dokładnym wywiadzie, jaki zrobi lekarz androlog (pojawi się pytanie o przebyte choroby, np. świnkę), zaleci kilka badań wstępnych: ogólnych i szczegółowych – w tym hormonalnych. Gdy wynik badań będzie wskazywał na produkcję plemników, a jednocześnie niemożność zapłodnienia, lekarz może skierować pacjenta na biopsję diagnostyczną jąder, która jest narzędziem diagnostycznym pozwalającym ocenić spermatogenezę i określić, czy brak plemników w ejakulacie jest spowodowany niedrożnością nasieniowodów, czy istnieje jeszcze inna jego przyczyna. 

Jeśli w materiale, który się wówczas pobiera, pojawią się plemniki, najczęściej zamraża się je i rozpoczyna przygotowania pary do procedury in vitro (IVF-ICSI). To jedyna skuteczna metoda stosowana w takich przypadkach, zwłaszcza że liczba pobranych podczas badania plemników jest bardzo niewielka.

W przypadku gdy plemników się nie uzyska, szansą na ciążę staje się bank nasienia.

Przyczyny azoospermii

Jeśli wynik potwierdzający azoospermię jest pewny, należy ustalić jej przyczynę. A przyczyny mogą mieć różny charakter:

  • JĄDROWY gdy stwierdza się brak lub bardzo niską produkcję plemników w jądrach. Przyczyną wówczas mogą być np. zaburzenia hormonalne (nadmiar estrogenów, androgenów, prolaktyny, niedobór gonadotropin i GnRH), uszkodzenie kanalików plemnikotwórczych po zapaleniu, napromieniowaniu, niektórych lekach, nowotwory jąder, zaburzenia rozwoju jąder spowodowane zaburzeniami genetycznymi.
  • POZAJĄDROWY gdy stwierdza się niedrożność dróg wyprowadzających nasienie. Niedrożność dróg wyprowadzających ma zwykle miejsce w najądrzu lub nasieniowodzie. Może być nabyta np. po zapaleniu lub urazie, a także wrodzona.

Po zapoznaniu się z diagnozą, lekarz podejmie decyzję o metodzie leczenia. W przypadku niedrożności dróg wyprowadzających nasienie – bardzo często zalecana jest interwencja chirurgiczna. Chirurgiczne leczenie mężczyzn z azoospermią spowodowaną zwężeniem nasieniowodów przywraca prawidłowy ejakulat u prawie 100 proc. operowanych.

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *